WYWIADY

1, 2, 3»

Mamy wiele utworów rumuńskich

Anna Malacina - Karpiel (Holeviaters)
Współzałożycielka, wokalistka i liderka zespołu Holeviaters, miłośniczka muzyki tradycyjnej, jazzu, otwarta na łączenie muzyki góralskiej z innymi stylami. Pełna niespożytej energii dyr. Gminnego Domu Kultury w Poroninie. czytaj całość »

Brzoza to Drzewo Życia

Berkanan
Witek i Darek, duet neo-dark-folkowy ze Świdnicy, tworzący muzykę z pogranicza tradycji, ambientu, muzyki filmowej z subtelną nutą elektroniki. Muzycy wykorzystują akcenty, stylistyki muzyczne z różnych zakątków świata. czytaj całość »

Stand-uper, tyle że sit-downer

Piotr Bukartyk
Bard, songwriter – czyli autor tekstów i muzyki wykonywanych piosenek – ale i kabareciarz, rockman, członek Akademii Fonografii ZPAV, związany ze sceną poezji śpiewanej opowiada o nowej płycie, muzykach i muzyce, o życiu. czytaj całość »

Nasze inspiracje nie są stricte historyczne

Kompozytor, tekściarz, wokalista, gitarzysta, cymbalista i perkusjonista, ale przede wszystkim lider rumuńskiej, folkmetalowej kapeli Dordeduh, a wcześniej członek i współzałożyciel legendarnej już Negură Bunget czy Makrothumii. czytaj całość »

Folk słowiański za oceanem

Ewelina Ferenc
Kiedyś katowiczanka, założycielka i członkini górnośląskich Kuczeryków, aktywna na polskiej scenie folkowej. Dziś mieszkanka Toronto, pieśniarka, muzyk, menedżer kultury i impresario. Założycielka m.in. zespołów BLISK i Polky. czytaj całość »

Gdy powstawała tzw. scena szantowa

Marek Szurawski
W tym roku grupa Stare Dzwony obchodzi jubileusz czterdziestolecia działalności. Z tej okazji rozmawiamy z Markiem Szurawskim o początkach zespołu, o osiągnięciach, ale też o Marka ścieżce muzycznej, zainteresowaniach i planach. czytaj całość »

Jesteśmy zespołem nowej ery

Mikołaj Rybacki – Percival/Percival Schuttenbach
Malarz, rysownik, manager, muzyk i kompozytor, producent muzyczny, fan nowych technologii, zwłaszcza internetu i miłośnik fantastyki i fantasy. Popularyzator muzyki folkmetalowej, folkowej, etnicznej i kultury dawnych Słowian. czytaj całość »

Nie utracić etniczności

Karolina Beimcik
Pomysłodawczyni i współzałożycielka zespołu etnojazzowego Babooshki, wokalistka, skrzypaczka, etnomuzykolog i badaczka kultury. Kompozytorka i aranżerka, absolwentka wydziału jazzu Aaron Copland School of Music. czytaj całość »

Jak zostać flisakiem

Grzegorz "Świtza" Świtalski
O tym jak zostać flisakiem, jak wygląda flisacki ceremoniał i o zespole Hambawenah, który w większości oparł swój repertuar na pieśniach flisackich, wiślanych i nie tylko, rozmawiamy z Grzegorzem "Świtzą" Świtalskim. czytaj całość »

Z miłości do Bałkanów

Pasjonat szeroko rozumianej muzyki bałkańskiej. Lider Balkan Sevdah, współtwórca formacji Mimochodem. Wokalista i tamburzysta. Współpracuje z dziecięcym zespołem Fleciki. A wszystko zaczęło się od Džezvy i miłości do Bałkanów. czytaj całość »

Pasje silnie powiązane

Dziewanna
Pochodzi z Beskidu Śląskiego. Zaczynała od muzyki irlandzkiej i przygody z zespołem folklorystycznym. Dziś gra fantasy folk, folkmetal, muzykę dawną oraz współtworzy projekt Saga, inspirowany muzyką staroskandynawską. czytaj całość »

Folk mnie ściga!

