Muzyka zmienia świat

Fundacja Playing For Change
Wojciech Małota, 5 czerwca 2011
Playing For Change
Fot. PRESS
W sierpniu 2001 r. Mark Johnson spotkał się z Whitney Kroenke, aby opowiedzieć jej o pomyśle na mobilne studio nagrań rejestrujące występy muzyków na całym świecie. Tak rodziło się przedsięwzięcie znane dziś jako Playing For Change.

Mark Johnson to postać nietuzinkowa. Jest producentem muzycznym i reżyserem. Otrzymał nagrodę Grammy w kategorii "Contemporary Blues Album of the Year" za płytę Keb' Mo' "Kip It Simple", której był producentem.

Dziesięć lat temu Mark zaczął pracować nad technologiami pozwalającymi w łatwy sposób nagrywać uliczne występy muzyków na całym świecie, tak aby dało się je połączyć w jedno profesjonalne nagranie. W 2004 wyreżyserował pierwszy film dokumentalny "Playing for Change: A Cinematic Discovery of Street Musicians" nakręcony z wykorzystaniem mobilnego studia nagrań. Cztery lata później, w roku 2008, powstała kolejna produkcja, zatytułowana "Playing for Change: Peace Through Music". Obydwa dokumenty zdobyły uznanie, tak publiczności jak również krytyków, na światowych festiwalach.

W 2007 roku Playing For Change stało się oficjalnym bytem, zarejestrowaną fundacją. Jej misją jest, jak głoszą sami założyciele, dokonywanie pozytywnych zmian poprzez muzykę i edukację artystyczną. Wolontariusze podróżują po całym świecie nagrywając występy lokalnych artystów. Zarejestrowany materiał służy potem do produkcji filmów i utworów audio publikowanych w Internecie, a także na płytach CD i DVD.

Pierwsze takie nagranie zostało opublikowane 6 listopada 2008 roku, zawiera wykonanie utworu "Stand By Me". Piosenkę rozpoczyna nieżyjący już bluesman z Santa Monica - Roger Ridley. Film w w serwisie YouTube został już odtworzony ponad 32 miliony razy. To przedsięwzięcie w znaczny sposób przyczyniło się do popularyzacji działań prowadzonych przez fundację Playing For Change.

Co pewien czas publikowane są kolejne produkcje, zarówno muzyczne jak i dokumentalne, promujące fundację. Tutaj wymienię jeszcze nagranie "Chanda Mama":

oraz znanego przeboju Johna Lennona "Imagine", którego opracowanie również przysporzyło Playing For Change sporej popularności:

Warto zapoznać się z kanałem PFC w serwisie YouTube. Fundacja publikuje tam wiele ciekawych materiałów, nie tylko muzycznych, w których Mark Johnson opowiada o ideach organizacji i działaniach jakie podejmuje.

Filmy tworzone przez Playing For Change są dosyć dobrze znane, nic dziwnego, są medialne, atrakcyjne i profesjonalnie przygotowane. Jednak ich tworzenie wcale nie jest celem, do którego fundacja została powołana. Są narzędziem promocji i popularyzacji idei "muzyki zmieniającej świat". Największe wysiłki wolontariusze skupiają na budowaniu, utrzymywaniu i wspieraniu szkół muzycznych i artystycznych w najbiedniejszych rejonach świata.

Do tej pory uruchomionych zostało siedem programów edukacyjnych: Szkoła Muzyki i Tańca Bizung w Tamale (Ghana), Nepalski Program Muzyczny w Kathmandu (Nepal), Szkoła Muzyczna Ntonga w Gugulethu (Południowa Afryka), Szkoła Muzyczna w Kirina (Mali), Szkoła Muzyczna Hari Kul w Patan (Nepal), Centrum Szkoleniowe w Tintale (Nepal), Centrum kultury i Muzyki Intore w Kigali (Rwanda). Dzięki tym przedsięwzięciom uruchomione zostały miejsca, gdzie mieszkańcy mogą pobierać naukę muzyki, śpiewu i tańca.

Aby utrzymanie i tworzenie nowych szkół było możliwe konieczne są środki finansowe. Ich pozyskiwaniem zajmuje się wydzielony dział zajmujący się działalnością komercyjną. Organizacja wydaje płyty CD i DVD z nagrywaną muzyką i filmami. Produkuje także koszulki i inne gadżety promocyjne. Wreszcie organizuje trasy koncertowe, na których występują muzycy biorący udział w przedsięwzięciach organizowanych przez fundację. Ważnym źródłem dochodów są także datki przekazywane przez zwykłych ludzi.

Z rocznych raportów finansowych wynika, że od początku swojej działalności (2007) do roku 2009 fundacja pozyskała ponad 520 tys. dolarów (wedle obecnego kursu jest to niecałe 1,5 miliona złotych). Na swoje cele statutowe, czyli wspieranie programów edukacji muzycznej, wydała w tym czasie ponad 370 tys. dolarów (ok. miliona zł). Nie są to może imponujące kwoty, zważywszy na to, że dotyczą trzech lat działalności ale efektywność ich wykorzystania robi na mnie wrażenie, porównując to z faktem, że w Polsce za ponad 200 milionów złotych budujemy kilometr podwarszawskiej obwodnicy.

Na koniec wrócę jeszcze do muzyki. Do tej pory Playing For Change wydało trzy albumy: "Songs Around the World", "Playing For Change Live", "Sugar Sweet", a także film dokumentalny "Peace Through Music". Niestety żadnego z nich nie da się kupić w Polsce. Czynimy starania aby było to możliwe, jeśli się uda poinformujemy o tym. Natomiast ważna informacja jest taka, że od 10 czerwca będzie dostępne w sprzedaży w Polsce najnowsze dwupłytowe (CD+DVD) wydawnictwo fundacji "PFC: 2 Songs Around the World". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego sklepu. Poniżej przedstawiam kilka nagrań z tego albumu.

"Redemption Song":

"Three Little Birds":

"Gimme Shelter":

Organizacja Playing For Change jest dla mnie imponującym przykładem tego jak można spełniać swoje marzenia, robić to co się lubi, pracować i jednocześnie pomagać innym. To wspaniałe, że są ludzie, którym udaje się wcielić w życie myśl Thomasa Edisona: "Nie przepracowałem ani jednego dnia w życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność.". Właśnie tego sobie i Wam czytelnikom życzę.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu