W FOLKOWYM TONIE

«1, 2, 3, 4, 5 - 8, 9, 10»

Rumuńskie Etnofonie - siła tradycji!

Podczas listopadowej wyprawy do Rumunii, w Bukareszcie spotkałem lidera zespołu Trei Parale, Florina Iordana. Florin podarował mi dwa krążki z niesamowicie piękną, tradycyjną nutą z okolic Hunedoary i rejonu Vrancea. czytaj całość »

Gorący luty we Wrocławiu

Kapela ze Wsi Warszawa
Trudno nadążyć za tym, co oferuje wrocławska scena ethno, folk i world music. Liczba wydarzeń rośnie z tygodnia na tydzień, a każde z nich jest wyjątkowe. Organizatorzy koncertów i wydarzeń w stolicy Dolnego Śląska nie zwalniają tempa. czytaj całość »

Ponad 80 folkowych klipów

Tym razem nasze łowy były mniej obfite, ale nadal obserwujemy tendencję zwyżkową. Statystyka mówi, że w 2017 r w każdym tygodniu ukazywało się co najmniej jedno folkowe video! Czas zatem na ich prezentację. czytaj całość »

Mystic India i Kraj za miastem

Płyty Michała Rudasia i WoWaKin
"Mystic India" M. Rudasia & Healing Incantation oraz "Kraj za Miastem" WoWaKin, to dwie różne płyty, które łączy pasja do brzmień tradycyjnych. Indyjskich i polskich. To fascynacja na wskroś twórcza, dlatego oba te krążki są ponadczasowe. czytaj całość »

Hańba! i Percival na frontach

Percival i Hańba! na pierwszych stronach
Coś, co się praktycznie nie zdarza, zdarzyło się na początku tego roku. Oto okładki dwóch, uznanych tytułów prasowych ozdobiły zdjęcia zespołów, znanych wszystkim miłośnikom szeroko rozumianej muzyki folkowej. To się nam rok zaczął! czytaj całość »

Moje krążki

Z płytowej półki
Czy dlatego, że 2017 to liczba pierwsza, był to rok trudny? Nie wiem, ale wiem, że zabrał ze sobą, na wieczną wachtę, wiele znanych i uznanych osób, także ze sceny folkowej. Na szczęście, zostawił po sobie trochę znamienitych płyt. czytaj całość »

Noworoczne manele

Sorina i Danezu
Nowy rok i kolejne hity... Scena manele nieprzerwanie dostarcza nowych, tanecznych kawałków, które wypełnią klubowe sale w Oltenii, Valahii, Banacie, Transylwanii i innych regionach Rumunii. A także poza nią. Dziś część z nich. czytaj całość »

Blondwłosa Anielica

Denisa Raducu
W Skandynawii 13 XII to Dzień Świętej Łucji, w Polsce kojarzy się z rocznicą stanu wojennego. W Rumunii, wśród fanów manele i populary, to przede wszystkim dzień narodzin niepowtarzalnej i nieodżałowanej Denisy. czytaj całość »

Dyskretny urok wirtuozerii

Płyty Maiji Kauhanen i Sarakiny
Na katowickich targach WOMEX w me ręce trafiła muzyka m.in. z najwyższych możliwych półek południa i północy Europy. Bułgarska i fińska nuta, w wykonaniu mistrzów, Sarakiny i Maiji Kauhanen, urzeka i skłania do refleksji. czytaj całość »

Womex targowo i koncertowo

Black Flower (Belgia) Podczas WOMEX 2017
Masa informacji, jakie niósł z sobą udział w The World Music Expo może przytłoczyć ale odpowiednio ujęte stają się cennym źródłem wiedzy o tym "co w trawie piszczy". Od targowych stoisk po koncertowe kuluary działo się wiele. czytaj całość »

WOMEX - czy warto?

Lautari na WOMEX 2017
Inauguracyjny koncert targów WOMEX 2017 za nami. Lautari, Kapela Maliszów i Vołosi zabrzmieli. Czym właściwie był dla nich ten wieczór? Zapytaliśmy o ich postrzeganie szans płynących z tego występu. czytaj całość »

Melodyjność gór i nizin

Płyty Othalan i Leśnego Licha
Pod koniec wakacji w me ręce trafiły dwa folkmetalowe albumy, niosące z sobą nutę bardzo melodyjną. I choć różnią się i brzmieniowo, i geograficznie, to mają w sobie coś co je łączy. To coś, to słowiański duch i różnorodne inspiracje. czytaj całość »

To lato jest inne...

Sorina i Danezu
Śmierć Denisy postawiła scenę manele w niespotykanej sytuacji. Od lipcowej niedzieli wiadomym stało się, że skończyła się pewna epoka. Lecz "show must go on", scena działa dalej, pamiętając o wielkiej gwieździe, która odeszła za wcześnie. czytaj całość »

Czas nowości i powrotów

22 Festiwal "Z wiejskiego podwórza"
Festiwal w Czeremszy przyciągnął tłumy gości, spragnionych etno-folkowych brzmień, ale i piłki błotnej, warsztatów i samego klimatu Podlasia. Już w piątek zagrały wielkie gwiazdy sceny etno. A to był dopiero początek... czytaj całość »

Niczym muzyczny magnes

Gogodzy i Dragana
Turbofolk, popfolk, folkrock, punkfolk... te terminy zawierają w sobie ogromną dawkę różnych, muzycznych brzmień. Trafiły do mnie ostatnio albumy, które na swój sposób oddają te terminy. Trwało, nim je dobrze przetrawiłem. czytaj całość »

Dawne okno na świat

HiFly lipiec 2016
Cobh (dawna nazwa Queenstown; irl. An Cóbh) – miasto i port morski w hrabstwie Cork (Irlandia) leżące na południowy wschód od miasta Cork. Miejscowość letniskowa i uzdrowiskowa. Tyle o nim encyklopedia, a co poza tym? czytaj całość »

Trzy drogi folkmetalu

Płyty folkmetalowe
Trzy płyty, trzy folkmetalowe drogi: post-blackmetalowo neofolkowa nostalgia Warmii, pastersko-karpacki żywioł i litewski szał akordeonowo-sutertinowy. Te drogi zeszły mi się w Warszawie, po części na żywo, a po części w moim CD. czytaj całość »

Folkowe białe kruki

Zastanawiam się, kiedy płyta przestaje być nowa i idzie na półkową emeryturę. Sam mam chyba kilka (kilkanaście?) tysięcy płyt, co powoduje, że instynkt zbieracza znacznie się u mnie stępił. Może to właśnie kwestia nadmiaru, a może i czasu? czytaj całość »

Tak daleko, tak blisko

Płyty Habiarjan i Łysej Góry
Na pierwszy rzut oka i ucha Habiarjan i Łysa Góra to zupełnie inne światy. Z jednej strony ormiański, rockujący etnopop, z drugiej klimaty folkmetalowe. Istnieje jednak pewien czasoprzestrzenny tunel, który obie te płyty łączy. czytaj całość »

Wiosenny misz-masz

Piosenkarki turbofolkowe
Scena manele, czałga i turbofolk nieustannie zapodaje nowe hiciory. Tej wiosny pogodowy misz-masz udzielił się również wykonawcom. Nowości są mocno zróżnicowane brzmieniowo - a tematycznie, bez zmian - on, ona, miłość, zdrada. czytaj całość »

Co nagrywali folkowcy

Teledyski 2016
Prezentujemy etno-folkowe wideoklipy A. D. 2016, których udało nam się znaleźć rekordową ilość. Wyszperane z głębin internetu, stron zespołów, w ramach wielogodzinnej akcji poszukiwawczej, godnej odkrywcy nowych lądów. Zobaczcie... czytaj całość »

Patryka dzień

Shannon
Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii, jest irlandzkim świętem narodowym. Współcześnie przyjmuje postać wielkich zabaw, licznych koncertów. W wielu miastach na świecie odbywają się specjalne parady. Jak będziemy świętować w Polsce? czytaj całość »

Wino, Sarakina i śpiew!

Sarakina na Trifon Zarezan
Trifon Zarezan, tradycyjne święto bułgarskich (ale także częściowo i serbskich) winiarzy od ponad 13 lat, z inicjatywy niezmordowanego Stojana Uzunowa oraz Jacka Grekowa z zespołu Sarakina, celebrowane jest także w Polsce - i to coraz głośniej. czytaj całość »

Transylwańskie dęciaki

Fanfara Transilvania
Fanfara Transilvania to orkiestra niezwykła. Rodzinna, pochodząca z północy Rumuni, z tradycjami przekazywanymi z dziada pradziada. Wędrują po całym świecie prezentując swoją niezwykłą muzykę. Kilkakrotnie byli już w Polsce. czytaj całość »

Rok z płytoteką

Płyty z roku 2016
Podobnie jak w latach ubiegłych przysiadłem do podsumowania płyt wydanych w minionym roku. Kryterium doboru było jedno, czy dana płyta, w mej, subiektywnej ocenie, była fajna czy nie, czy mnie zaciekawiła, czy miała to coś. czytaj całość »

