W FOLKOWYM TONIE

«1, 2, 3, 4 - 8, 9, 10»

Diaboł Boruta, Łysa Góra i Velesar

Diaboł Boruta, Łysa Góra i Velesar są ważnymi filarami polskiej sceny folkmetalowej. „Czary” – na wskroś progresywne, akustyczne „Oj Dolo” i z pazurem zagrane „Dziwadła”, to trzy perełki, które wstyd nie mieć w swojej kolekcji płyt. czytaj całość »

Gorący początek lata w wydaniu południowym

Letnie przesilenie za nami, dnia będzie ubywać... Razem z kolejną falą upałów przybywa z Południa Europy fala nowych, wakacyjnych, tanecznych hitów w rytmach pop-folkowych z Rumunii, Bułgarii, byłej Jugosławii i Turcji. czytaj całość »

Dźwięki Niewinności wg Dikandy

Dikanda zaprasza w świat pulsujący nie tylko muzyką, ale także wolnością, kuszący młodzieńczą, niewinną miłością i pięknem natury. W jednej z głównych ról w teledysku wystąpiła córka liderki zespołu. czytaj całość »

Mix tradycji i nowoczesności na Ogrodach Dźwięków

Ogrody Dźwięków 2019

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” rozpoczęły występy trzech zespołów z zupełnie różnych kręgów kulturowych. Było niezwykle dynamicznie, kolorowo, a na koniec muzyka porwała do tańca już nie tylko najmłodszych słuchaczy.

 

czytaj całość »

Lelum Polelum vs Wendzki Sznyt

Tym razem przyszło mi zmierzyć się z zupełnie różnym podejściem do muzyki opartej o dawne tradycje Słowian. Rod i Żywiołak to zupełnie różne bieguny muzyczne. To też niewidzialna bariera między miastem a wsią. czytaj całość »

W pełni folkowa Majówka!

Folkowa majówka w stołecznym Parku Szczęśliwickim w tym roku przyniosła ze sobą wiele ciepłych dźwięków od góralskiego etnojazzu po klimaty cygańsko-klezmerskie. Nie zabrakło bałkańskiego folkrocka i greckiego popfolku. Działo się! czytaj całość »

Nie wszystko jest folkiem

Trzymam w ręce najnowszy numer „Pisma Folkowego” (nr 1-2/2019/140-141), magazynu szacownego, na łamach którego felietony swe umieszcza Tomasz Janas. Prywatnie się lubimy, proszę więc tej polemiki nie traktować jako wojenki polsko-polskiej.

czytaj całość »

Jedna z najlepszych Siest

Selma Uamusse
Tegoroczny Gdańsk LOTOS Siesta Festival w ciągu czterech dni znów dostarczył wielu rozmaitych doznań. Mimo że zdominowali go artyści z kręgu luzofońskiego, każdy z nich prezentował zupełnie inne brzmienie – nie można było się nudzić. czytaj całość »

Katk Kutsariks i Hel

Treściwie i... przydługo – tak w skrócie można powiedzieć o nowych płytach folkmetalowych potęg z Estonii i Wysp Owczych. Porównując oba krążki nie sposób oprzeć się wrażeniu, że choć to inne brzmienia, łączy je pradawny duch dwóch mórz. czytaj całość »

Bucovina i Dirty Shirt promowały płyty

Niecały tydzień różnicy i 760 kilometrów w linii prostej. Dwie rumuńskie potęgi łączące folk z metalowym brzmieniem grały trasy promujące nowe krążki. Byliśmy na dwóch gigach – w Warszawie i w Klużu. Warto było! czytaj całość »

Bhangra, Kompania, Fanfary, Tołhaje i inni

Zimową porą sale koncertowe i kluby nieco bardziej tętnią życiem. Nam udało się trochę tego pulsu podłapać, m.in. na koncertach muzyki tradycyjnej, folkmetalowej, bhangry, mediewalnej, brassowej i etno-jazzrockowej. czytaj całość »

Rasti to piękna dziewczyna i to niejedna

Laboratorium Pieśni
Na koncert trójmiejskiego zespołu Laboratorium Pieśni jakoś dotąd nie umiałem trafić. Ale jak to mawiają do iluśtam razy sztuka i wreszcie się udało i to w miejscu niesamowitym i wręcz stworzonym dla takich właśnie koncertów. czytaj całość »

Folkowe teledyski A.D. 2018

Znów rok przyniósł nam sporą dawkę folkowych teledysków. Prezentujemy ich redakcyjny przegląd, patrząc bardzo szerokim okiem i słuchając otwartym uchem. Dlatego znajdziecie tu i folkmetal, i etno-hip-hop, i folk miejski, i indiefolk. czytaj całość »

Moje płyty i single w 2018

Kolejny rok za nami... Mimo naporu internetu w smartfonach i mnogości hitów z cyklu „Tu i Teraz” płyty wciąż są wydawane i słuchane. Jak co roku prezentuję własny przegląd tych albumów z minionego roku, które pozostaną na mojej półce. czytaj całość »

Revelion tuż, tuż!

Revelion, czyli rumuński „Sylwek”, podobnie jak u nas, zbliża się szybkimi krokami! Prezentujemy zatem kolejny subiektywny przegląd hiciorów manele coraz liczniej pojawiających się wraz z nadejszłą nam zimą. Hai noroc! czytaj całość »

Krzikopa i LSA: opowieści nie tylko spod strzech

Pod koniec 2018 roku trafiły do mnie dwa znakomite krążki z folkową muzyką nieoczywistą. Fuzja miejskich dźwięków z etniczną duszą urzekła mnie swym pięknem rodem z familoków, kamienic, bagien i lasów. A to dopiero początek... czytaj całość »

Wuchta wiary na jubileuszu Dagadany

10 lat zespołu DagadaDana
Z jednej strony przy tuzach, którzy na scenie pogrywają 30 i więcej lat, taka dekada to wydaje się nic takiego. Z drugiej, przy setkach zespołów, które nie dotrwały nawet do pięciolecia - dziesięć lat na scenie, w tym samym składzie warte jest świętowania. czytaj całość »

Maria Pomianowska ze studentami w trasie

Minionej jesieni Maria Pomianowska otrzymała cenną nagrodę im. C.K. Norwida w kategorii „Muzyka”. Nie spoczęła jednak na laurach i w chwilę później ze swoją muzyczną ekipą ruszyła w szeroki świat w długą trasę koncertową. czytaj całość »

Babsztyla "Życie to cud" na czterdziestkę

Opakowanie CD "Życie to cud" grupy Babsztyl
Pod koniec lata odbył się koncert promujący ciekawe, limitowane wydawnictwo grupy Babsztyl - podwójny, jubileuszowy album wydany z okazji czterdziestolecia istnienia zespołu, znanego nie tylko miłośnikom dobrej piosenki. czytaj całość »

Jesienne grania i śpiewania

Kolejne miesiące za nami - czas na retrospekcję. Koniec września, październik i listopad obfitowały w wydarzenia folkowe różnych brzmień. Było szkocko, węgiersko, rumuńsko, łemkowsko, rosyjsko, cygańsko, klezmersko... Zatem po kolei! czytaj całość »

Nuta szkocka i irlandzka

Unbroken/In Scottish Connection
Czy mają coś ze sobą wspólnego muzyka szkockich kompozytorów sprzed wieków i współczesne pieśni songwriterskie z Irlandii? Z daleka może i nie ale już na pierwszy rzut ucha jednak dość sporo, a po bliższym przesłuchaniu... czytaj całość »

Od reggae, przez etno po coctail

Hańba!
Na dobre już rozkręcił się jesienny sezon koncertów etno-folkowych we Wrocławiu. W październiku udało mi się zaliczyć nie tylko kilka nowych kapel, ale także miejsc koncertowych. Oto relacji słów parę i galeria zatrzymanych w kadrze. czytaj całość »

Urbex a sprawa folkowa

Co może łączyć szeroko rozumianą muzykę ludową i miejską eksplorację? Całkiem sporo! Zwłaszcza, że w Europie Środkowej miejsc opuszczonych jest wciąż pod dostatkiem... Folk i urbex spotykają się w teledyskach! czytaj całość »

Megitza i Loopus Duo

Dwa krążki dwóch indywidualności. A nawet... trzech. Nietuzinkowe postacie, nietuzinkowe granie. Wyrazistość i własne drogi. Te dwie płyty obok siebie, to dla wielu być może na pierwszy rzut ucha co najmniej zakrzywienie czasoprzestrzeni. Na pewno? czytaj całość »

Przywołują krajobrazy

Good Staff
Skomponujmy krajobraz z takich elementów jak: złote zboże, dojrzewające czereśniami drzewa, pomarańczowy wschód słońca, lipa inkrustowana białym kwieciem, kryta strzechą chata, oparta o nią lutnia… Macie? czytaj całość »

Manele nostalgicznie vs tanecznie

Podobnie jak nasza jesień raczy nas ciepłymi kolorami, tak scena manele raczy nas ciepłymi dźwiękami. Z końcem lata nastąpiła aktywacja wykonawców, zatem czas na nasz subiektywny przegląd najnowszych hiciorów tej etnopopowej sceny. czytaj całość »

Finał Skrzyżowania Kultur

14 Skrzyżowanie Kultur
Dwa ostatnie dni tegorocznego Skrzyżowania Kultur upłynęły w szeroko rozumianych rytmach Afryki, łączonych ze współczesnymi gatunkami muzycznymi. Wprawne ucho wyłowiło roots, ethiojazz, soul, pop, a nawet dark electro. czytaj całość »

Wrocław morski jest i basta!

Opowieści rumowe w Starym Klasztorze
O mocnych związkach Wrocławia z morzem nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Nie dość, że Odra łączy go drogą wodną to i szantymenów można tu spotkać. I to nie tylko na jednym z największych w kraju festiwalu piosenki żeglarskiej. czytaj całość »

Dzień Polski i Kolektyw Europa

Czas na słów parę o europejskiej części tegorocznego Skrzyżowania Kultur. Dwa dni poświęcone Polsce i Europie upłynęły w klimatach bardzo zróżnicowanych brzmieniowo. Od nizinnej Polski po bliskie wpływy romskie i dalekie wpływy perskie.

czytaj całość »

Retrospekcja: folkowe zapiątki!

Początek września obfitował w wydarzenia etno-folkowe. Byliśmy w Barcicach nad Popradem, gdzie odbyła się kolejna "Pannonica", oraz w stolicy na festiwalach "Warszawa Singera" i "Dzień Kultury Wietnamskiej". I było warto. czytaj całość »

Skrzyżowanie Kultur - na początek

W tym roku warszawski festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się wcześniej niż zwykle, a brzmienia festiwalowe w dużej mierze należeć będą do muzyków afrykańskich. Oczywiście nie zabraknie także innych akcentów. A zaczęło się tak... czytaj całość »

Wybuchowe połączenia ponadczasowe

Łączenie "ognia i wody" to sprawa ryzykowna, ale pociągająca. Folk i etno nie są tu odosobnione! W historii muzyki było sporo takich "kontrastujących" perełek. Weźmy np. gorące lata 80. Macie ochotę na podróż w czasie? czytaj całość »

Smutnice i Pradawna Moc

Tak się złożyło, że w jaśnie nam panującym 2018 roku morawska formacja Silent Stream of Godless Elegy wydała nową płytę "Smutnice". W tymże samym roku światło słoneczne ujrzał debiutancki krążek Runiki zatytułowany "Pradawna Moc". czytaj całość »

Wakacyjny kalendarz folkfana cz. II

Za nami już ponad tydzień upalnego sierpnia. Czas zatem na drugą część folkowego zapowiednika koncertowo-festiwalowego. Przed nami, w te wakacje, jeszcze wiele ciekawych wydarzeń! czytaj całość »

55. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Osiem lat minęło jak z bicza strzelił! W 2010 47 Tydzień Kultury Beskidzkiej odwiedziły zespoły m.in. z Rumunii, Cypru i Wenezueli. W tym roku Amfiteatr w Wiśle gościł m.in. Indonezyjczyków, Japończyków i Meksykanów. Było... różnie. Ale kolorowo! czytaj całość »

Upalny folk na Wiejskim Podwórzu

Już pogubiłem się w rachubie ile razy odwiedziliśmy festiwal "Z wiejskiego podwórza"... W tym roku chciałem zobaczyć Zdob-şi-Zdub ale do kameralnej Czeremchy, położonej 4 km od białoruskiej granicy, jeździ się przecież z wielu powodów. czytaj całość »

Letni przegląd sceny manele

Laura
Tegoroczne lato zaskakuje tropikalnym upałem albo jesienną, deszczową nostalgią. Zupełnie jak rumuńska scena manele. Tam także różnorodnie, zmiennie. A wszystko w cieniu zbliżającej się rocznicy śmierci Denisy. czytaj całość »

Słowiańska Noc Folkmetalowa

6 Słowiańska Noc Folkmetalowa
Już po raz szósty do malowniczej Brennej zawitali rekonstruktorzy i fani folkmetalu. Wydarzenie szybkimi krokami nabiera cech imprezy kultowej wśród fanów folkowej ścieżki metalowego grania, a frekwencja zdaje się to potwierdzać. czytaj całość »

Wakacyjny kalendarz folkfana

Ethno Port 2018
Zapraszamy do lektury naszego przewodnika po etno-folkowych, wakacyjnych festiwalach. Tak jak i wcześniej podkreślamy, że wybór imprez proponowany tutaj z pewnością jest niepełny. Liczymy tu też na Was - piszcie! czytaj całość »

Kto przejmie pałeczkę

Pisząc historię polskiego folku, podzieliłem lata powojenne na dekady. Po dominacji w latach 70. muzyki socrealistycznej narodził się Osjan. Po nim przyszła epoka Kwartetu Jorgi, lata 90 należały do Orkiestry Św. Mikołaja, a następna dekada do Kapeli ze Wsi Warszawa.

czytaj całość »

Shannon i Aukso dali piękny koncert w NOSPR

Celtic Rivers Orchestra w NOSPR
O koncercie Orkiestry Kameralnej „Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia z folkowcami głośno było nie raz, m.in. za sprawą elbląskiej grupy Shannon i jej projektu „Celtic Rivers Orchestra”. W katowickim NOSPR projekt pokazał swoje drugie oblicze. czytaj całość »

Maneliści przywołali wiosnę

Sorina Ceugea z zespołem
W Rumunii wiosna przyszła oficjalnie 1 marca, u nas 20 marca. Choć tak realnie czuć ją dopiero od kwietnia na rumuńskiej scenie manele gorąco jest już od jakiegoś czasu, gdyż muzycy nie czekali z  założonymi rękami i intensywnie wypuszczają nowe hity. czytaj całość »

Rumuńskie Etnofonie - siła tradycji!

Podczas listopadowej wyprawy do Rumunii, w Bukareszcie spotkałem lidera zespołu Trei Parale, Florina Iordana. Florin podarował mi dwa krążki z niesamowicie piękną, tradycyjną nutą z okolic Hunedoary i rejonu Vrancea. czytaj całość »

Gorący luty we Wrocławiu

Kapela ze Wsi Warszawa
Trudno nadążyć za tym, co oferuje wrocławska scena ethno, folk i world music. Liczba wydarzeń rośnie z tygodnia na tydzień, a każde z nich jest wyjątkowe. Organizatorzy koncertów i wydarzeń w stolicy Dolnego Śląska nie zwalniają tempa. czytaj całość »

Ponad 80 folkowych klipów

Tym razem nasze łowy były mniej obfite, ale nadal obserwujemy tendencję zwyżkową. Statystyka mówi, że w 2017 r w każdym tygodniu ukazywało się co najmniej jedno folkowe video! Czas zatem na ich prezentację. czytaj całość »

Mystic India i Kraj za miastem

Płyty Michała Rudasia i WoWaKin
"Mystic India" M. Rudasia & Healing Incantation oraz "Kraj za Miastem" WoWaKin, to dwie różne płyty, które łączy pasja do brzmień tradycyjnych. Indyjskich i polskich. To fascynacja na wskroś twórcza, dlatego oba te krążki są ponadczasowe. czytaj całość »

Hańba! i Percival na frontach

Percival i Hańba! na pierwszych stronach
Coś, co się praktycznie nie zdarza, zdarzyło się na początku tego roku. Oto okładki dwóch, uznanych tytułów prasowych ozdobiły zdjęcia zespołów, znanych wszystkim miłośnikom szeroko rozumianej muzyki folkowej. To się nam rok zaczął! czytaj całość »

Moje krążki

Z płytowej półki
Czy dlatego, że 2017 to liczba pierwsza, był to rok trudny? Nie wiem, ale wiem, że zabrał ze sobą, na wieczną wachtę, wiele znanych i uznanych osób, także ze sceny folkowej. Na szczęście, zostawił po sobie trochę znamienitych płyt. czytaj całość »

Noworoczne manele

Sorina i Danezu
Nowy rok i kolejne hity... Scena manele nieprzerwanie dostarcza nowych, tanecznych kawałków, które wypełnią klubowe sale w Oltenii, Valahii, Banacie, Transylwanii i innych regionach Rumunii. A także poza nią. Dziś część z nich. czytaj całość »

Blondwłosa Anielica

Denisa Raducu
W Skandynawii 13 XII to Dzień Świętej Łucji, w Polsce kojarzy się z rocznicą stanu wojennego. W Rumunii, wśród fanów manele i populary, to przede wszystkim dzień narodzin niepowtarzalnej i nieodżałowanej Denisy. czytaj całość »
«1, 2, 3, 4 - 8, 9, 10»
Pokaż menu