W FOLKOWYM TONIE
«1,
2,
3 -
6,
7,
8,
9,
10»
Loreena McKennitt u muzyków, z którymi współpracuje ceni przede wszystkim profesjonalizm, dlatego w towrzyszącym jej zespole znaleźli się wybitni, bardzo aktywni i twórczy artyści. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
czytaj całość »
Tegoroczna edycja festiwalu kultury Azji obfitowała w wiele wydarzeń. Koncerty, pokazy, wykłady warsztaty - nie sposób było wszystko ogarnąć. Skupiliśmy się przede wszystkim na części muzycznej, warsztatowej i tanecznej.
czytaj całość »
Manele - w Polsce słowo kojarzące się raczej z nieporęcznymi bagażami. W Rumunii - słowo, które nie pozostawia obojętnym żadnej ze stron. Uwielbiane i znienawidzone, istnieje i ma się dobrze od końca lat 80-tych XX-wieku.
czytaj całość »
Klub Podróży Jarema to niezwykłe miejsce nie tylko dla pasjonatów wędrówek, ale i dla słuchaczy niekomercyjnej muzyki. Od lat podczas pokazów slajdów z podróży, towarzyszy im muzyka z całego niemal świata.
czytaj całość »
Bułgarskie święto Trifon Zarezan w tym roku obchodzono w Warszawie uroczyście i po raz drugi wraz z pomysłodawcami wydarzenia, zespołem Sarakina. Mottem przewodnim imprezy było hasło "Moc muzyki w dniu święta wina".
czytaj całość »
Mimo mrozu do Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego przybyły tłumy, aby posłuchać tradycyjnych pieśni rosyjskich w wykonaniu Warszawy Wschodniej, warsztatowiczów oraz Swietłany Własowej i Władymira Iwanowa.
czytaj całość »
Choć dla wielu folk morski to pojęcie mało znane zapewniam, że taki nurt istnieje a Polska, mimo skromnych tradycji morskich, jest od ponad 30 lat światową potęgą jeśli chodzi o liczbę festiwali, zespołów i fanów mokrej muzyki.
czytaj całość »
Tancerze Riverdance, Gaelforce Dance, Lord of the Dance - atletyczni, młodzi, piękni - potrafią lewitować nad sceną. Skąd wziął się ich styl tańca, z tradycji baletu? Nie, z ciasnej kuchni, w której nikt nawet nie odrywał się od ziemi.
czytaj całość »
Zespół Čači Vorba ruszył w trasę promującą najnowszy album. Koncert inauguracyjny odbył się 18 stycznia 2012 w Lublinie. My mieliśmy okazję zobaczyć ich występ następnego dnia w Warszawie. A było czego słuchać i co oglądać...
czytaj całość »
Sześć lat temu, na początku stycznia, świat szantowy obiegła wiadomość o jego nagłej śmierci. Nikt nie mógł w to uwierzyć. Muzyka grup Szela, Smugglers, skrzypka z niezwykłym wyczuciem i przyjaciela, wspomina kolega z zespołu.
czytaj całość »
Czestita Nova Godina! - tymi słowami Bułgarzy witają nowy rok. Tym razem była okazja przywitać go tak również w Warszawie. Własne zwyczaje kolędnicze prezentowali uczniowie bułgarskiej Państwowej Szkoły Folklorystycznej.
czytaj całość »
Małanki już od dawna stały się integralną częścią świata folkowego. Zwane, trochę błędnie "Prawosławnym Sylwestrem", odbywały się w miniony weekend w wielu miejscach kraju. My udaliśmy się do Czeremchy.
czytaj całość »
Wiem już dlaczego rok bez Werchowyny to rok stracony. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji spotkać się z tą legendarną już grupą na corocznym występie w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, to musicie koniecznie to nadrobić.
czytaj całość »
W tym roku imprezę gościł stołeczny klub Remont. Błyskały światła, błyskała podłoga, parkiet wirował - słowem muzyka taneczna zatoczyła pełne koło. "Potańcówka 3 Kultur" doczekała się kontynuacji! Znów na szczytny cel.
czytaj całość »
Mniej więcej półtora roku temu zdarzył się w moim życiu wyjątkowy splot okoliczności. Trudno mi dziś powiedzieć, czy był to wynik jakiejś unikalnej koniunkcji ciał niebieskich, czy po prostu naturalnej konsekwencji zdarzeń...
czytaj całość »
Jesienią 2010 roku parę chwil po koncercie podszedłem z egzemplarzem płyty do Jackiego Levena, genialnego szkockiego poety i wokalisty. Po krótkiej pogawędce artysta skreślił na okładce słowa "do zobaczenia za rok". Niestety...
czytaj całość »
Scena "Folk Nocą" stała się już dawno integralną częścią lubelskich "Mikołajek Folkowych". To koncerty dla wytrwałych, tych, którzy po dniu pełnym imprez mają siły na to, by nocą posłuchać folku i etno z najwyższej półki.
czytaj całość »
Pomysł na zespół narodził się w marcu 2011, od kwietnia rozpoczęły się intensywne prace nad materiałem i próby. Pierwszy ważny koncert zagrali w sierpniu we Wrocławiu. Wtedy też ukazało się demo z 6 utworami.
czytaj całość »
O początkach przygody z folkiem, o pierwszych inspiracjach, o pierwszym zespole, o tym co w muzyce jest ważne i dokąd zmierza scena folkowa w obszernym felietonie opowiada Kamil Rogiński, muzyk zespołu Orkiestra Rivendell.
czytaj całość »
Ponad trzydzieścioro artystów, muzyków i śpiewaków z najwyższej półki. Kilka lat dojrzewania projektu i prawie rok przygotowań. Dziesiątki godzin nagrań w studiu, wiele dni prób a w tle dwie wybitne postaci polskiej kultury.
czytaj całość »
Do niedawna granie muzyki irlandzkiej do piwka, w gronie zaprzyjaźnionych muzyków, odbywało się po jakimś koncercie. Dziś w ciągu tygodnia, już w kilku miastach, organizowane są spotkania muzyczne zwane sesjami.
czytaj całość »
Czy to wernisaż, czy warsztaty taneczne lub pokaz filmu, czy regularne koncerty, DK Rakowiec przeżywał oblężenie. Część koncertów wyprzedano przed czasem, na inne fani przybywali z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.
czytaj całość »
"Na rok przed zapowiadanym w kalendarzu Majów "końcem czasów" OPPA wciąż istnieje. To dziwne, że paru osobom chce się ciągnąć tę - jak już wyraźnie widać - przegraną sprawę" - piszą w folderze organizatorzy OPPY.
czytaj całość »
"Ta ostatnia niedziela" - słowa tej znanej piosenki w sposób idealny wręcz opisują kolejną edycję cyklu "Jedna Europa Wiele Kultur". Tym razem publiczność, mocą dźwięku, została przeniesiona do słonecznej Bułgarii.
czytaj całość »
Śląsk potrafi mnie ostatnio zaskoczyć, a tegoroczny festiwal Ars Cameralis tak wbił w fotel folkowym programem, że zanim się wyrwałem Bill Callahan i Yann Tambour byli już daleko. Zdążyłem na Alelę Diane i Fleet Foxes.
czytaj całość »
Bez specjalnego szumu medialnego, za to w przyjaznej i kameralnej atmosferze, ucząc połączyli różne sfery twórczej aktywności. Przekazywanie swoich umiejętności innym to trudna sztuka, w Lublinie pokazali, że potrafią.
czytaj całość »
Gdy jeszcze wybrzmiewały ostatnie dźwięki "Skrzyżowania Kultur" pod Pałacem Kultury, nieodległe Krakowskie Przedmieście witało bratanków na "Węgierskiej Kawalkadzie", festiwalu muzyki i kultury Węgier w Warszawie.
czytaj całość »
Koniec października, początek listopada… Na cmentarzach wzmożony ruch. Płoną znicze, które szczególnie urokliwie wyglądają po zmroku, gdzie tysiące migotających ogników przypomina o tych, którzy odeszli. Zaduma, powaga, cisza…
czytaj całość »
Coraz częściej polskie zespoły koncertują zagranicą. Słychać o tych spektakularnych wyjazdach jak Kapeli ze Wsi Warszawa, Mikołajów czy ostatnio Dikandy, ale grupy, których media jeszcze nie zauważają radzą sobie też nieźle - np. Chudoba.
czytaj całość »
Przez trzy dni (21-23.10) na krakowskim Kazimierzu rozbrzmiewały tradycyjne pieśni, melodie, wygrywane na skrzypcach i barabanach z regionu kieleckiego i pogranicza świętokrzysko-mazowieckiego.
czytaj całość »
Tego koncertu oczekiwałem z wielką niecierpliwością, podobnie jak i licznie zgromadzona publiczność. Erwan Hamon i Janick Martin są bowiem liderami jednego z najważniejszych zespołów na scenie tradycyjnej muzyki bretońskiej.
czytaj całość »
Siódme "Skrzyżowanie Kultur" było bardziej zróżnicowane muzycznie niż zeszłoroczne ale podobnie jak w latach ubiegłych ściągnęło do namiotu festiwalowego liczną rzeszę fanów, spragnionych muzyki innej, niż ta w słyszana dziś mediach.
czytaj całość »
Pięć dni, czterdzieści osiem godzin podróży, osiemnaście godzin snu i osiemdziesiąt minut na scenie. Siedem dni, żeby zorganizować wyjazd dziesięciu osób. Taki bilans liczbowy podsumowuje wizytę Glendalough na Ölands Celtic Irish Music Festival.
czytaj całość »
Urszula Dudziak i Femi Kuti, koncertem w Sali Kongresowej zainaugurowali siódmą edycję Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Program znów zapowiada kilka perełek choć inauguracja zdaniem wielu raczej nią nie była.
czytaj całość »
W ramach "Europejskiego Festiwalu Smaku" odbył się, pierwszy jak dotąd w Polsce, koncert Franki De Mille. Autorskie teksty opowiadające o własnych przeżyciach i doświadczeniach spodobały się w Lublinie.
czytaj całość »
Na trzeciej edycji World Fusion Music Festiwalu wystąpiło 12 wykonawców z Afryki, Europy, Ameryki. Muzyka Czarnego Lądu była tematem głównym festiwalu, choć sporo działo się obok afrykańskich źródeł.
czytaj całość »
Jest taki weekend kiedy puby irlandzkie w Polsce pustoszeją. Ich stali bywalcy gromadzą się w Będzinie gdzie na trzy dni wzywa ich magia kultury celtyckiej. W sobotę i niedzielę na podzamczu zebrały się tłumy by zanurzyć się w tańcu i zasłuchać w muzyce.
czytaj całość »
Festiwal Hellofolks jest w tej chwili jednym z najdynamiczniej rozwijających się lokalnych inicjatyw folkowych. Organizatorzy tworząc jego program, znakomicie oddają to, co "mocniejsza" strona folku ma do zaoferowania.
czytaj całość »
Początki grupy Esquisse (Nantes, Bretania) sięgają 1999 roku kiedy to muzycy z trzech grup (Fanch & Tomaz, Ar Soket du i Solenn et Vincent (Marin) spotykają się na koncercie organizowanym przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne.
czytaj całość »
Tegoroczna, 16 edycja festiwalu wielu kultur i narodów „Z Wiejskiego Podwórza“ w Czeremsze pod granicą białoruską upłynęła co prawda w dżdżystej pogodzie ale za to wśrod znakomitych koncertów i licznych imprez towarzyszących.
czytaj całość »
Jednym z wykonawców IV Festiwalu Muzyki Śródziemnomorskiej w Katowicach byli tegoroczni laureaci nagrody Polskiego Radia – "Folkowy Fonogram Roku" – zespół Janusz Prusinowski Trio. Na Górnym Śląsku to trio się zdublowało.
czytaj całość »
Przez wieki zwyczaje związane z Kupałą uatrakcyjniały okres przesilenia letniego. Barwne korowody, szalone zabawy, tajemnicze rytuały, pomagały zrozumieć niewyjaśnione zjawiska, przygotowywały ludzi do nadchodzącej, ciężkiej pracy polowej.
czytaj całość »
W Rosarium będącym częścią chorzowskiego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku odbyła się impreza promująca spokojniejszy tryb życia. Slow Festival był rodzinnym piknikiem sprzyjającym relaksowi.
czytaj całość »
W sierpniu 2001 r. Mark Johnson spotkał się z Whitney Kroenke, aby opowiedzieć jej o pomyśle na mobilne studio nagrań rejestrujące występy muzyków na całym świecie. Tak rodziło się przedsięwzięcie znane dziś jako Playing For Change.
czytaj całość »
Choć bez zagranicznych gości, to jednak z kilkoma niespodziankami, Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską znów pokazały, że mimo lat chudych, i braku wielkich sponsorów można utrzymać wysoki poziom imprezy i właściwy kurs.
czytaj całość »
Dwa samoloty, szybka przesiadka na prom w Aberdeen. Na pokładzie grający z okazji rozpoczęcia rejsu dudziarze i ponad setka nieznanych sobie muzyków z kilkunastu zespołów. Wietrzna północnoszkocka pogoda...
czytaj całość »
Amfiteatr na warszawskim Bemowie gościł już kilkakrotnie zespoły wykonujące muzykę celtycką, ale gwiazdy takiego formatu jak zaproszona na jubileusz Setanty, irlandzka grupa Beoga, nie było jeszcze w tym miejscu.
czytaj całość »
Wdowy, sieroty, prawnicy i … Bretończycy. Co łączy te postaci? Ich patron - Św. Iwo Hélory z Bretanii. Choć ten święty mąż nie jest tak popularny jak św. Patryk, patron innej celtyckiej krainy, w Polsce obchodzi się jego dzień - 19 maja.
czytaj całość »
Brawami zakończył się koncert Celtic Triangle na X Sosnowieckich Dniach Muzyki Znanej i Nieznanej. Trio wzbudziło niemały podziw. Spokojne jak i dynamiczne utwory były poprzedzane interesującymi przypowieściami.
czytaj całość »
"Jedna Europa, wiele kultur" - pod tym hasłem stowarzyszenie "Transetnika" od dłuższego już czasu organizuje w Warszawie bardzo dobre koncerty folkowe połączone z pokazem filmów etnograficzno-dokumentalnych.
czytaj całość »
«1,
2,
3 -
6,
7,
8,
9,
10»