W FOLKOWYM TONIE
Kolejna edycja Muzycznego Przeglądu Stolic Europejskich przebiegała pod dyktando Bukaresztu. Polska Ćaći Vorba i rumuńska Mahala Rai Banda rozgrzewały widzów w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
czytaj całość »
47 Tydzień Kultury Beskidzkiej, trwający od 29 lipca do 8 sierpnia, upłynął pod znakiem różnorodności styli. Oprócz głównych koncertów, w tym roku doszło wiele imprez towarzyszących.
czytaj całość »
Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" rozpoczął wspólny koncert Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej oraz kapeli Drewutnia. Koncert był jednocześnie zakończeniem, trwającego od lutego projektu "Wieczory z biłgorajską nutą".
czytaj całość »
Greentrax to legendarne już wydawnictwo. Działa od 1986 r. w Szkocji. Jego szef Ian Green, były policjant, to wielki propagator szkockiej i celtyckiej sceny folkowej. Właśnie dotarły do nas ich dwie nowości płytowe.
czytaj całość »
Tegoroczna edycja "Dni Twórczości Celtyckiej" w Rudzie Śląskiej była skromniejsza niż poprzednia, ale zachowała swój klimat i charakter, co nie zawsze się udaje. Pewnie dlatego druidów nadal można tam było spotkać.
czytaj całość »
Ogólnopolska trzydniowa impreza, wykonawcy najwyższej próby, wspaniałe koncerty i nieliczna publiczność. To dosyć niespodziewane i kontrastujące połączenie najlepiej opisuje atmosferę tegorocznego festiwalu Folkowo 2010.
czytaj całość »
Filmy młodego kina rumuńskiego, spotkania z artystami, podróżnikami, pisarzami, warsztaty językowe, koncerty, teatr i sporo klimatów folkowych towarzyszyło obchodom "Dni Rumuńskich" w Warszawie.
czytaj całość »
Podczas 63 "Dni Morza" Szczecin zajaśniał na folkowej mapie Polski. Nieczęsto w naszym kraju trafia się okazja do posłuchania zespołu tradycyjnej muzyki irlandzkiej tak wielkiego formatu, jakim niewątpliwie jest Dervish.
czytaj całość »
Już poprzednia płyta sugerowała, w jakim muzycznym kierunku pójdzie, pochodzący ze Śląska, zespół muzyki celtyckiej Beltaine. Czy najnowsza płyta "Tríú" okaże się manifestem programowym tej stale rozwijającej się grupy?
czytaj całość »
W ramach krótkiej trasy po Polsce oraz cyklu "Etnopraga" wystąpiła w Warszawie słynna, portugalska pieśniarka Dona Rosa. Zarówno ona, jak i towarzyszący jej zespół zdobyli serca publiczności, szczelnie wypełniającej ich koncerty.
czytaj całość »
Po raz ósmy w Poznaniu, dzięki instytucji Dom Bretanii odbył się "Cyber Fest Noz". Impreza, dzięki transmisji internetowej była obserwowana w Bretanii i zyskała wiele pochwał za profesjonalizm muzyków i tancerzy.
czytaj całość »
Dokładnie po dziesięciu latach od scenicznego debiutu, w tym samym miejscu i chyba w najlepszym składzie w historii, warszawski zespół Stilo świętował swój jubileusz dziesięciolecia istnienia.
czytaj całość »
Vladimirka - droga z Moskwy do Włodzimierza. Przerażająca droga donikąd z obrazu Izaaka Levitana, wiodąca na zesłanie sławnego, literackiego zabójcę Rodiona Raskolnikowa, stała się inspiracją dla muzyków "Vladimirska".
czytaj całość »
Dużo tradycyjnego, morskiego grania i śpiewania, w tym szant. Czołówka polskiej sceny marynistycznej, bardzo wierna i wyrobiona publiczność i niesamowita atmosfera, to od lat wizytówki „Kubryku“ - wyjątkowego festiwalu żeglarskiego.
czytaj całość »
W tym roku nagroda za najlepszą okładkę plebiscytu "Wirtualne Gęśle" przypadła płycie "Kaszebsczi piestrzeń" Chóru Sensus Musicus. Gratulacje! Kilka moich przemyśleń na temat wydawnictw muzycznych znajdziecie w poniższym felietonie.
czytaj całość »
"Polak Węgier dwa bratanki" - nie jest tylko pustym sloganem. Bratamy się z Madziarami chętnie, zwłaszcza przy dobrej muzyce, tak jak w klubie "Coyote" na warszawskim Żoliborzu, w miniony weekend.
czytaj całość »
Trzy tygodnie przed oficjalną premierą trzeciego albumu Beltaine - „Tríú”, fani zespołu mogli usłyszeć większość z nagranego na niej materiału. Przedpremierowy koncert odbył się w katowickim Kinoteatrze „Rialto”.
czytaj całość »
Kameralna sala na ok. czterysta osób, ludzie grzecznie siedzący w fotelach i wsłuchujący się uważnie w dźwięki, płynące ze sceny - jazz, blues, czuć też inspirację muzyką afrykańską. Misterium trwa.
czytaj całość »
W Łodzi po raz 35 odbył się Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA. Ten zasłużony dla muzyki szlaków festiwal wciąż wyznacza standardy dla innych tego typu imprez.
czytaj całość »
Program weekendu z Irlandią w Sosnowcu był różnorodny. Od pokazów filmów i prelekcji o Irlandii, przez wernisaż wystawy fotografii, po warsztaty i naukę tańca, koncerty i wspólną zabawę podczas ceili.
czytaj całość »
Organizacja Freemuse i Deeyah wspólnie z wydawnictwem Grappa Musikkforlag z okazji Dnia Wolności Muzyki obchodzonego 3 marca wydali płytę zatytułowaną "Listen to the Banned".
czytaj całość »
W Bytomskim Centrum Kultury odbył się koncert grupy Stilo. Był to jeden serii występów w ramach "Opowieści Kamieni Etno Tour", które mają pokazać nowe, spokojniejsze oblicze zespołu.
czytaj całość »
W katowickim klubie Cogitatur zagrał francuski zespół Speed Caravan, którego koncert był częścią rozpoczynającego się dziś w Warszawie festiwalu muzyki francuskiej Francophonic.
czytaj całość »
"Wszyscy jesteśmy Irlandczykami" - to hasło będzie towarzyszyć świętującym St. Patric's Day. Przez najbliższych kilka dni muzyka, flaga irlandzka i trójlistna koniczynka będą królować nie tylko w Irlandii.
czytaj całość »
Dni Republiki Tuwy, bardzo ciekawego, autonomicznego kraju wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej miały miejsce w stołecznym Etnografiku. Prezentowano tańce, muzykę i filmy.
czytaj całość »
Żoliborz, inteligencka dzielnica Warszawy, o wysokiej średniej wieku, ma kilka perełek kulturalnych, m.in. kino Wisła, teatr Komedia czy PracoVnia Art Club. W tym ostatnim grał The Irish Connection.
czytaj całość »
Nie od dziś miłośnikom "maritime folk" wiadomo, że we Wrocławiu posłuchać można nie tylko morskich klimatów. Gościli tu m.in. Beltaine, Carrantuohill, The Ukrainians czy The Dubliners.
czytaj całość »
Na taką gratkę koncertową na Śląsku czasami trzeba długo czekać. Trzy świetne zespoły folkowe, których jeszcze nie miałem okazji na żywo posłuchać i to w jednym miejscu i czasie. Warto było się ruszyć!
czytaj całość »
Pewnej mroźnej niedzieli miałem okazję poznać Grzegorza Chudego, z nieco innej, bardziej "malowniczej" strony. Dla mnie, jak i dla kilku jeszcze osób, ta strona była do tej pory mniej znana.
czytaj całość »
W dawnej Europie wszyscy grali na drumli. Jeszcze trzysta lat temu powstawały kompozycje symfoniczne z drumlą jako instrumentem solowym, zamiast skrzypiec. Dziś drumla znów wraca na scenę.
czytaj całość »
Touch of Ireland - barwny projekt łączący bogactwo irlandzkich rytmów z tańcem tak mocno zakorzenionym w tradycjach Zielonej Wyspy. O dziwo, na Zieloną Wyspę przenieśli nas przedstawiciele Czarnego Śląska.
czytaj całość »
Sposób nauki śpiewu, który pozwala odpoczywać głosowi. Nie nadwyręża gardła i sprawia, że śpiewanie staje się przyjemnością. Metoda SLS staje się coraz bardziej znana w Polsce.
czytaj całość »
Jakże mylące dla nas może być nasze przekonanie o tym, że coś wiemy, a jakże męczące dla innych, że mamy rację. W muzyce, jak w życiu, aż roi się od stereotypów, błędnych przekonań i nieprawdziwych teorii.
czytaj całość »
Na początku grudnia 2009 r. świat obiegła wiadomość o śmierci Liama Clancy, pieśniarza folkowego, szantymena, członka legendarnej grupy folkowej The Clancy Brothers and Tommy Makem.
czytaj całość »
Na taki koncert czeka się latami. Nawet przed koncertem The Chieftains, który widziałem w Lorient w 2008, nie byłem taki podekscytowany. Oto do Polski, a konkretnie do Wrocławia, na XX Spotkania z Piosenką i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu" przybyli legendarni The Dubliners. Odliczałem dni...
czytaj całość »