Do Krakowa na morski folk

43 Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties
Kamil Piotr Piotrowski, 16 lutego 2024
42 Festiwal Shanties
Fot. Basia Wójcik

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties” to jeden z najważniejszych festiwali żeglarskich w Polsce. Jego renoma sięga daleko poza granice Polski. Nagrody tego festiwalu należą do najcenniejszych na scenie żeglarskiej.

Obok polskich zespołów pojawiają się tu także czołowi przedstawiciele muzycznego, morskiego świata. Gościli tu m.in. Stan Hugill (ostatni pracujący szantymen), Simon Spalding, Tom Lewis, Capstan Full Strenght, Pat Sheridan, Johnny Collins, Jimmy Magean i wiele innych znakomitości marynistycznego folku, w tym szant – dawnych, marynarskich pieśni pracy. W tym roku będą to Exmouth Shanty Man z Anglii oraz Armstrong's Patent z Holandii.

Historia Shanties

Festiwal przechodził różne etapy, od kameralnych koncertów w klubie „Rotunda”, przez masowe koncerty w hali „Wisła” czy „Korona”, by znów na wiele lat powrócić do klubu „Rotunda”. Po jego zamknięciu festiwal znalazł nową lokalizację – kino „Kijów”. Od 2002 roku stałym klubem festiwalowym jest tawerna „Stary Port”.

Przez wszystkie festiwalowe dni toczą się tu różnotematyczne, reżyserowane spektakle od szant, przez pieśni kubryku po współczesną piosenkę żeglarską. Od 1991 ruszyły pierwsze w kraju koncerty z programem dla dzieci. Nie brakuje też „mocniejszego uderzenia” czy nut turystycznych.

Za sprawą oddanych festiwalowi ludzi, początkowo z Młodzieżowego Klubu Morskiego „Szkwał”, a później Fundacji „Hals”, ten festiwal stał się wizytówką środowiska muzykujących żeglarzy, imprezą, na której trzeba bywać, wystąpić, wydać płytę, powalczyć o nagrody i... spotkać przyjaciół z rejsów.

Jak tworzył się festiwal czytaj tu: Początek krakowskich „Shanties”

Festiwal od lat trwa cztery dni, w tym roku od 22 do 25 lutego (z poniedziałkową dogrywką w tawernie festiwalowej). Każdego dnia oferuje koncerty o różnym charakterze. Od poezji morskiej, przez piosenki dla najmłodszych, zwane zdrobniale „szantkami”, po współczesną piosenkę żeglarską i dawny, tradycyjny folk morski, w tym te prawdziwe szanty.

Co dla folkowców?

Oczywiście koncert „szanty klasycznej” (niedziela, 12:00, Kino Kijów). Tylko wtedy nagromadzenie szanty w szancie osiąga festiwalowe apogeum. W programie tego koncertu wystąpią ci, którzy szantami władają, a więc: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, The Pioruners (jedni ze zdobywców nagrody „za wierność szancie klasycznej” im. Staną Hugilla), Cztery Refy, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Shanty Roots czyli Marek Szurawski i Filip Dąbrowski oraz wspomniani Exmouth Shanty Man i Armstrong's Patent.

Program tegorocznej, czterdziestej trzeciej edycji oczywiście nie tylko szantą stoi i obejmuje aż 9 koncertów. Całość wydarzeń (poza koncertem inauguracyjnym w Radiu Kraków) toczyć się będzie w Kinie Kijów i tawernie Stary Port.

Szczegółowy program znajdziecie w naszym dziale „Wydarzenia: 43 Festiwal Shanties

Będą oczywiście też niespodzianki – jak choćby występ kwartetu skrzypcowego podczas sobotniego koncertu nocnego. To niejako nawiązanie do warsztatów skrzypcowych, które prowadził kiedyś na festiwalu Amerykanin, Simon Spalding. Ich uczestnicy pojawili się wtedy na scenie w liczbie kilkunastu smyków.

Przeczytaj: „Warsztaty skrzypcowe

Warto też zajrzeć na koncerty dla dzieci. To już specjalność festiwalu i domena Mirka „Kovala” Kowalewskiego i zespołu Zejman & Garkupmel, którzy doprowadzili te przedstawienia – bo to już nie tylko koncerty, ale show prawdziwe – do perfekcji. Naprawdę polecamy, bo to wydarzenie samo w sobie. Nie odstają od nich także koncerty dla dzieci zespołu Klang (uczniów Kovala).

Będzie i świętowanie

Ważny festiwal nie może obejść się bez jubileuszy i premier. Będą takie i w tym roku w Krakowie. Swoje trzydziestolecia działalności na scenie muzyki morza świętować będą: zespół Banana Boat (piątkowy koncert nocny, godz. 22:00) oraz zespół Atlantyda (podczas niedzielnego finału, godz. 16:00)

W tym roku organizatorzy zapowiedzieli jedną premierę płytową, a będzie nią płyta duetu Shanty Roots – też polecamy, bo dla niewtajemniczonych w szantowe zaśpiewy, będzie to prawdziwa bomba wiedzy i przykładów.

 

43 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, 22-25.02.2024, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu