WYWIADY

«1, 2, 3

Pogaństwo czyli przaśność

Mikołaj Rybacki
Mikołaj Rybacki, współzałożyciel grupy Rivendell, dziś lider folkowego zespołu Percival i folk-metalowego Percival Schuttenbach. Autor i współautor kilku ciekawych, muzycznych projektów. Malarz, rysownik, nauczyciel. czytaj całość »

Żyję w stylu hip hop

Radoslav Banga
Radoslav Banga jest Romem mieszkającym w Czechach. Założył zespół Gipsy.cz, który uznano za jeden z największych talentów czeskiej sceny muzycznej ostatniego dziesięciolecia. Mieszają muzykę cygańską, funky, rap, etno i pop.
czytaj całość »

Mongolska tradycja

Xu Jingchen z zespołu Hanggai
Hanggai to zespół z Pekinu wykonujący muzykę mongolską z elementami rocka. W swoich aranżacjach wykorzystują technikę śpiewu gardłowego. Gościli na tegorocznej edycji festiwalu Ethno Port, podczas którego opowiedzieli nam o swojej działalności.
czytaj całość »

Nie spieszę się

Żmiciar Wajciuszkiewicz
Żmiciar Wajciuszkiewicz, legenda białoruskiego undergroundu, poeta i muzyk Kriwi i WZ Orkiestry. Na festiwalu w Czeremszy ukazała się płyta Todara i Czeremszyny. Sześć lat pracy zaowocowało znakomitym materiałem. czytaj całość »

Jesteśmy rozsypani

Rafał Długosz
Rafał Długosz, miłośnik gór i piosenki turystycznej. Od lat zaangażowany w festiwal "Kropka" czy "W górach jest wszystko, co kocham". Ze Stowarzyszeniem "Moje Bieszczady" rusza z nową imprezą w... Bieszczadach. czytaj całość »

Szerzej o Celtach

Anna Awdziej
Kiedyś działała w Warszawskim Oddziale Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego, obecnie, wraz z 20 innymi osobami, współtworzyła nowe stowarzyszenie. O planach i możliwościach ECHAS opowiada Anna Awdziej. czytaj całość »

Scena Folkowa niech rośnie

Jerzy Owsiak
Jerzy Owsiak, dziennikarz, podróżnik, miłośnik muzyki, założyciel Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i dyrektor festiwalu "Przystanek Woodstock". Marzyciel, który wprowadza marzenia w życie. czytaj całość »

Chopin po bałkańsku

Jacek Grekow z zespołu Sarakina
Sarakina wykonuje utwory będące połączeniem jazzu, muzyki klasycznej i kultury bałkańskiej. O najnowszej płycie, inspiracjach, dokonaniach i planach zespołu opowiada Jacek Grekow, lider zespołu.
czytaj całość »

Śpiew pochodzący z natury

Wimme Saari
Wimme Saari pochodzi z ludu Saami, zamieszkującego Laponię. Kultywuje śpiew joik - tradycyjną formę muzyczną wykonywaną w krainie, z której pochodzi. Artysta gościł na tegorocznej edycji festiwalu Ethno Port w Poznaniu.
czytaj całość »

Mam swoją religię

Robert Jaworski
Pasjonat instrumentów średniowiecznych i słowiańskiej mitologii. Występował w Kapeli ze Wsi Warszawa. Założył formacje "ich troLe", "Żywiołak" i ostatnio "Roberto Delira i Kompany". Właśnie ukazała się premierowa EPka "Deliry". czytaj całość »

To był palec boży

Bogdan Wita (Carrantuohill)
Bogdan Wita, współzałożyciel, gitarzysta i manager zespołu muzyki celtyckiej Carrantuohill. Prowadzi Agencję "Celt", która wydaje płyty zespołu oraz organizuje eventy, koncerty, festiwale, m.in. Folkową Scenę Woodstock. czytaj całość »

Tu mieszkali Prusowie

Marek „Marqs” Kwadrans, założyciel neofolkowego projektu Alnestabs, kultywującego pruskie tradycje. Niegdyś bodhranista Shannon, dziś twórca nowych dźwięków sięgających mentalnie, ideowo i nostalgicznie dawnych wieków. czytaj całość »

Sam się tego boję

Grzegorz Chudy
Grzegorz Chudy, założyciel i lider śląskiej grupy muzyki celtyckiej Beltaine. Nauczyciel, w wolnych chwilach maluje, pisze, pracuje z młodzieżą. Wraz z Beltaine współorganizuje Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek“ w Będzinie. czytaj całość »

Nie ma czystego stylu

Krzysztof Lasoń
Krzysztof Lasoń, skrzypek, najlepszy instrumentalista "Nowej Tradycji". Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, członek kwintetu Lason Ensemble, Orkiestry Muzyki Nowej i zespołu Wołosi i Lasoniowie. czytaj całość »

Nowy Shannon, nowa płyta

Marcin Rumiński
Marcin Rumiński, założyciel i lider olsztyńskiej grupy Shannon, muzyk, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista opowiada o nowej płycie "Celtification" oraz o "nowym" Shannonie. czytaj całość »

Brak mi folk-rocka

Piotr Kędziorek
Piotr Kędziorek, dziennikarz Polskiego Radia, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej opowiada o konkursie i konkursowiczach "Nowej Tradycji" oraz sposobie ich wyłaniania. czytaj całość »

Nie chciałbym udawać

Witek Kulczycki
Witek Kulczycki - flecista, a ostatnio i wokalista gliwickiej grupy Duan. Pasjonat i propagator tradycyjnego, irlandzkiego grania. Uczestnik wielu sesji i warsztatów na Zielonej Wyspie. czytaj całość »

Celtic music będzie się rozwijać

Ewelina Grygier
Jest osobą aktywną i nie lubi się nudzić. Świat jest zbyt dla niej ciekawy, by stać w miejscu. Tyle wokół niej się dzieje. Jak mawia, miała sporo szczęścia do miejsc i ludzi, a to wiele ułatwia. czytaj całość »

Podróże inspirują

Łukasz Kulesza
Łukasz Kulesza, menadżer i gitarzysta zespołu Beltaine opowiada o kolejnej, trzeciej już płycie śląskiego zespołu muzyki celtyckiej. Nowy krążek już na wiosnę. czytaj całość »

Rospuda nie Dowspuda

Marcin Halicki
Marcin Halicki pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach, kiedyś zaangażowany w organizację Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, teraz przygotowuje inną imprezę - "Rospuda Off Road Music". czytaj całość »

Lubię opowiadać historie

Sławek Klupś na Shanties
Sławek Klupś - dziennikarz, muzyk, autor tekstów. Współzałożyciel zespołu Mechanicy Shanty. Obecnie lider trójmiejskiej Atlantydy, opowiada o swojej muzyce, tekstach i działalności dziennikarskiej. czytaj całość »
«1, 2, 3
Pokaż menu