Fajna, świąteczna historia

Pelagia i Frument "Mroczne kolędy"
Poznali się na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Ale nie podczas przesłuchań, lecz podczas nocnego muzykowania. Bawili się bardzo dobrze, a po wspólnych śpiewach wiedzieli od razu, że muszą coś jeszcze razem zagrać. czytaj całość »

A na południu gorąco

Turbomuzika
Po krótkim zastoju po letnich szaleństwach, sceny pop-folkowe rozpoczęły sezon klubowo-koncertowo-imprezowy. Tym razem zapraszamy na subiektywny przegląd manele, czałgi, turbofolku i tallavy. Zajrzymy też do Turcji. czytaj całość »

Ćwiartka i styka

Werchowyna
"Pierwotnie tytułem koncertu miało być Ćwiartka i styka, ale nie zyskało to aprobaty w zespole" - powiedział, zapowiadając koncert, Kuba Urlich, jeden z filarów męskich głosów Werchowyny. Ćwiartka jednak pękła, przy licznej widowni! czytaj całość »

Muzyka Świata pod PKiN

12 Skrzyżowanie Kultur
Myślą przewodnią "Skrzyżowania Kultur" a.d. 2016 były "Głosy". Te od tradycyjnych brzmień rodem z plaż Haiti i interioru Ameryki Południowej po etiopsko-izraelski etno-pop z elementami soul. Temat nośny, bo publiczność stawiła się licznie. czytaj całość »

Nie wierzę w życie pozamuzyczne

Wojciech Waglewski
Tradycją Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przypada 1 października, jest ogłaszanie przez Instytut Muzyki i Tańca specjalnego przesłania na ten szczególny dzień. Autorem tegorocznego przesłania jest Wojciech Waglewski. czytaj całość »

Poezja i Górale

18 Święto Poezji i Muzyki Gór "Wrzosowisko"
Schowane w cieniu "Pannoniki",  MFFZG i wielu festynów rodzinnych, a odbywało się już po raz osiemnasty - Święto Poezji i Muzyki Gór "Wrzosowisko" - gdzie szeroko rozumiana magia gór łączy kultury naszego pogranicza. czytaj całość »

Płyty z pasją i klimatem

Płyty z wielkopolski i mazowsza
Mimo ofensywy emeptrójek i klipów w serwisie Youtube instytucja długograja w folku trzyma się jeszcze stabilnie. Niedawno trafiły do mnie kolejne krążki ze swojską nutą, która ma się nieźle niezależnie od panujących mód. czytaj całość »

Folkiem pachnąca

21 Festiwal "Z wiejskiego podwórza"
Już po raz dwudziesty pierwszy w Czeremsze, na Podlasiu, pod granicą z Białorusią, zabrzmiały dźwięki świata. Tym razem oprócz europejskiej nuty wyszehradzkiej i bałkańskiej usłyszeć można było także orientalną i afrykańską. czytaj całość »

"Jestem dziadem" brzmi dumnie

III Podkarpackie Spotkania Lirników
"Pieśni jeszcze nie zapomniane" były motywem przewodnim III Podkarpackiego Spotkania Lirników w Dolinie Sanu. Tegoroczna edycja gościła zarówno mistrzów, jak i adeptów liry, a odbywała się w malowniczej scenerii dzikiej przyrody. czytaj całość »

Ojca i syna pieśni greckie

"Kolos" fragment
Wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia - Jorgos Skolias, to na polskiej scenie postać ze wszech miar wyjątkowa. A gdy do grania bierze się Skoliasów dwóch, musi z tego wyjść coś ciekawego. Taka właśnie jest płyta rodzinnego duetu. czytaj całość »

Szkocja nareszcie

Fara ze Szkocji
Podcienia katowickiego Centrum Kultury dwukrotnie zapełniały się fanami muzyki etnicznej, folkowej. W tym roku znów skromnie, bardziej klubowo niż festiwalowo, ale za to z muzyką, której próżno szukać na innych festiwalach. czytaj całość »

Festiwal dialogów

Kalàscima
W połowie czerwca, na terenie Zamku Cesarskiego, w samym sercu Poznania, odbył się dziewiąty już "Ethno Port" - festiwal pod wieloma względami wyjątkowy. Zapraszani są tu artyści, którzy często występują w Polsce po raz pierwszy. czytaj całość »

Gorący początek lata

Sossa Tiganeasca
Nastało lato, a rumuńska, gorąca machina hitów, zwana manele, ani na chwilę nie staje w miejscu. Wciąż buzuje energią i nowymi pomysłami. Poniżej nasz kolejny, subiektywny przegląd nowości manele nie tylko z Delty Dunaju. czytaj całość »

Porcelanowy jubileusz

Pismo Folkowe
Ot i stuknęła lubelska dwudziestka! Dwadzieścia lat folkowej fascynacji, pracy u podstaw i radości z grania i pisania. "Pismo Folkowe" (ex. "Gadki z Chatki") obchodziło porcelanowy jubileusz. Z tej okazji w Lublinie odbyło się kilka wydarzeń. czytaj całość »

Jak Raga z Varsovią

Jestem osobą leciwą i nie da się ukryć, że świat w czasach mej młodości wyglądał zupełnie inaczej. Inaczej też funkcjonowała muzyka folkowa. Fakt, że była obecna w radiu, trudno było wręcz na nią nie trafić. czytaj całość »

Kozacy, Licha i Songwriter

Płyty na półce - okładki
Pieśni kozackie to temat rzeka, szeroka niczym Don oraz zalew Klimkówka, "robiący" za Dniestr. Nie tak dawno dwa zespoły, z zupełnie różnych biegunów folku, dorzuciły swoje dwa kamyczki do tych niespokojnych kozackich wód. czytaj całość »

Bestie i Bogowie

Lelek i Pravia
Od wielu lat tematyka dawnych Słowian coraz częściej pojawia się w polskiej muzyce. Kiełkowała w podziemiu, by z czasem wypłynąć na powierzchnię. W tym roku pojawiły się dwie ciekawe płyty. Obie tradycyjne, choć zupełnie inaczej. czytaj całość »

Współczesna mozaika

Zabawa ludowa
Muzyka grecka kojarzy się w Europie przede wszystkim ze ścieżką dźwiękową do filmu Grek Zorba. Nieliczni wymienią jeszcze rembetiko i nazwiska współczesnych artystów, ale to wszystko. Czym zatem w Grecji jest "folk"? czytaj całość »

Powroty po latach

Orkiestra św. Mikołaja
Za nami kolejna YAPA. T o już po raz 41 w Łodzi spotkali się miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Był oczywiście konkurs, były koncerty. Tym razem w programie sporo było "powrotów". czytaj całość »

Folk w Operze

XV Wieczór Folkowy w Bytomiiu
Po raz piętnasty w Bytomiu odbył się koncert z cyklu "Wieczory Folkowe". Po klubowych, kameralnych, i tematycznie związanych z folkiem morskim spotkaniach, przyszedł czas na ruszenie na szerokie wody etno i folku. czytaj całość »

Czekam na polskie

Ethno Port Poznań 2015
Trochę trudno mi sklecić podsumowanie 2015 roku. Dlaczego? Głównie dlatego, że jestem nieco nietypową słuchaczką. Otóż zawsze z niecierpliwością czekam przede wszystkim na ukazanie się wszelkich... polskich albumów. czytaj całość »

FolkFonoGrammy

Glen Hansard
Rok temu, gdy nagrodę odbierali Old Crow Medicine Show, byli to jedyni reprezentanci młodego pokolenia w tej kategorii. W tym roku najmłodsze z nominowanych są Rhiannon Giddens i Abigail Washburn. Obie Panie mają po 38 lat. czytaj całość »

Z północnym wiatrem

Kimmo Pohjonen
Kiedy w fińskiej muzyce pojawia się  objawienie: nowy artysta, przekraczający granice, płyta, która zwala z nóg albo pieśń, której dźwięki budzą silne emocje, w kraju zrywa się wiatr, nadchodzi mróz, a morze się wzburza. czytaj całość »

Single audiowizualne

Teledyski 2015
Znów przedstawiamy wam przegląd teledysków do muzyki etnicznej i folkowej, głównie polskich zespołów. Jest też kilka klipów zagranicznych wykonawców, lecz kręconych w Polsce. Cieszy nas fakt, że ta lista staje się coraz dłuższa. czytaj całość »

Zimowe odsłuchy

Debiut Morhany i BVB
Każdego dnia słońce przypomina, że jeszcze trochę czasu upłynie nim nastanie pełna światłość. Szybko zapadający zmrok sprzyja częstemu sięganiu po nowości płytowe. Czas zatem na pierwszą część folkowego przeglądu zimowego. czytaj całość »
«1, 2, 3, 4, 5 - 8, 9, 10»
Pokaż menu