W FOLKOWYM TONIE

«1, 2, 3 - 6, 7, 8, 9, 10»

Uczniowie z Shirokiej Lyki

Bułgarskie rytmy w OKO
Czestita Nova Godina! - tymi słowami Bułgarzy witają nowy rok. Tym razem była okazja przywitać go tak również w Warszawie. Własne zwyczaje kolędnicze prezentowali uczniowie bułgarskiej Państwowej Szkoły Folklorystycznej. czytaj całość »

Małanka pod Białorusią

Czeremszyna
Małanki już od dawna stały się integralną częścią świata folkowego. Zwane, trochę błędnie "Prawosławnym Sylwestrem", odbywały się w miniony weekend w wielu miejscach kraju. My udaliśmy się do Czeremchy.
czytaj całość »

Będzie dobry rok

Werchowyna
Wiem już dlaczego rok bez Werchowyny to rok stracony. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji spotkać się z tą legendarną już grupą na corocznym występie w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, to musicie koniecznie to nadrobić. czytaj całość »

Po celtycku, polsku i... warsiasku

Ruadh Duggan i Siofra McHugh
W tym roku imprezę gościł stołeczny klub Remont. Błyskały światła, błyskała podłoga, parkiet wirował - słowem muzyka taneczna zatoczyła pełne koło. "Potańcówka 3 Kultur" doczekała się kontynuacji! Znów na szczytny cel. czytaj całość »

Plany pirata-dudziarza

Marcin Rumiński
Mniej więcej półtora roku temu zdarzył się w moim życiu wyjątkowy splot okoliczności. Trudno mi dziś powiedzieć, czy był to wynik jakiejś unikalnej koniunkcji ciał niebieskich, czy po prostu naturalnej konsekwencji zdarzeń... czytaj całość »

Nieśmiertelny wojownik

Jackie Leven
Jesienią 2010 roku parę chwil po koncercie podszedłem z egzemplarzem płyty do Jackiego Levena, genialnego szkockiego poety i wokalisty. Po krótkiej pogawędce artysta skreślił na okładce słowa "do zobaczenia za rok". Niestety... czytaj całość »

Tatarzy wczoraj i dziś

Makam
Scena "Folk Nocą" stała się już dawno integralną częścią lubelskich "Mikołajek Folkowych". To koncerty dla wytrwałych, tych, którzy po dniu pełnym imprez mają siły na to, by nocą posłuchać folku i etno z najwyższej półki.
czytaj całość »

Mamy FANTa

F.A.N.T
Pomysł na zespół narodził się w marcu 2011, od kwietnia rozpoczęły się intensywne prace nad materiałem i próby. Pierwszy ważny koncert zagrali w sierpniu we Wrocławiu. Wtedy też ukazało się demo z 6 utworami. czytaj całość »

Narodziny folkowca

Kamil Rogiński
O początkach przygody z folkiem, o pierwszych inspiracjach, o pierwszym zespole, o tym co w muzyce jest ważne i dokąd zmierza scena folkowa w obszernym felietonie opowiada Kamil Rogiński, muzyk zespołu Orkiestra Rivendell. czytaj całość »

W hołdzie dwóm wielkim

Nagrania Etnofonii
Ponad trzydzieścioro artystów, muzyków i śpiewaków z najwyższej półki. Kilka lat dojrzewania projektu i prawie rok przygotowań. Dziesiątki godzin nagrań w studiu, wiele dni prób a w tle dwie wybitne postaci polskiej kultury. czytaj całość »

Session is good for you!

The Canniffe Family
Do niedawna granie muzyki irlandzkiej do piwka, w gronie zaprzyjaźnionych muzyków, odbywało się po jakimś koncercie. Dziś w ciągu tygodnia, już w kilku miastach, organizowane są spotkania muzyczne zwane sesjami. czytaj całość »

Festiwal z magią

Maja Sikorowska i Kroke
Czy to wernisaż, czy warsztaty taneczne lub pokaz filmu, czy regularne koncerty, DK Rakowiec przeżywał oblężenie. Część koncertów wyprzedano przed czasem, na inne fani przybywali z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. czytaj całość »

Wspominając Brassensa

Zbigniew Stefański
"Na rok przed zapowiadanym w kalendarzu Majów "końcem czasów" OPPA wciąż istnieje. To dziwne, że paru osobom chce się ciągnąć tę - jak już wyraźnie widać - przegraną sprawę" - piszą w folderze organizatorzy OPPY. czytaj całość »

Ostatnia podróż

Balkan Sevdah
"Ta ostatnia niedziela" - słowa tej znanej piosenki w sposób idealny wręcz opisują kolejną edycję cyklu "Jedna Europa Wiele Kultur". Tym razem publiczność, mocą dźwięku, została przeniesiona do słonecznej Bułgarii. czytaj całość »

Ars folk musica

Fleet Foxes
Śląsk potrafi mnie ostatnio zaskoczyć, a tegoroczny festiwal Ars Cameralis tak wbił w fotel folkowym programem, że zanim się wyrwałem Bill Callahan i Yann Tambour byli już daleko. Zdążyłem na Alelę Diane i Fleet Foxes. czytaj całość »

Łączyć wiele

Czeremszyna
Bez specjalnego szumu medialnego, za to w przyjaznej i kameralnej atmosferze, ucząc połączyli różne sfery twórczej aktywności. Przekazywanie swoich umiejętności innym to trudna sztuka, w Lublinie pokazali, że potrafią. czytaj całość »

Kawalkada na Krakowskim

Zespół Janosiego
Gdy jeszcze wybrzmiewały ostatnie dźwięki "Skrzyżowania Kultur" pod Pałacem Kultury, nieodległe Krakowskie Przedmieście witało bratanków na "Węgierskiej Kawalkadzie", festiwalu muzyki i kultury Węgier w Warszawie. czytaj całość »

Idą Dziady

Dziady
Koniec października, początek listopada… Na cmentarzach wzmożony ruch. Płoną znicze, które szczególnie urokliwie wyglądają po zmroku, gdzie tysiące migotających ogników przypomina o tych, którzy odeszli. Zaduma, powaga, cisza… czytaj całość »

Muzyka pod Alpami

Chudoba
Coraz częściej polskie zespoły koncertują zagranicą. Słychać o tych spektakularnych wyjazdach jak Kapeli ze Wsi Warszawa, Mikołajów czy ostatnio Dikandy, ale grupy, których media jeszcze nie zauważają radzą sobie też nieźle - np. Chudoba. czytaj całość »

Na drewnianej podłodze

Potańcówka w Krakowie
Przez trzy dni (21-23.10) na krakowskim Kazimierzu rozbrzmiewały tradycyjne pieśni, melodie, wygrywane na skrzypcach i barabanach z regionu kieleckiego i pogranicza świętokrzysko-mazowieckiego. czytaj całość »

Mistrzowie do tańca

Janick Martin
Tego koncertu oczekiwałem z wielką niecierpliwością, podobnie jak i licznie zgromadzona publiczność. Erwan Hamon i Janick Martin są bowiem liderami jednego z najważniejszych zespołów na scenie tradycyjnej muzyki bretońskiej. czytaj całość »

Skrzyżowanie na siódemkę

Hoven Droven / Szwecja
Siódme "Skrzyżowanie Kultur" było bardziej zróżnicowane muzycznie niż zeszłoroczne ale podobnie jak w latach ubiegłych ściągnęło do namiotu festiwalowego liczną rzeszę fanów, spragnionych muzyki innej, niż ta w słyszana dziś mediach. czytaj całość »

Skandynawscy Celtowie

???
Pięć dni, czterdzieści osiem godzin podróży, osiemnaście godzin snu i osiemdziesiąt minut na scenie. Siedem dni, żeby zorganizować wyjazd dziesięciu osób. Taki bilans liczbowy podsumowuje wizytę Glendalough na Ölands Celtic Irish Music Festival. czytaj całość »

Multi Kuti

Femi Kuti and Positive Force
Urszula Dudziak i Femi Kuti, koncertem w Sali Kongresowej zainaugurowali siódmą edycję Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Program znów zapowiada kilka perełek choć inauguracja zdaniem wielu raczej nią nie była. czytaj całość »

Acoustic baroque folk

Franka de Mille
W ramach "Europejskiego Festiwalu Smaku" odbył się, pierwszy jak dotąd w Polsce, koncert Franki De Mille. Autorskie teksty opowiadające o własnych przeżyciach i doświadczeniach spodobały się w Lublinie. czytaj całość »

Afryki ciut, ciut

MoZuluArt
Na trzeciej edycji World Fusion Music Festiwalu wystąpiło 12 wykonawców z Afryki, Europy, Ameryki. Muzyka Czarnego Lądu była tematem głównym festiwalu, choć sporo działo się obok afrykańskich źródeł. czytaj całość »

Taniec na dziedzińcu

Scena Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek"
Jest taki weekend kiedy puby irlandzkie w Polsce pustoszeją. Ich stali bywalcy gromadzą się w Będzinie gdzie na trzy dni wzywa ich magia kultury celtyckiej. W sobotę i niedzielę na podzamczu zebrały się tłumy by zanurzyć się w tańcu i zasłuchać w muzyce.
czytaj całość »

Folkmetal w Lublinie

Magda Przychodzka
Festiwal Hellofolks jest w tej chwili jednym z najdynamiczniej rozwijających się lokalnych inicjatyw folkowych. Organizatorzy tworząc jego program, znakomicie oddają to, co "mocniejsza" strona folku ma do zaoferowania. czytaj całość »

Bretoński taneczny Szkic

Esquisse
Początki grupy Esquisse (Nantes, Bretania) sięgają 1999 roku kiedy to muzycy z trzech grup (Fanch & Tomaz, Ar Soket du i Solenn et Vincent (Marin) spotykają się na koncercie organizowanym przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne. czytaj całość »

Visegrad Wave

Tomaś Koćko
Tegoroczna, 16 edycja festiwalu wielu kultur i narodów „Z Wiejskiego Podwórza“ w Czeremsze pod granicą białoruską upłynęła co prawda w dżdżystej pogodzie ale za to wśrod znakomitych koncertów i licznych imprez towarzyszących. czytaj całość »

Janusz zwany Jackiem

Janusz Prusinowski
Jednym z wykonawców IV Festiwalu Muzyki Śródziemnomorskiej w Katowicach byli tegoroczni laureaci nagrody Polskiego Radia – "Folkowy Fonogram Roku" – zespół Janusz Prusinowski Trio. Na Górnym Śląsku to trio się zdublowało. czytaj całość »

Na wije, zjawy i utopce

W górach
Przez wieki zwyczaje związane z Kupałą uatrakcyjniały okres przesilenia letniego. Barwne korowody, szalone zabawy, tajemnicze rytuały, pomagały zrozumieć niewyjaśnione zjawiska, przygotowywały ludzi do nadchodzącej, ciężkiej pracy polowej. czytaj całość »

Impreza dla zabieganych

Yejku
W Rosarium będącym częścią chorzowskiego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku odbyła się impreza promująca spokojniejszy tryb życia. Slow Festival był rodzinnym piknikiem sprzyjającym relaksowi.
czytaj całość »

Muzyka zmienia świat

Mark Johnson
W sierpniu 2001 r. Mark Johnson spotkał się z Whitney Kroenke, aby opowiedzieć jej o pomyśle na mobilne studio nagrań rejestrujące występy muzyków na całym świecie. Tak rodziło się przedsięwzięcie znane dziś jako Playing For Change.
czytaj całość »

Czas powrotów

Kubryk 2011
Choć bez zagranicznych gości, to jednak z kilkoma niespodziankami, Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską znów pokazały, że mimo lat chudych, i braku wielkich sponsorów można utrzymać wysoki poziom imprezy i właściwy kurs. czytaj całość »

Z dalekiego kraju

SVER
Dwa samoloty, szybka przesiadka na prom w Aberdeen. Na pokładzie grający z okazji rozpoczęcia rejsu dudziarze i ponad setka nieznanych sobie muzyków z kilkunastu zespołów. Wietrzna północnoszkocka pogoda... czytaj całość »

Było Żwawo

Jubileuszowy tort Setanty
Amfiteatr na warszawskim Bemowie gościł już kilkakrotnie zespoły wykonujące muzykę celtycką, ale gwiazdy takiego formatu jak zaproszona na jubileusz Setanty, irlandzka grupa Beoga, nie było jeszcze w tym miejscu. czytaj całość »

Iwo z Kermartin

Kaplica w Saint Cado
Wdowy, sieroty, prawnicy i … Bretończycy. Co łączy te postaci? Ich patron - Św. Iwo Hélory z Bretanii. Choć ten święty mąż nie jest tak popularny jak św. Patryk, patron innej celtyckiej krainy, w Polsce obchodzi się jego dzień - 19 maja. czytaj całość »

Celtycka podróż

Zespół Celtic Triangle
Brawami zakończył się koncert Celtic Triangle na X Sosnowieckich Dniach Muzyki Znanej i Nieznanej. Trio wzbudziło niemały podziw. Spokojne jak i dynamiczne utwory były poprzedzane interesującymi przypowieściami.
czytaj całość »

Gorący Budapeszt

Mitsoura
"Jedna Europa, wiele kultur" - pod tym hasłem stowarzyszenie "Transetnika" od dłuższego już czasu organizuje w Warszawie bardzo dobre koncerty folkowe połączone z pokazem filmów etnograficzno-dokumentalnych. czytaj całość »

Podróż cyrkową trupą

Village Kollektiv z Żaczku
W krakowskim klubie Żaczek odbyła się kolejna odsłona projektu "Niepokorni". Tym razem klub zdominowały folkowe brzmienia, które serwowały zespoły znane i lubiane: Vladmirska, Bethel i Village Kolektiv. czytaj całość »

Przereklamowana rewia?

Lord of the Dance w Katowicach
Za nami taneczne tour "Lord of the Dance". Spektakl Michaela Flatleya wzbudził sporo kontrowersji, a opinie o nim są bardzo skrajne, od zachwytów po krytykę. My byliśmy na dwóch koncertach, w Warszawie i w Katowicach. czytaj całość »

R.U.T.A. w natarciu!

R.U.T.A. w studiu S4
R.U.T.A. – wydarzenie dziesięciolecia w polskim folku – oficjalnie zainauguruje działalność koncertową 12 kwietnia w warszawskich Hybrydach. Oprócz utworów z płyty będą także nowe kompozycje. czytaj całość »

Yapa tu, Yapa tam

YAPA 2011
Na YAPIE pierwszy kontakt z publicznością meli tacy artyści i zespoły jak: Jerzy Filar, Elżbieta Adamiak, Robert Kasprzycki, EKT Gdynia czy Wolna Grupa Bukowina. Dziś, niektórzy z nich obchodzą już okrągłe jubileusze. czytaj całość »

Nuty dla Pasterza

Trebunie Tutki
Nikt tak chyba nie potrafi lepiej i piękniej opisać muzycznie postaci Jana Pawła II jak ukochani przez Wielkiego Papieża górale. Muzyka Podhala oraz dźwięki z tatrzańskich szlaków zawsze były najbliższe Jego sercu. czytaj całość »

Jak to Jan z Jochenem

Beltaine St. Patrick's Tour 2011
W niedzielę, 20 marca występem w Słupsku zespoły Beltaine i Comhlan oraz Jochen Vogel zakończyli serię koncertów w ramach "Beltaine St. Patrick's Tour 2011", my obejrzeliśmy koncert w Tychach, mniej więcej w połowie trasy. czytaj całość »

Parada w Dublinie

Parada w Dublinie
Setki tysięcy ludzi, rozmowy w językach z całego niemal świata, wszechobecny, zielony kolor, Guinness i... tylko dwa akcenty celtyckie, pojawiły się 17 marca na paradzie inaugurującej obchody Dnia św. Patryka w Dublinie. czytaj całość »

Muzyka to nie muzeum

Tadeusz i Jan Konador
Wędrując po Polsce i świecie wpadam czasami na miejsca, które pełne są pozytywnych wibracji, muzyki i ludzi, dla których pasja jest najważniejsza, a o których wiedzą tylko wtajemniczeni. Jednym z takich miejsc jest „Galeria Folkowa”. czytaj całość »

Opowiedziane śpiewem

Saint Malo
Folklor jest skarbnicą różnorakich informacji historycznych, zarówno o tej wielkiej historii - krajowej, światowej, jak i małej - rodzinnej, lokalnej, wioskowej. Czerpanie z tej skarbnicy może przynieść wiele korzyści. czytaj całość »

Wiosna przyszła z Rumunii

Dor Transilvan z Klużu
Muzyka, taniec, strawa nie tylko dla ducha ale i ciała, a do tego warsztaty dla dużych i małych. Rumuńskie święto wiosny, Mărţişor, gościło w Warszawie aż trzy dni, a to za sprawą coraz prężniej działającego Rumuńskiego Instytutu Kultury. czytaj całość »
«1, 2, 3 - 6, 7, 8, 9, 10»
Pokaż menu