W FOLKOWYM TONIE

«1, 2, 3 - 8, 9, 10

Barwna Wisła

Doina Timişului
47 Tydzień Kultury Beskidzkiej, trwający od 29 lipca do 8 sierpnia, upłynął pod znakiem różnorodności styli. Oprócz głównych koncertów, w tym roku doszło wiele imprez towarzyszących. czytaj całość »

Poczuli "Biłgorajską Nutę"

Czess Band
Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" rozpoczął wspólny koncert Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej oraz kapeli Drewutnia. Koncert był jednocześnie zakończeniem, trwającego od lutego projektu "Wieczory z biłgorajską nutą". czytaj całość »

List ze Szkocji

Nowości z Greentrax
Greentrax to legendarne już wydawnictwo. Działa od 1986 r. w Szkocji. Jego szef Ian Green, były policjant, to wielki propagator szkockiej i celtyckiej sceny folkowej. Właśnie dotarły do nas ich dwie nowości płytowe. czytaj całość »

Druidzi, dudy i... teleskop

Knockagh Dance School
Tegoroczna edycja "Dni Twórczości Celtyckiej" w Rudzie Śląskiej była skromniejsza niż poprzednia, ale zachowała swój klimat i charakter, co nie zawsze się udaje. Pewnie dlatego druidów nadal można tam było spotkać. czytaj całość »

Folkowo w Ostródzie

Kapela ze Wsi Warszawa
Ogólnopolska trzydniowa impreza, wykonawcy najwyższej próby, wspaniałe koncerty i nieliczna publiczność. To dosyć niespodziewane i kontrastujące połączenie najlepiej opisuje atmosferę tegorocznego festiwalu Folkowo 2010.
czytaj całość »

Rok Rumunii

Teatrul Masca w Warszawie
Filmy młodego kina rumuńskiego, spotkania z artystami, podróżnikami, pisarzami, warsztaty językowe, koncerty, teatr i sporo klimatów folkowych towarzyszyło obchodom "Dni Rumuńskich" w Warszawie. czytaj całość »

Z Dervishem przez morze

Dervish w Polsce
Podczas 63 "Dni Morza" Szczecin zajaśniał na folkowej mapie Polski. Nieczęsto w naszym kraju trafia się okazja do posłuchania zespołu tradycyjnej muzyki irlandzkiej tak wielkiego formatu, jakim niewątpliwie jest Dervish. czytaj całość »

Metalowa płyta

Tríú, Trzecia płyta Beltaine
Już poprzednia płyta sugerowała, w jakim muzycznym kierunku pójdzie, pochodzący ze Śląska, zespół muzyki celtyckiej Beltaine. Czy najnowsza płyta "Tríú" okaże się manifestem programowym tej stale rozwijającej się grupy? czytaj całość »

Garażowa Portugalia

Dona Rosa z zespołem
W ramach krótkiej trasy po Polsce oraz cyklu "Etnopraga" wystąpiła w Warszawie słynna, portugalska pieśniarka Dona Rosa. Zarówno ona, jak i towarzyszący jej zespół zdobyli serca publiczności, szczelnie wypełniającej ich koncerty. czytaj całość »

Jak to na Cyber Fest Noz

Cyber Fest Noz w Poznaniu
Po raz ósmy w Poznaniu, dzięki instytucji Dom Bretanii odbył się "Cyber Fest Noz". Impreza, dzięki transmisji internetowej była obserwowana w Bretanii i zyskała wiele pochwał za profesjonalizm muzyków i tancerzy.
czytaj całość »

Stilo - jeszcze dycha

Stilo w "Mam ochotę"
Dokładnie po dziesięciu latach od scenicznego debiutu, w tym samym miejscu i chyba w najlepszym składzie w historii, warszawski zespół Stilo świętował swój jubileusz dziesięciolecia istnienia. czytaj całość »

Cyrkowa "Vladimirska"

Vladimirska
Vladimirka - droga z Moskwy do Włodzimierza. Przerażająca droga donikąd z obrazu Izaaka Levitana, wiodąca na zesłanie sławnego, literackiego zabójcę Rodiona Raskolnikowa, stała się inspiracją dla muzyków "Vladimirska". czytaj całość »

Zabrzmiały pieśni Kubryku

Cztery Refy na Kubryku
Dużo tradycyjnego, morskiego grania i śpiewania, w tym szant. Czołówka polskiej sceny marynistycznej, bardzo wierna i wyrobiona publiczność i niesamowita atmosfera, to od lat wizytówki „Kubryku“ - wyjątkowego festiwalu żeglarskiego. czytaj całość »

Wirtualna okładka

Stoisko z płytami
W tym roku nagroda za najlepszą okładkę plebiscytu "Wirtualne Gęśle" przypadła płycie "Kaszebsczi piestrzeń" Chóru Sensus Musicus. Gratulacje! Kilka moich przemyśleń na temat wydawnictw muzycznych znajdziecie w poniższym felietonie. czytaj całość »

Co Mazurek do Madziara?

Madziarzy do tańca
"Polak Węgier dwa bratanki" - nie jest tylko pustym sloganem. Bratamy się z Madziarami chętnie, zwłaszcza przy dobrej muzyce, tak jak w klubie "Coyote" na warszawskim Żoliborzu, w miniony weekend. czytaj całość »

Przed Trzecią

Na cztery ręce
Trzy tygodnie przed oficjalną premierą trzeciego albumu Beltaine - „Tríú”, fani zespołu mogli usłyszeć większość z nagranego na niej materiału. Przedpremierowy koncert odbył się w katowickim Kinoteatrze „Rialto”. czytaj całość »

Trochę jazzu, trochę bluesa

Richard Bona
Kameralna sala na ok. czterysta osób, ludzie grzecznie siedzący w fotelach i wsłuchujący się uważnie w dźwięki, płynące ze sceny - jazz, blues, czuć też inspirację muzyką afrykańską. Misterium trwa. czytaj całość »

YAPA za nami

EKT Gdynia na Yapie 2010
W Łodzi po raz 35 odbył się Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA. Ten zasłużony dla muzyki szlaków festiwal wciąż wyznacza standardy dla innych tego typu imprez. czytaj całość »

Irlandzki duch w Zagłębiu

Ceili w Sosnowcu
Program weekendu z Irlandią w Sosnowcu był różnorodny. Od pokazów filmów i prelekcji o Irlandii, przez wernisaż wystawy fotografii, po warsztaty i naukę tańca, koncerty i wspólną zabawę podczas ceili. czytaj całość »

Zakazany śpiew

Amal Murkus
Organizacja Freemuse i Deeyah wspólnie z wydawnictwem Grappa Musikkforlag z okazji Dnia Wolności Muzyki obchodzonego 3 marca wydali płytę zatytułowaną "Listen to the Banned". czytaj całość »

Stilo reaktywacja

Stilo w Bytomskim Centrum Kultury
W Bytomskim Centrum Kultury odbył się koncert grupy Stilo. Był to jeden serii występów w ramach "Opowieści Kamieni Etno Tour", które mają pokazać nowe, spokojniejsze oblicze zespołu. czytaj całość »

Francuskie "folk party"

Speed Caravan Cogitatur Club
W katowickim klubie Cogitatur zagrał francuski zespół Speed Caravan, którego koncert był częścią rozpoczynającego się dziś w Warszawie festiwalu muzyki francuskiej Francophonic. czytaj całość »

Wszyscy są Irlandczykami

Rzeźba św. Patryka
"Wszyscy jesteśmy Irlandczykami" - to hasło będzie towarzyszyć świętującym St. Patric's Day. Przez najbliższych kilka dni muzyka, flaga irlandzka i trójlistna koniczynka będą królować nie tylko w Irlandii. czytaj całość »

Dni Republiki Tuwy

Tuvińska tancerka
Dni Republiki Tuwy, bardzo ciekawego, autonomicznego kraju wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej miały miejsce w stołecznym Etnografiku. Prezentowano tańce, muzykę i filmy. czytaj całość »

Podróż przez Europę

The Irish Connection w PracoVni
Żoliborz, inteligencka dzielnica Warszawy, o wysokiej średniej wieku, ma kilka perełek kulturalnych, m.in. kino Wisła, teatr Komedia czy PracoVnia Art Club. W tym ostatnim grał The Irish Connection. czytaj całość »

Folkowo w hali filmowej

Danse En Omois
Nie od dziś miłośnikom "maritime folk" wiadomo, że we Wrocławiu posłuchać można nie tylko morskich klimatów. Gościli tu m.in. Beltaine, Carrantuohill, The Ukrainians czy The Dubliners. czytaj całość »

Valravn w Katowicach

Na taką gratkę koncertową na Śląsku czasami trzeba długo czekać. Trzy świetne zespoły folkowe, których jeszcze nie miałem okazji na żywo posłuchać i to w jednym miejscu i czasie. Warto było się ruszyć! czytaj całość »

Bretania w akwarelach

Grzegorz Chudy na wernisażu
Pewnej mroźnej niedzieli miałem okazję poznać Grzegorza Chudego, z nieco innej, bardziej "malowniczej" strony. Dla mnie, jak i dla kilku jeszcze osób, ta strona była do tej pory mniej znana. czytaj całość »

Drumla u Wernyhory

Gra na drumli
W dawnej Europie wszyscy grali na drumli. Jeszcze trzysta lat temu powstawały kompozycje symfoniczne z drumlą jako instrumentem solowym, zamiast skrzypiec. Dziś drumla znów wraca na scenę.
czytaj całość »

Jak odmienić Nową Hutę

Touch of Ireland w Krakowie
Touch of Ireland - barwny projekt łączący bogactwo irlandzkich rytmów z tańcem tak mocno zakorzenionym w tradycjach Zielonej Wyspy. O dziwo, na Zieloną Wyspę przenieśli nas przedstawiciele Czarnego Śląska. czytaj całość »

Speech Level Singing

Dominika Płonka w Promilu
Sposób nauki śpiewu, który pozwala odpoczywać głosowi. Nie nadwyręża gardła i sprawia, że śpiewanie staje się przyjemnością. Metoda SLS staje się coraz bardziej znana w Polsce. czytaj całość »

Po co komu tradycja?

Tańce na bretońską nutę
Jakże mylące dla nas może być nasze przekonanie o tym, że coś wiemy, a jakże męczące dla innych, że mamy rację. W muzyce, jak w życiu, aż roi się od stereotypów, błędnych przekonań i nieprawdziwych teorii. czytaj całość »

Pat Sheridan o Liamie Clancy

Liam Clancy (z lewej) i Pat Sheridan w Mystic Seaport Museum
Na początku grudnia 2009 r. świat obiegła wiadomość o śmierci Liama Clancy, pieśniarza folkowego, szantymena, członka legendarnej grupy folkowej The Clancy Brothers and Tommy Makem. czytaj całość »

Dublińczycy w Polsce

Dubliners na XX Szantach we Wrocławiu
Na taki koncert czeka się latami. Nawet przed koncertem The Chieftains, który widziałem w Lorient w 2008, nie byłem taki podekscytowany. Oto do Polski, a konkretnie do Wrocławia, na XX Spotkania z Piosenką i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu" przybyli legendarni The Dubliners. Odliczałem dni... czytaj całość »
«1, 2, 3 - 8, 9, 10
Pokaż menu