WYWIADY

«1, 2, 3»

Nasi słuchacze są różnorodni

Florin Iordan
Założyciel i lider formacji Trei Parale, rodzinnego zespołu rekonstruującego XIX i XX-wieczną muzykę z Rumunii i Bałkanów. Etnomuzykolog, pracownik Muzeum Wsi Rumuńskiej w Bukareszcie i wielki pasjonat tradycyjnej muzyki swojego kraju.
czytaj całość »

Moja akustyczna muzyka

Brendan Monaghan
Irlandzki pieśniarz i songwriter. Od lat występuje na całym świecie, zbierając pozytywne recenzje ze strony mediów i publiczności. Bardzo lubi Polskę i często tu bywa. Tym razem przyjeżdża do nas, aby zagrać w Warszawie i Lublinie! czytaj całość »

Muzyka jest dobra, albo nie

Paweł Sky
Maczał palce w punkrocku i w sztuce współczesnej. Grafik, artysta, projektant, producent, muzyk. Zaczynał od konkretnego nurtu, dziś nie uznaje definicji w muzyce. Pomysłodawca projektów terenNowy.live i terenNowy.kids. czytaj całość »

Gusta nie podlegają dyskusji!

Sorina
Młoda, utalentowana miłośniczka folkloru. Pieszczotliwie zwana Sossą. Współpracuje z uznanymi, rumuńskimi wykonawcami manele i muzica populara. Studentka dziennikarstwa, zamierza też studiować w akademii policyjnej. czytaj całość »

Kropla drąży skałę

Maria Baliszewska
Etnomuzykolog, zawodowo od początku związana z Polskim Radiem, współzałożycielka i pierwsza redaktor naczelna Radiowego Centrum Kultury Ludowej, członek wielu gremiów jurorskich, promotorka folkloru i folku. czytaj całość »

Chcę robić inną muzykę

Jesse Cook
Urodzony w Paryżu, mieszkający w Kanadzie, muzyk, kompozytor. Łączy funky jazz i muzykę latynoską z muzyką świata. Specjalizuje się w gatunku rumba flamenco. Acoustic Guitar uznał go najlepszym (po Paco de Lucii) gitarzystą flamenco. czytaj całość »

Dbam tylko o muzykę

Bálint Tárkány Kovács
Bálint Tárkány Kovács zaczął naukę gry na cymbałach, gdy miał 7 lat. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Liszta. Twórca i lider etno-jazzowego Tárkány Művek - nagrodzonego prestiżową nagrodą Junior Prima Award.
czytaj całość »

Nadal jestem w drodze

Megitza
Podhalanka z romskimi korzeniami, pasjonatka ludowości ale także współczesnych nurtów. Po latach spędzonych za Wielką Wodą wróciła do Polski. Wokalistka, kontrabasistka, autorka tekstów, założycielka Megitza Quartet.
czytaj całość »

Jestem osobą nieśmiałą

Mercedes Peon
Mercedes Peón - wyjątkowa artystka europejskiej sceny etno. Odważnie czerpie z galicyjskich tradycji i nie boi się łączenia ich z współczesnymi gatunkami muzycznymi. Wokalistka, multiinstrumentalistka i kompozytorka. czytaj całość »

Źródła szybko wysychają

Krzysztof Trebunia-Tutka
Krzysztof Trebunia-Tutka - muzyk, pedagog, konferansjer i architekt, założyciel Kapeli Trebunie-Tutki, której nagrania z Twinkle Brothers zapoczątkowały polską scenę world music. Twórca Nowej Muzyki Góralskiej.
czytaj całość »

Powstaje nowe pokolenie

Peyo Peev
Pochodzi z bułgarskiej Starej Zagory i jest wirtuozem gadułki, instrumentu bardzo popularnego na Bałkanach. Pracował z największymi bułgarskimi artystami, w czerwcu 2012 przybył do Polski by nagrać płytę z grupą Sarakina.
czytaj całość »

Basowałem od zawsze

Jarosław Mazur
Miłośnik wszystkiego co karpackie, kultywator muzycznych tradycji przodków. Pełen energii muzyczny wędrowiec, którego często spotkać można na festiwalach folkowych i muzyki tradycyjnej - oraz w Kolbuszowej.
czytaj całość »

By ludziom szły ciary

Ana Ćapalija
Studentka antropologii, etnologii i śpiewu klasycznego, miłośniczka SF. Była wokalistka Striboga, dziś pisze teksty i śpiewa folk-metal w Oganj. Występuje też gościnnie w czeskim Cruadalach i bułgarskim Terra Balkanica.
czytaj całość »

Kroczę w nieznane

Wojciech Ossowski
Etnomuzykolog, dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i konferansjer. Od roku 1986 związany z radiową Trójką, pracował też w Radiu BIS. Członek zespołu RCKL, propagator muzyki folkowej, ekspert w tej dziedzinie. czytaj całość »

Wspólna historia

Dawid Hallmann
Ślązak czystej krwi, duchowy obywatel Wielkiego Xięstwa Litewskiego. Muzyk neofolkowy, okazjonalny poeta, rzeźbiarz bez dłuta, domorosły grafik, wdrożyciel awangardowych projektów m.in. historyczno-edukacyjnych. czytaj całość »

W cieniu pruskiej baby

Kilmor
Ważna postać rodzimej sceny metalowej, jeden z prekursorów łączenia brzmień folkowych z ciężkimi riffami w naszym kraju. Muzyk, kompozytor i filozof. Pruska dusza i słowiański żywioł - od Non Opus Dei do Alne.
czytaj całość »

Projekt dla każdego

Michael Popp
Michael Popp to rozchwytywany muzyk w kręgach niemieckiej muzyki dawnej. Założyciel kultowego Estampie oraz Al Andaluz Project, inspirującego się ideą współpracy między trzema kulturami średniowiecznej Hiszpanii. czytaj całość »

Od motocykli do folku

Robert Jaworski
Gra m.in. na lirze korbowej, fideli renesansowej, gęśli gdańskiej, lutni, dudach. Współpracował z Kapelą ze wsi Warszawa i Percivalem Schuttenbachem. Założył "Ich troLe", "Żywiołaka" oraz "Roberto Delira & Kompany". czytaj całość »

Mój powrót do źródeł

Nasta Niakrasava
Dyplomowana dyrygentka chóru ludowego, studentka muzykologii, współzałożycielka i wokalistka białoruskiej grupy FolkRoll, a ostatnio R.U.T.A. Laureatka Grand Prix i Nagrody im. Niemena na 12. Nowej Tradycji.
czytaj całość »

Telewizja mi nie grozi

Marcin Piosik
Radiowiec. Od kilku lat prezentuje na antenie różne odmiany muzyki etnicznej. Jako dj empe aktywnie działa na rzecz popularyzacji etnobrzmień na imprezach w klubach. Współorganizuje również "Dragon Folk Fest". czytaj całość »

Kocham gofry z truskawkami

Lucie Redlová
Lucie Redlová, czeska pieśniarka, songwriterka, gitarzystka - i niezwykle ciepła osoba. Pochodzi z regionu określanego w Czechach: Valašsko. Dzięki temu folk pojawia się w jej twórczości naturalnie. I nie tylko dlatego. czytaj całość »

Tango z Małego Paryża

Oana Citu
Oana Cătălina Chiţu obdarzona ciekawym głosem, udanie oddaje klimat przedwojennych miejskich tang "Małego Paryża". Stare, winylowe płyty pomogły jej w powrocie do korzeni. Jej muzyka to hołd złożony Marii Tănase. czytaj całość »

Baba o żelaznych zębach

Wiesława "Viola Król" Radmacher
Multiinstrumentalistka z poczuciem humoru, nie dająca się zaszufladkować w żaden sposób. Pochodzi z Podkarpacia i ma swój pomysł na folk i na muzykę jako taką. Od lat muzykuje z zespołami Południca! i Bumtralala.
czytaj całość »

Chciałam tu przyjechać

Loreena McKennitt
Światowej sławy piosenkarka i instrumentalistka, bardzo inspirująca się swoimi irlandzkimi korzeniami. Zaangażowana również w działalność charytatywną. Jako jedynemu medium w Polsce, udzieliła nam wywiadu! czytaj całość »

Staram się śpiewać archaicznie

Maria Jurczyszyny
Etno-jazzowy, bieszczadzki zespół Tołhaje wydał niedawno swoją drugą płytę "Stereokarpaty". O tym albumie i o wcześniejszych muzycznych doświadczeniach rozmawiamy z Marysią Jurczyszyn, wokalistką  grupy. czytaj całość »

Taniec do końca życia

Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski
Poznański cykl bal folków, organizowany pod nazwą "Folk w Forcie", obchodzi pierwsze urodziny. O historii i idei imprezy, warsztatach, fascynacjach tanecznych oraz interakcjach tancerzy z muzykami opowiadają jej organizatorzy. czytaj całość »

Nie cierpię nudnej muzyki

Norri Drescher
Corvus Corax to jeden z najbardziej znanych zespołów inspirujących się muzyką średniowiecza. W zeszłym roku podczas VII edycji festiwalu "Skrzyżowanie Kultur" mieliśmy okazję porozmawiać z perkusistą grupy. czytaj całość »

Manele to stan umysłu

Ionut Sturzea
Urodził się w Roku Smoka. Podobnie jak większość wykonawców manele swoją muzyczną drogę zaczął w dzieciństwie. Przebojem wakacji w Rumunii był jego "Te iubesc mult". Teraz pojawia się nowy hit - nagrany z Denisą.
czytaj całość »

Zacząć od najmłodszych

Maria Pomianowska
Multiinstrumentalistka, kompozytorka, pedagog. Laureatka prestiżowych nagród, założycielka Zespołu Polskiego, miłośniczka Azji. Odnajduje i rekonstruuje dawne instrumenty, posiadaczka największej ich kolekcji.
czytaj całość »

Od dziecka uwielbiałem śpiewać

Alinu AJ
Alinu AJ uznany wykonawca rumuńskiego manele, nie kryje swoich fascynacji muzyką folkową i muzyką świata. Współtworzył grupę Play AJ, obecnie przygotowuje album solowy a już niebawem zaśpiewa wspólnie z Denisą.
czytaj całość »

To długa historia

Kjel-Erik Eriksson i Björn Höglund
Hoven Droven to niekwestionowana legenda sceny folkrockowej ze Szwecji. Jednak dopiero w tym roku po raz pierwszy można było zobaczyć grupę na żywo w Polsce w czasie siódmej edycji festiwalu "Skrzyżowanie Kultur". czytaj całość »

Z Orkiestrą i bez

Agnieszka "Catself" Holm
Catself  to lublinianka,  mieszkająca w Helsinkach, która zakończyła właśnie sesję z Orkiestrą św. Mikołaja, którą zaprosiła do nagrania swojej debiutanckiej płyty. Na jej wydanie zebrała fundusze poprzez serwis Sellaband. czytaj całość »

Dostarczam rozrywki

Teodora
Teodora Georgieva Stoikova to obecnie jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych gwiazd bułgarskiej muzyki pop folk (czałgi). Artystka ma na swoim koncie pięć albumów, w tym takie hity jak "Gasi toka", "Broikite", czy  "Moiat nomer".
czytaj całość »

"Hellofolks!" jest dla wszystkich

Marcin Puszko
Marcin Puszka, dziennikarz lubelskiego Radia Centrum, redaktor Pisma Folkowego "Gadki z Chatki", pracownik Centrum Kultury w Lublinie i kierownik nowego festiwalu "Hellofolks". Znany też jako promotor, audiofil. czytaj całość »

"Cygan" mnie nie obraża

Agnieszka Caban, kulturoznawca, znana romska działaczka, wiceprezes Stowarzyszenia "Romano Waśt", redaktor naczelna "Kwartalnika Romskiego" i współwydawca. Prywatnie fanka folku, metalu i manele. czytaj całość »

In brass we trust

Tsigunz Fanfara Avantura
Gianni Granda Slivovitz i Zlatko Fetisz to pseudonimy artystyczne Łukasza i Michała, dwójki muzyków z polskiego zespołu Tsigunz Fanfara Avantura, grającego muzykę osadzoną głęboko w źródłach cygańskich. czytaj całość »

Pochodzimy z Moraw

Hanka i Radek Hajda
Hanka i Radek "Raduz" Hajda, muzycy i niekwestionowani liderzy folkmetalowej Silent Stream of Godless Elegy oraz czesko-morawskiej sceny folkmetalowej, to także promotorzy i miłośnicy rodzimego folkloru. czytaj całość »

Taniec jest niemęski?

Maria Nowak
Maria Nowak, od ośmiu lat tańczy taniec irlandzki z zespołem Setanta. Indywidualna Mistrzyni Europy, prywatnie studentka socjologii. Jedno z marzeń - koncert irlandzkiej gwiazdy w Polsce - wprowadza w życie. czytaj całość »

Dziwnie na mnie patrzą

Katarzyna Garncarek
Katarzyna Garncarek, z zamiłowania muzyk, z zawodu farmaceutka. Założycielka zespołów Errigal i ostatnio Alter Etno, w którym gra na gitarze i fortepianie ale przede wszystkim komponuje i aranżuje... w każdej wolnej chwili. czytaj całość »

Muzyka rządzi energią

Konrad i Kamil Rogińscy
Kamil i Konrad Rogińscy, założyciele Orkiestry Rivendell, twórcy wielu eksperymentalnych akcji artystycznych, w tym teatru eksperymentalnego. Z indyjską grupą Dhoad Gypsies from Rajastan tworzą projekt Dhoad-Rivendell. czytaj całość »

Liczy się dokładność

Michał Piotrowski
Z wykształcenia muzyk - klarnecista, z zamiłowania tancerz. Czterokrotny Mistrz Europy w tańcu irlandzkim, nauczyciel tańca. Pierwszy Polak w składzie najbardziej znanego w świecie, tanecznego show "Lord of the Dance". czytaj całość »

Nadszedł czas buntu!

Maciej Szajkowski
Muzyk, politolog, producent, wydawca, dziennikarz, manager. Redaktor muzyczny Polskiego Radia, współpracownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Założyciel i muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa. Popularyzator muzyki etnicznej. czytaj całość »

Kolędovo, ludovavo

Jolanta Kossakowska
Gra na historycznych instrumentach smyczkowych. Autorka m.in. muzyki teatralnej, filmowej. Studiowała w Instytucie Orientalistyki w Warszawie i Hamburgu. Laureatka "Złotych Gęśli". Gra też z punkową R.U.T.Ą i etnojazzowymi SufiTami. czytaj całość »

Czas moich następców

Tomasz Kowalczyk
Tomasz „Bretomek“ Kowalczyk, pasjonat i propagator wszystkiego, co związane jest z Bretanią. Od 12 lat uczy tańców bretońskich. Współpracuje z poznańskim „Domem Bretanii“. Poza tym fotografuje i zgłębia tajemnice witraży. czytaj całość »

Ślę pozytywne przesłanie

Florin Necşoiu
Florin Necşoiu, znany szerzej jako NEK,  nie kryje swoich folkowych korzeni. To muzyk, wokalista, kompozytor i producent, twórca wielu hitów rumuńskiej sceny etno/manele. Na koncie ma współpracę z wieloma gwiazdami. czytaj całość »

Pokolenie utraconych tańców

Grzegorz Ajdacki
Grzegorz Ajdacki, wieloletni prezes warszawskiego stowarzyszenia „Dom Tańca”, miłośnik muzyki tradycyjnej, instruktor i popularyzator tańców ludowych m.in. z Centralnej Polski. czytaj całość »

Po jednym, drugi

Bogdan Bracha
Muzyk i animator kultury. Założyciel i lider Orkiestry św. Mikołaja. Związany także z grupami: Się Gra, Odpust Zupełny, Kapela Łem. Organizator "Mikołajków Folkowych". Współtwórca idei pisma folkowego "Gadki z Chatki". czytaj całość »

Lubimy szalone połączenia

Piotr Majczyna
Piotr Majczyna, kiedyś w Odpuście Zupełnym, Orkiestrze św. Mikołaja. Współpracował z Jahiar Group, Swoją Drogą i Się Gra Trio. Dziś w Čači Vorbie. Absolwent prawa i wielki miłośnik bałkańskich i wschodnich klimatów. czytaj całość »

Machina ruszyła

Andrzej Czapliński
Skrzypek, współzałożyciel i lider grupy KlezmaFour z Lublina, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Filii w Białymstoku, pod kierunkiem prof. Promińskiego. Pasjonat snookera, historii, astronomii i militariów. czytaj całość »

Lubię dostojeństwo kościołów

Moya Brennan
Moya Brennan, gwiazda irlandzkiego folku, współzałożycielka legendarnego Clannad, wystąpi w Polsce z solowymi koncertami. Portalowi Folk24.pl udzieliła specjalnego wywiadu, uchylając nieco z planów na tę trasę. czytaj całość »
«1, 2, 3»
Pokaż menu