U Studni, Grupa na Swoim i Sąsiedzi

II „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”
Kamil Piotr Piotrowski, 15 września 2020
U Studni
Fot. K. C. Buszman
Po raz drugi w Sosnowcu odbędzie się koncert organizowany przez Fundację Folk24 i Klub Kiepury, w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”. Przeniesiemy się w tym roku m.in. do krainy łagodności, poezji i piosenki turystycznej.

Fundacja Folk24 oraz Miejski Klub im. Jana Kiepury zapraszają na drugie spotkanie z muzyką folkową, pieśniami bardów, tych z morza i z lądu w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”, w którym w tym roku wystąpią Grupa na Swoim, Sąsiedzi oraz U Studni.

Znów muzyka mórz i oceanów, jezior i tawern, szlaków górskich i polnych bezdroży, pracy i czasu wolnego dawnych pokładów i współczesnych schronisk turystycznych zabrzmi w stolicy Zagłębia. Idea tego koncertu zrodziła się kilka lat temu, gdy zespół Sąsiedzi, świętując w 2016 r. koncertami w regionie swoje piętnastolecie zawitał także do Sosnowca. Koncert udał się nadwyraz, a miejsce przypadło wszystkim do gustu. Korzystając z tamtych doświadczeń Fundacja Folk24 rok temu zaprosiła miłośników dobrej muzyki na pierwszy koncert pt. „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”, w którym obok pieśni morza, ballad morskich, szant pojawiły się w Muzie także piosenka autorska, poetycka. Sukces ubiegłorocznego koncertu sprawił, że postanowiliśmy kontynuować ten cykl.

Podczas drugiej edycji „Folku nad Przemszą”, która odbędzie się 20 września o 18:00 w Sali Widowiskowo-Koncertowej „Muza” w Sosnowcu, usłyszymy w większości piosenki turystyczne, autorskie, jak i standardy, a to za sprawą młodej warszawskiej formacji Grupa na Swoim oraz uznanej już marki na scenie tzw. „krainy łagodności” – zespołu U Studni. Morskie klimaty, w tym nuty irlandzkie zaprezentują gospodarze – Sąsiedzi.

Bilety można nabyć w sklepie Klubu Kiepury.

Grupa na Swoim

Grupa stworzona przez włóczykijów, których połączyła pasja muzykowania. Potrafią razem wyjechać w góry, włóczyć się po połoninach, a gdy dojdą do schroniska wyjąć instrumenty i śpiewać wspólnie ze spotkanymi na szlaku piechurami. Obsypani nagrodami i wyróżnieniami kilku uznanych festiwali turystycznych konsekwentnie budują repertuar. Podczas koncertów grają w głównej mierze swoje autorskie piosenki.

W ubiegłym roku wydali swoją pierwszą płytę, zatytułowaną „Wpół do pierwszej”. Aktualnie pracują nad drugą. Choć zespół jest młody stażem, to członkowie Grupy na Swoim to już starzy, muzyczni wyjadacze, którzy na niejednej scenie występowali, a w folku czują się naprawdę dobrze. Grupa wystąpi w składzie Tomek „Bory” Borkowski – śpiew, gitara; Arkadiusz Piechowski – śpiew, wiolonczela, ukulele; Andrzej Matusiak – gitara, śpiew; Jarek Woszczyk  – gitara basowa, śpiew; Krzysiek Kłos – instrumenty perkusyjne, śpiew.

U Studni

Ich muzyczne klimaty to piosenka literacka, poezja śpiewana, kraina łagodności. Łącząc dbałość o słowo z niebanalną oprawą muzyczną, tworzą na scenie niezwykle ciepłą i nastrojową atmosferę. Naturalność, jasny przekaz i dobry kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego spotkania. W swoich piosenkach wykorzystują wiersze poetów Adama Ziemianina, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury, a także własne teksty. Są one pełne dobrej energii, różnorodności tematów i motywów. Autorem wszystkich kompozycji jest Darek Czarny.

Jako zespół U Studni istnieje dopiero od 2012 roku, ale ich muzyczna historia trwa już bardzo długo. Ryszard Żarowski, Ola Kiełb-Szawuła i Darek Czarny byli przez wiele lat muzykami Starego Dobrego Małżeństwa. Ola Kiełb-Szawuła wciąż łączy swoje drogi z zespołami Wyspa i Do Góry Dnem. Darek Czarny był gitarzystą grupy Bohema, teraz od czasu do czasu współtworzy z Rafałem Nosalem duet Czarny Nosal.

Najnowsza propozycja artystyczna zespołu U Studni to piosenki do wierszy Krzysztofa Cezarego Buszmana. Nowa poetyka, nowe brzmienie, ale niezmiennie miłość, mądra refleksja, szukanie tożsamości i sensu życia są wspólnymi mianownikami twórczości tej grupy.

Co nas czeka w niedzielę możecie poczytać w relacji Marka Sztandery pt. „Nowość U Studni” z ich ubiegłorocznego koncertu w Łodzi

Grupa w Sosnowcu wystąpi w składzie: Dariusz Czarny – gitary, śpiew; Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew; Ryszard Żarowski – gitary, śpiew; Joanna Radzik – skrzypce; Robert Jaskulski – gitara basowa.

Sąsiedzi

Gospodarze koncertu. Zespół powstał w Gliwicach i działa na scenie folkowej już dziewiętnaście lat. Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów. Jak zawsze zaprezentują mieszankę folkową, od tradycyjnych pieśni morza, przez folk irlandzki i bretoński, po inspiracje Bałkanami i folklorem śląskim.

W tym roku, w maju ukazała się nakładem Fundacji Folk24 ich pierwsza płyta winylowa, na której znalazła się większość piosenek z wydanej na CD w 2018 r. płyty „W kieszeni dolar”. Obie dostępne będą na koncercie. Są także w sklepie internetowym Dalmafonu.

Zespół wystąpi w składzie: Elżbieta Król – skrzypce, śpiew, Dominika Płonka – flety, śpiew, Jakub Owczarek – bodhran, śpiew, Kamil Piotrowski – mandolina, śpiew, Dawid Patalong – gitary, śpiew, Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew, Marek Wikliński – concertina, bodhran, śpiew.

 

II Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców: Grupa na Swoim, Sąsiedzi, U Studni, 20.09.2020, Sosnowiec
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu