Czeremcha z muzyką, filmem i książką

28 EthnoFestiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze
Witt Wilczyński, 17 lipca 2023
Fot. Vilcinescu
Czeremcha po raz dwudziesty ósmy będzie gościć fanów folku z całej Polski i nie tylko. Tegoroczna edycja to przede wszystkim klasyka folku w piątek i nowości w sobotę. Tradycyjnie też nie zabraknie wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

Jeszcze wiosną nad tegoroczną edycją zbierały się ciemne chmury, ale dzięki niezmordowanym staraniom organizatorów festiwalu i fanów folku z całej Polski i spoza naszego kraju udało się! Dwudziesta ósma edycja kultowego festiwalu folkowego w Czeremsze odbędzie się w dniach 21–23 lipca 2023 roku.

Muzyczną część festiwalu otworzy piątkowy koncert „Giganci Folku” z udziałem Kapeli Drewutnia, Chudoby, lubelskiej Orkiestry św. Mikołaja i elektro-folkowego oblicza doskonale już znanej ukraińskiej formacji GG ГуляйГород. Afterową część taneczną zapełni etnohitami DJ Empe.

W sobotę koncert na dużej scenie otworzy ukraiński zespół pieśni tradycyjnych Horyna. Następnie zagrają goście z Węgier, grupa Góbé i goście z Pomorza czyli Michalove. Szczyptę folkloru miejskiego zapoda Witek Muzyk Ulicy a tradycyjnie na finał zagra gospodarz – Czeremszyna.

Niedzielę muzycznie uświetni IX Przegląd Muzykujących Na Harmonijkach Ustnych.

Festiwal w Czeremsze to nie tylko muzyka, to spotkania, wystawy, spektakle, warsztaty i wiele innych wydarzeń towarzyszących. Już w piątek w sali GOK odbędzie się „Spektakl improwizowany – komedia na żywo”. Z kolei drugiego dnia odbędą się m.in.

– spotkanie autorskie z Wojciechem Koronkiewiczem i Urszulą Arter promujące książki „Nie zbiera się jabłek z tego sadu. Podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia”, „Pływające krowy, czyli zdrowo zakręconego Podlasia i nie mniej zakręconej Suwalszczyzny część druga”

– pokaz filmów „W świecie dźwięku południowych Indii” , „Baulowie i Sadhu”, połączone ze spotkaniem autorskim Elżbiety Dziuk-Renik i Krzysztofa Renika

– spektakl teatralny „Pieśni Rzeki” z muzyką na żywo w wykonaniu Anny Brody.

W niedzielę w części niemuzycznej odbędą się m.in.

– spotkanie autorskie z Iwoną Zajfryd i promocja książki „Śladami szeptów”

– pokaz filmu „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie” i rozmowa z reżyserem Pawłem Narożnikiem

 – konkurs kulinarny Smaki Tradycji z udziałem Gieny Mientkiewicza, Barbary Stareckiej, Anety i Jana Kuroniów oraz Zbyszka Kmiecia.

Zapraszamy serdecznie! Więcej informacji na stronie festiwalowej i w naszym dziale wydarzenia.

 

XXVIII EthnoFestiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów, 21-23.07.2023, Czeremcha
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia

 

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu