W FOLKOWYM TONIE

«1, 2, 3 - 7, 8, 9, 10»

Przereklamowana rewia?

Lord of the Dance w Katowicach
Za nami taneczne tour "Lord of the Dance". Spektakl Michaela Flatleya wzbudził sporo kontrowersji, a opinie o nim są bardzo skrajne, od zachwytów po krytykę. My byliśmy na dwóch koncertach, w Warszawie i w Katowicach. czytaj całość »

R.U.T.A. w natarciu!

R.U.T.A. w studiu S4
R.U.T.A. – wydarzenie dziesięciolecia w polskim folku – oficjalnie zainauguruje działalność koncertową 12 kwietnia w warszawskich Hybrydach. Oprócz utworów z płyty będą także nowe kompozycje. czytaj całość »

Yapa tu, Yapa tam

YAPA 2011
Na YAPIE pierwszy kontakt z publicznością meli tacy artyści i zespoły jak: Jerzy Filar, Elżbieta Adamiak, Robert Kasprzycki, EKT Gdynia czy Wolna Grupa Bukowina. Dziś, niektórzy z nich obchodzą już okrągłe jubileusze. czytaj całość »

Nuty dla Pasterza

Trebunie Tutki
Nikt tak chyba nie potrafi lepiej i piękniej opisać muzycznie postaci Jana Pawła II jak ukochani przez Wielkiego Papieża górale. Muzyka Podhala oraz dźwięki z tatrzańskich szlaków zawsze były najbliższe Jego sercu. czytaj całość »

Jak to Jan z Jochenem

Beltaine St. Patrick's Tour 2011
W niedzielę, 20 marca występem w Słupsku zespoły Beltaine i Comhlan oraz Jochen Vogel zakończyli serię koncertów w ramach "Beltaine St. Patrick's Tour 2011", my obejrzeliśmy koncert w Tychach, mniej więcej w połowie trasy. czytaj całość »

Parada w Dublinie

Parada w Dublinie
Setki tysięcy ludzi, rozmowy w językach z całego niemal świata, wszechobecny, zielony kolor, Guinness i... tylko dwa akcenty celtyckie, pojawiły się 17 marca na paradzie inaugurującej obchody Dnia św. Patryka w Dublinie. czytaj całość »

Muzyka to nie muzeum

Tadeusz i Jan Konador
Wędrując po Polsce i świecie wpadam czasami na miejsca, które pełne są pozytywnych wibracji, muzyki i ludzi, dla których pasja jest najważniejsza, a o których wiedzą tylko wtajemniczeni. Jednym z takich miejsc jest „Galeria Folkowa”. czytaj całość »

Opowiedziane śpiewem

Saint Malo
Folklor jest skarbnicą różnorakich informacji historycznych, zarówno o tej wielkiej historii - krajowej, światowej, jak i małej - rodzinnej, lokalnej, wioskowej. Czerpanie z tej skarbnicy może przynieść wiele korzyści. czytaj całość »

Wiosna przyszła z Rumunii

Dor Transilvan z Klużu
Muzyka, taniec, strawa nie tylko dla ducha ale i ciała, a do tego warsztaty dla dużych i małych. Rumuńskie święto wiosny, Mărţişor, gościło w Warszawie aż trzy dni, a to za sprawą coraz prężniej działającego Rumuńskiego Instytutu Kultury. czytaj całość »

Gdzie jest miecz?

Excalibur Show
Za kilkanaście dni Irlandczycy i wszyscy fascynaci Zielonej Wyspy, Guinnessa i tamtejszej kultury świętować będą dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Również w Polsce z tej okazji będzie się wiele działo… nie tylko instrumentalnie. czytaj całość »

Święto Shanties

Packet
Około 150 wykonawców z Polski, Francji, Anglii oraz USA, 19 koncertów na 5 scenach: szanty, pieśni kubryku, ballady morskie i piosenki żeglarskie oraz widowiska dla dzieci i opera żeglarska, oto w skrócie jubileuszowy "Shanties". czytaj całość »

Pierwszy nasz

Lia Fail i Sąsiedzi
Był taniec, śpiew i muzyka. Za nami pierwszy koncert w historii, który organizowała nasza redakcja. „Wieczór Celtycki“, który był okazją do spotkania z czytelnikami przebiegał w bardzo kameralnym gronie. czytaj całość »

Strona 261

The Pentangle
Pewnego wieczoru zasiadłem przed amerykańskim laptopem z polską wersją encyklopedii "The Guinness Who is Who of Folk Music" na kolanach. Otwarłem ją na chybił trafił. Strona 261… "The Pentangle". Nieźle się zaczęło. czytaj całość »

Dźwięki zza płotu

Za Płotem
Folklor Górnego Śląska od lat kojarzy się z jarmarczną atmosferą biesiad piwnych. Taki wizerunek tej muzyki budują lokalne media oraz kapele, których muzyka przypomina disco-polo. Młody zespół "Za Płotem" jest tego zaprzeczeniem.
czytaj całość »

Avant-Garde Night

Sear Bliss
Sear Bliss i Negură Bunget to grupy z południa Europy, które wymykają się muzycznym szablonom. Obie sięgają do folkowych dźwięków i obie spotkały się na koncercie w katowickim "Mega Clubie" podczas festiwalu "Avant-Garde Night". czytaj całość »

Trifon Zarezan

Lampka wina
Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów. Obchodzone przez hodowców winorośli, karczmarzy oraz wszystkich miłośników wina - niemal cały naród bułgarski. U nas powoli zaczyna się przebijać poza światek wtajemniczonych. czytaj całość »

Szanty z importu

Chris Ricketts & Mike Willshire
Pod znakiem piosenki autorskiej, żeglarskiej, inspiracji muzyką folkową z Wysp Brytyjskich i Irlandii, przebiegała zimowa edycja festiwalu w Tychach. Tradycyjne, morskie pieśni pracy wykonywał nawet duet z zagranicy. czytaj całość »

Werchowyna, Werchowyna!

Werchowyna
Już kilkukrotnie oficjalnie ogłaszali zakończenie działaności, ale wracali. Niczym Feniks z popiołów. Po rocznej nieobecności, ponownie, jak za dawnych lat, wystąpili w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. czytaj całość »

Kołysanie ze śpiewaniem

Warsztaty śpiewu kołysanek
Od wielu lat nie miałem kontaktu ze śpiewem... Dawno temu krótkie doświadczenie śpiewania w chórze pozostawiło we mnie pamięć o radości ze wspólnego wydobywania z siebie głosu. A kołysanek chciałem się nauczyć już dawno... czytaj całość »

Wirowali dla WOŚP

Potańcówka Trzech Kultur
Tegoroczny WOŚP nie obfitował w aż tak wiele folkowych wydarzeń jak w latach ubiegłych. Niemniej warszawska, na wskroś folkowa "Potańcówka Trzech Kultur" była doskonałym przykładem na to, że jak się chce to można. czytaj całość »

Folk w mediach

Przed komputerem
Co ma zrobić folkowiec np. w Sylwestra, jeżeli los każe mu zostać w domu, a rodzima telewizja może mieć poważne trudności w zaspokojeniu jego potrzeb muzyczno-rozrywkowych? Gdzie szukać interesujących go programów? czytaj całość »

Dziesięć na dziesięć

Okładkowy patchwork
Świat zabrał się za podsumowanie minionych dziesięciu lat. Przy tej okazji, warto podsumować także kondycję polskiej sceny etno/folk/world music. Oto zestawienie dziesięciu najważniejszych płyt z lat 2000-2010. czytaj całość »

Tańcząc cѐili

Ceili w Rotundzie
Mroźny wieczór za oknem, śnieg po kolana, a w krakowskim klubie "Rotunda" iście gorąca atmosfera. Tuż przed Świętami, taneczny zespół "Comhlan" zorganizował coroczne, świąteczne "cѐili". Było prawie jak w irlandzkim pubie. czytaj całość »

Uliczni grajkowie

Zakaz muzykowania
Najczęściej wśród ulicznych grajków spotyka się skrzypków, gitarzystów i akordeonistów. Ale można trafić też na wczesnoceltycką harfę. Niecodzienny instrument przyciąga przechodniów, którzy chętnie chłoną nieznane brzmienia. czytaj całość »

Ukraińskie Andrzejki

Czeremszyna
Idea zrodziła się na warsztatach dla zagranicznych dziennikarzy działających w Warszawie. Wika, dziennikarka ukraińskiego tygodnika w Polsce, rzuciła pomysł by zrobić ukraińskie Andrzejki, zgodnie z kalendarzem wschodnim. I poszło! czytaj całość »

Pożegnanie barda

Diarmuid Johnson
Diarmuid Johnson żegnał Poznań w towarzystwie życzliwych gospodyń Domu Bretanii, gdzie czuł się jak u siebie, muzyków z  którymi grywał, młodzieży, którą uczył języków czy gry na fletach oraz grona wielbicieli jego poezji. czytaj całość »

Rumuńskie Trzy Grosze

Beatrice Iordan
Jubileuszowe „Mikołajki Folkowe“ powróciły do dawnego blasku. Część konkursowa znów wywołała dyskusje, imprezy towarzyszące zgromadziły całkiem sporą grupę fanów, a koncert finałowy wzbudził emocje jakich dawno nie było. czytaj całość »

Dawne, winylowe brzmienie

Oana Cătălina Chiţu
Bukaresztańskie tanga są obecnie jedną z perełek folkloru miejskiego. Inspirowane Argentyną, rodem z Bukaresztu, gdzie nabrały charakterystycznego brzmienia, zmiecione wojenną zawieruchą, powracają – i to na salony. czytaj całość »

Piąty raz w Poznaniu

Brogan's Irish Pub
Najpierw były marzenia, później wspólna podróż do Szkocji i Irlandii. Momentem przełomowym okazało się spotkanie Irlandczyka, Johna Brogana. Pięć lat temu marzenie kilku przyjaciół, o własnym irlandzkim pubie wreszcie się ziściło. czytaj całość »

Opowieści bardów

Waldemar Pawlikowski
W czasach "mroku", był to jeden z tych festiwali, na którym można było posłuchać ambitniejszej twórczości. Po 28 latach nic się nie zmieniło. Warszawska OPPA nadal gromadzi wyjątkowych autorów i wrażliwą publiczność. czytaj całość »

Ciekawe Inspiracje

Czeremszyna
Czas leci nieubłaganie a to co dobre, szybko się kończy. Tegoroczne "Etniczne Inspiracje - Wspólnota w Kulturze" okazały się być bardzo udanymi i muzycznie, i pod kątem frekwencji. Martwią sygnały o możliwej likwidacji imprezy. czytaj całość »

Moja Moya

Moya Brennan
Wrocławski rynek cały w śniegu, gdzieś na jego krańcu zabytkowy kościół, a w nim trzysta osób, światła, tworzące odpowiedni nastrój i półtorej godziny czarowania muzyką. Moya Brennan z "Music of Ireland Tour" już w Polsce. czytaj całość »

Kryzys już to?

Na polskim stoisku
W ostatnich dniach października, w Kopenhadze odbyły się bardzo specyficzne targi muzyczne. WOMEX, bo o nich mowa, drugi raz z rzędu gościły w stolicy Danii, a odbyły się po raz szesnasty w historii. czytaj całość »

Oprawa godna produktu

Bart Pałyga (Village Kollektiv
Powstali jako elektroniczna frakcja Kapeli ze Wsi Warszawa. Dziś są grupą, kroczącą własną drogą, która właśnie wydała drugą płytę. Koncert promocyjny odbył się w Art.Bem w Warszawie i z pewnością było to wydarzenie. czytaj całość »

Okiem organizatora

All Hands nad kanałem
Ponad 400 osób, wraz z 4 zespołami, w poprzemysłowych wnętrzach starej fabryki drutu, odśpiewało "Pożegnanie Liverpoolu" na zakończenie pierwszej edycji Festiwalu Morza "Nad Kanałem". Szanty znów wróciły do Gliwic. czytaj całość »

Kogo lubią polscy melomani?

Eleonor McEvoy
Właśnie trwa jubileuszowa 1500 edycja Listy Przebojów Trójki, a mnie przypomniało się, że na początku roku, forumowicze LP3 ogłosili wyniki zabawy "Nagrody Polskich Melomanów". Wśród nominowanych znalazło się sporo grup folkowych. czytaj całość »

Indyjski etno-mix

Layatharanga
Warszawski koncert indyjskiej formacji perkusyjnej Layatharanga był ostatnim z trasy koncertowej, promującej ich najnowszy krążek "Anandam", wydany w Polsce. Lider, Giridhar Udupa, przybył z najlepszą grupą hinduskich muzyków. czytaj całość »

Nie tylko dla Rosjan

Jurij Szewczuk DDT
DDT to legenda rosyjskiego rocka, od  30 lat na scenie, ale w Polsce byli po raz pierwszy. Dlaczego piszę o tym w portalu folkowym? Bo ten koncert miał w sobie więcej folku, niż niektóre gwiazdy 6 Skrzyżowania Kultur. czytaj całość »

Permanentna trasa

Percival Schuttenbach Tour
Minęła dokładnie połowa, z jak dotąd najdłuższej trasy koncertowej folkmetalowej grupy Percival Schuttenbach. Kilkaset przejechanych kilometrów, siedem koncertów przy wypełnionych salach i klubach. To już za nami. czytaj całość »

Ludovava premiera

Mosaic - premiera płyty Ludovava
Koncertem w Państwowym Muzeum Etnograficznym, Mosaic promował swój debiutancki album "Ludovava". Na sali, wypełnionej prawie do ostatniego miejsca, zasiedli przyjaciele i fani grupy. Przywitał ich Maciej Szajkowski. czytaj całość »

Folkszturm w Wytwórni

Eluveitie
Łódzki koncert gwiazd sceny folkmetalowej, szwajcarskiego Eluveitie i fińskiego, leśnego klanu Korpiklaani, zgromadził ok. 1000 osób. To bardzo dobry wynik. Nasz rodzimy Jelonek pokazał, że Polacy też potrafią mocno i ostro. czytaj całość »

Tamburyniści i tango

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Szósta edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur moim zdaniem nie miała aż takiego ognia jak wydanie zeszłoroczne, choć w ciągu tych siedmiu dni usłyszałem w namiocie festiwalowym kilku ciekawych wykonawców. czytaj całość »

Sari - muzyka świata

Katarzyna Sobek i Carrantuohill
Gdy w 1987 r. grupka zapaleńców organizowała w Żorach festiwal szantowy mało kto przypuszczał, że ta początkowo skromna impreza, gromadząca wąskie grono miłośników żeglarskiego śpiewania, rozrośnie się do obecnych rozmiarów. czytaj całość »

Russkaja iskra

Russkaja
"World Fusion" odbył się w Sosnowcu po raz drugi. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku pod hasłem "Euroszanty & Folk". Liczba zespołów, ich ranga, różnorodność robiły wrażenie. Podobnie zapowiadało się w tym roku. czytaj całość »

Polska stolica folkmetalu?

In Extremo
Część sław światowej, folkmetalowej sceny jak na razie omija Polskę. Tymczasem płocki festiwal staje się jednym z najważniejszych miejsc, gdzie folkmetal może zagościć na stałe - i tu chylę czoła przed organizatorami, zdecydowanie!!! czytaj całość »

Folkowy mix w Bieszczadach

Atmasfera na Rozsypańcu
Rzadko się jeszcza zdarza, że na festiwalach organizowanych przez brać turystyczną, zwłaszcza w górach, słychać muzyczną mieszankę folkową inną od muzyki szlaków, piosenki turystycznej. Na Rozsypańcu to się wydarzyło, nawet z sukcesem. czytaj całość »

Muzyka i taniec na Zamku

Gwerenn
Już od ośmiu lat fani celtyckiego grania gromadzą się w ostatni weekend wakacji na będzińskim podzamczu aby razem tańczyć i słuchać muzyki. Organizatorzy i w tym roku przygotowali ciekawy program występów. czytaj całość »

Z gór do stolicy

Michaar
Warsfolk to festiwal folklorystyczny, który pod kątem programu artystycznego jest warszawskim odpowiednikiem Międzynarodowego Folkloru Ziem Górskich z Zakopanego czy Tygodnia Kultury Beskidzkiej z Wisły. czytaj całość »

Kolorowa OFFerta Karpat

Art Color Ballet
Podczas festiwalu Małopolska Karpaty OFFer organizatorzy prezentowali widzom tradycje krajów karpackich oraz propozycje kulturalne Małopolski. Była muzyka, tańce, widowiska i moc regionalnych atrakcji.
czytaj całość »

Taki jeden Bukareszt

Mahala Rai Banda
Kolejna edycja Muzycznego Przeglądu Stolic Europejskich przebiegała pod dyktando Bukaresztu. Polska Ćaći Vorba i rumuńska Mahala Rai Banda rozgrzewały widzów w Państwowym Muzeum Etnograficznym. czytaj całość »
«1, 2, 3 - 7, 8, 9, 10»
Pokaż menu