Z wykształcenia muzyk klasyczny i jazzowy, z pasji etno/elektro/popowa pieśniarka i saksofonistka. Od najmłodszych lat miała kontakt z folklorem. Mieszka we Francji, gdzie dużo muzykuje i pisze bloga, a my spotkaliśmy się na targach WOMEX. czytaj całość »

Bałkany na Węgrzech

Kornél Varga i Branka Básits
Zűrös Banda została założona przez znanych węgierskich muzyków tamtejszej sceny world music, którzy są też pasjonatami nuty bałkańskiej. Zespół gościł w Polsce po raz pierwszy podczas "Węgierskiej Kawalkady". Skorzystaliśmy z okazji. czytaj całość »

Jak łyse konie

Dariusz Sojka
Multiinstrumentalista, zafascynowany folkiem, ale i jazzem i rockiem. Od trzydziestu lat związany z grupą Carrantuohill – ikoną celtyckiego grania w Polsce. O początkach, wzlotach, upadkach, sukcesach, pomysłach i Celtach. czytaj całość »

Niechaj trwa, bum tarara

Agnieszka Kołczewska
Perkusistka, pedagog, animator kultury i kompozytorka. Jako muzyk sesyjny nagrała ponad 20 płyt. Przez wiele lat związana z Orkiestrą Św. Mikołaja. Założycielka i liderka zespołu Młode Djembe, który w tym roku obchodzi 10-lecie. czytaj całość »

Zostań Irlandczykiem

Gerard Keown
Pochodzi z Dublina. Dorastał słuchając jak mama śpiewa tradycyjne irlandzkie pieśni. Jego dom zawsze wypełniała muzyka: tradycyjna, klasyczna i folkowa. Niestety, w przeciwieństwie do mamy – jak twierdzi - nie ma dobrego głosu. czytaj całość »

Jesteśmy orkiestrą cygańską

Nicolae Galan
"Nothing is more like the world such as music and prayer" - czytamy na jego profilu. Znakomity trębacz, o niespożytej energii. Promotor lokalnej rumuńskiej tradycji, kultury. Spadkobierca muzyków Transylwanii. Przemiły człowiek.
czytaj całość »

Węgierski Archipelag

Viktor i Zsombor Feher
Zespół Kerekes Band został założony przez braci Viktora i Zsombora Feher ponad 20 lat temu. Zaczynali od grania tradycyjnej nuty z Transylwanii. Po latach stali się znaną i nagradzaną na Węgrzech grupą world music. czytaj całość »

I zatańczyłem etno-fitness po polsku

Jacek Hałas
Absolwent ASP, muzykant, śpiewak, tancerz. Współtwórca zespołów Bractwo Ubogich, Ket Jo Barat, Muzykanci, Lautari, Kwartet Wiejski, Nomadzi Kultury, projektów teatralnych i edukacyjnych. Zajmuje się też tradycjami wędrownych śpiewaków. czytaj całość »

Przeciągam specyficznie rytmy

Miłośnik tradycyjnej muzyki ukraińskiej, muzyki klasycznej i blackmetalu. Pochodzi z Podlasia, osiadł w Krakowie. W muzyce, łączy elektronikę, dark-ambient i metal z etno i folkiem, i od jakiegoś czasu swą muzykę udostępnia zainteresowanym w internecie. czytaj całość »

Śpiewam, by wzruszać

Julia Doszna
Artystka, która ukochała rodzinną ziemię. Śpiewa od dziecka, a na scenie zadebiutowała w zespole Łemkowyna, potem kontynuowała karierę solową. Nagrała wiele płyt i współpracuje z wybitnymi muzykami. Jej niezwykły głos oczarowuje. czytaj całość »

Od tradycji po hip-hop

Serhij Postolnykov
Miłośnik i badacz tradycyjnych pieśni i muzyki z centralnej Ukrainy, muzyk, z zamiłowania rekonstruktor czasów kozackich. Uczestnik projektów łączących tradycyjne nuty ze współczesnymi gatunkami muzycznymi. czytaj całość »

Do słuchania po zmroku

Jolanta Kossakowska (Mosaik)
Laureatka "Złotych Gęśli". Autorka m.in. muzyki teatralnej, filmowej, gra na historycznych instrumentach smyczkowych, także z punkfolkową formacją Pchwalone i w nowozelandzkiej filmowo-muzycznej produkcji No Man's Land. czytaj całość »

Bardzo chcieliśmy mieć tubę

Adam Sobolewski (Hańba!)
Bębniarz, realizator, autor tekstów, współzałożyciel wytwórni Karoryfer Lecolds i skupionych wokół niej zespołów Hańba! oraz UnitraProdiż. Pasjonat międzywojnia, miejskich kapel podwórkowych oraz twórczości Stanisława Grzesiuka. czytaj całość »

Znam tysiące pieśni

Sam Lee
Wokalista, badacz tradycji, gitarzysta, zakochany w dawnych pieśniach angielskich Cyganów, szkockich bardów, irlandzkich trubadurów, wędrowców. Propagator tradycji, tancerz. Z brytyjskim folkiem zjechał niemal cały świat. czytaj całość »

Mam szacunek do szant

Witek Kulczycki z Duan
Muzyk, multiinstrumentalista, zaangażowany w wiele projektów. Zakochany w muzyce irlandzkiej. Zgłębia ją u źródeł od dwudziestu lat. Jego Duan, to jeden z najwierniej odtwarzających tradycyjne irlandzkie granie zespołów w Polsce. czytaj całość »

Kocham dzielić się muzyką

Pedro Vadhar
Wydawało się, że będzie ambasadorem meksykańskiego "world music". Wydał album oparty o muzykę rdzennych mieszkańców Meksyku. Nagrywał ją z Andersonem, miksował to Lacksman, producent CD Deep Forest. Ale Pedro znikł. czytaj całość »

Niekończąca się historia

Ondrej Seykal
Wirtuoz didgeridoo - tradycyjnego instrumentu australijskich Aborygenów. Od ponad 20 lat na scenie, brał udział w wielu międzykulturowych i artystycznych projektach. Prowadzi warsztaty na całym świecie. czytaj całość »

Wybrałbym flamenco

Mateusz Wójcik
Pasjonat tańca irlandzkiego. Absolwent Irish World Academy of Music and Dance. Bił rekord Guinnessa m.in. z tancerzami "Riverdance". Obecnie realizuje się we własnym projekcie muzyczno-tanecznym, zatytułowanym „Usłyszeć Taniec”. czytaj całość »

Być pośrodku

Marta Śliwa
Nauczycielka, żeglarka, solistka. Reprezentantka młodego pokolenia songwriterów. Pierwsza w Polsce, żeglarska bardessa. Autorka płyty "Pośrodku", pierwszej w historii działalności wydanej przez Fundację Folk24. czytaj całość »

Duży bagaż i presja

Manuel Dębicki
Akordeonista cygańskiego teatru muzycznego Terno, kontakt z muzyką ma od dziecka. Od 3 lat współorganizuje wieczór cygańskiej muzyki klubowej na festiwalu Romane Dyvesa. Słucha metalu i manele. Lubi łączenie gatunków. czytaj całość »

Lubię podróż i nowe sytuacje

India Czajkowska
Pianistka, wokalistka, performerka, kompozytorka muzyki filmowej i teatralnej, zaangażowana w wiele projektów o zabarwieniu etnicznym. Od lat eksperymentuje z głosem, elektroniką i poszukuje nowych brzmień. czytaj całość »

To nasze dziedzictwo

Steve i Jenny Evans-van der Harten
Multiinstrumentaliści, śpiewający w wielu językach, z doświadczeniami aktorskimi. Liderzy zespołu Omnia, który Steve założył 18 lat temu. Łączą dawne nuty ze współczesnym brzmieniem. Opisywani jako grupa wykonująca neoceltic pagan folk. czytaj całość »

Też gramy jazz

Uczeń wiejskich muzykantów. Skrzypek, akordeonista, pieśniarz, kompozytor i nie tylko. Miłośnik tradycji i kultury ludowej, organizator i dyrektor festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, propagator muzyki tradycyjnej, działacz społeczny. czytaj całość »

Wolę tworzyć muzykę

Jolanta Kossakowska
Miłośniczka muzyki dawnej i tradycyjnej, folku, ale i mocniejszych, punkowych brzmień. Jej pasja to historyczne instrumenty smyczkowe. Liderka grupy Mosaik, od trzech lat również w punk-folkowej, kobiecej formacji Pochwalone. czytaj całość »

Dla mnie wstał dzień

Rafał "Boni" Boniśniak
Założyciel, tekściarz i perkusista zespołu New Day. Zafascynowany afrykańskimi brzmieniami, jazzem, ambientem, wprowadza do muzyki chrześcijańskiej pierwiastki etniczne. Odpoczywa czytając fantastykę i poradniki ogrodnicze. czytaj całość »

Jestem indywidualistą

Áron Szilágyi
Jeden z najlepszych na świecie drumlistów, znawców tego, wracającego do łask, instrumentu. Jego budowniczy, badacz, nauczyciel gry. Na co dzień pracuje w muzeum instrumentów, jako dyrektor kolekcji muzealnej. czytaj całość »

Muzyka to ciężka praca

Patrycja Napierała
Umiłowała etniczne instrumenty perkusyjne, choć zaczynała od flażoletów. Zaistniała na ponad 20 płytach polskich zespołów folkowych. Jej nazwiskiem sygnowano serię bodhranów. Pedagog, która łączy wiele projektów i stylów. czytaj całość »

Mamy swój folklor

Goria - Małgorzata Lewandowska
Zafascynowana słowiańskimi tradycjami śpiewa, rysuje, szyje dawne stroje, tworzy animowane teledyski. Jest panią doktor biologii oraz wyznaje starych bogów. Kontakt z folklorem, jak sama mówi, miała od dziecka. czytaj całość »

Pracujemy trzypoziomowo

Sebastian Madejski
Pianista, gitarzysta, cytrzysta, wokalista, fotograf, autor tekstów, fascynat starych cmentarzy... Swoją muzykę określa jako art-melancholy: dziwną, mroczną, ale jednocześnie nie ostrą. Miłośnik Dead Can Dance i Joy Division. czytaj całość »

Takie jest Sarajewo

Vedran Mujgić i Senad Śuta
Vedran Mujagić to basista, klawiszowiec DJ i designer, Senad Seno Šuta to perkusista, który udanie realizuje w projekcie "Mostar Rock School". Opowiadają o misji, muzyce i ostatnich płytach i okolicznościach powstania zespołu. czytaj całość »

Jestem szczęściarzem!

Zakir Hussain
Światowej sławy wirtuoz tabli i perkusista, kompozytor z Indii. Członek i współżałożyciel legendarnej grupy Shakti - prekursorów nurtu world music. Otrzymał mnóstwo nagród i wyróżnień. Współpracuje z artystami z całego świata. czytaj całość »

Nazwę wymyśliłam sama

Teresa Mirga
Pochodząca z Czarnej Góry romska pieśniarka i poetka, kultywuje tradycyjną muzykę cygańską. Współpracując z Góralami tworzy zespół Kałe Bała. Nagrywa, koncertuje. Rok temu obchodziła 20-lecie pracy artystycznej. czytaj całość »

Qrcze, same suki!

Patrycja Napierała i Hela Matuszewska - Same Suki
Pochodzą z różnych regionów, co nie przeszkadza im fascynować się muzyką tradycyjną. Fascynować - to nie znaczy kopiować, fascynować - znaczy inspirować. O miejskim podejściu do muzyki wiejskiej i nie tylko z Poznanianką i Podhalanką. czytaj całość »

Czas radosnego grania

Tomasz Biela
Pasjonat muzyki w ogóle, zaangażowany w zespoły inspirujące się muzyką irlandzką, bretońską, ale też szwedzką czy z kraju Basków, a ostatnio nawet średniowieczną. Gitarzysta, kompozytor, aranżer. czytaj całość »

Zjednoczeni w muzyce

Michał Czachowski
Najlepszy polski gitarzysta flamenco, pasjonat kultur Hiszpanii i Indii, które rewolucyjnie połączył w projekcie Indialucia. Wydawca, kompozytor, realizator nagrań, a z wykształcenia architekt. czytaj całość »

Na dole ludzie są normalni

Piotr Kohut
Popularyzator kultury i tradycji góralskiej, pomysłodawca i główny organizator Redyku Karpackiego, czyli tradycyjnego wypasu owiec w Karpatach, baca i muzykant, grał z kapelą Wałasi. Nadal muzykuje w wolnych chwilach. czytaj całość »

Taniec jest opowiadaniem

Pompi Paul
Dyrektor Instytutu Tańca w Kalpodip w Jalpaiguri w Indiach. Specjalizuje się w klasycznym, indyjskim tańcu Odissi i indyjskich tańcach folkowych. Instruktorka podczas warsztatów w ramach projektu Jatra, realizowanego na Śląsku. czytaj całość »

Sen o Indiach

Sabina Sweta Sen
Koordynatorka projektu Jatra, liderka grupy TAAL, studentka studiów doktoranckich w zakresie tańca indyjskiego na University of Exeter, Anglia; urodzona w Kalkucie, mieszka po trochu w Polsce, Anglii oraz Indiach. czytaj całość »

WOMEX to baza wiedzy

Ben Mandelson i Alex Walter
Duet, którego zadaniem jest poznanie miast starających się o organizację targów WOMEX. Opowiedzieli nam o kulisach organizacji tego wydarzenia i sposobach jak najlepszego jego wykorzystania przez lokalną społeczność. czytaj całość »
1, 2, 3»
Pokaż menu