W hołdzie dwóm wielkim

Tribut to Skierkowski and Szymanowski
Weronika Grozdew-Kołacińska, 7 grudnia 2011
Nagrania Etnofonii
Fot. Justyna Stępień
Ponad trzydzieścioro artystów, muzyków i śpiewaków z najwyższej półki. Kilka lat dojrzewania projektu i prawie rok przygotowań. Dziesiątki godzin nagrań w studiu, wiele dni prób a w tle dwie wybitne postaci polskiej kultury.

Projekt "Etnofonie Kurpiowskie" poświęcony jest dwóm wielkim postaciom polskiej kultury. Wybitnemu kompozytorowi Karolowi Szymanowskiemu oraz wybitnemu etnografowi i duchownemu ks. Władysławowi Skierkowskiemu. Tematem, który silnie połączył te dwa nazwiska, jest fenomen śpiewu kurpiowskiego. Założenie projektu jest bardzo nowatorskie, ponieważ przyświeca mu nadanie tej samej rangi różnym tradycjom i stylom muzycznym, wypracowanym w polskiej kulturze muzycznej.

Spotkali się w nim artyści sceny folkowej, poważnej i ludowej - członkowie zespołów: DesOrient, Kapela Ze Wsi Warszawa, Zespół Polski, Swoją Drogą, Village Kollektiv, Maćko Korba, Mosaic oraz soliści Warszawskiej Opery Kameralnej, orkiestra Sinfonia Speranza oraz artyści ludowi z Kurpiów: Jan Kania i zespół "Zawady".

W "Etnofoniach Kurpiowskich” pojawiają się także, pochodzące z nagrań archiwalnych Polskiego Radia oraz Zbiorów Fonograficznych IS PAN, głosy wybitnych ludowych śpiewaczek: Walerii Mierzejek i Walerii Żarnoch. Wszystkie pieśni kurpiowskie, które znalazły się wśród nagranych kompozycji Karola Szymanowskiego, pochodzą ze zbioru ks. Władysława Skierkowskiego.

Praca nad projektem trwała prawie rok, choć jego pomysł powstał jeszcze w czasach początkowej działalności zespołu Swoją Drogą, po czym przeszedł fazę bardzo kameralną - czego śladem jest II miejsce na Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja” w 2008 roku oraz kilka znaczących koncertów podczas obchodów "Roku Szymanowskiego" w Polsce, aż do pełni, która została osiągnięta na wydanym właśnie albumie pt. "Etnofonie Kurpiowskie”.

O skali projektu niech świadczy liczba i klasa zaangażowanych w niego muzyków. To czołówka polskiego grania inspirowanego tradycją w Polsce. A w nagrania zaangażowani byli:

oraz pisząca te słowa Weronika Grozdew-Kołacińska – śpiew, aranżacja, kierownictwo artystyczne.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu