Premiera od zespołu Sąsiedzi

"Upiorny dług" już w sieci
Witt Wilczyński, 13 lipca 2023
Zespół folkowy Sąsiedzi
Fot. Mirosław Walczak
Dziś w sieci miała miejsce premiera nowego singla śląskiej formacji Sąsiedzi. Autorski utwór zainspirowany pewną opowieścią opublikowaną w XVIII w. nieźle namieszał podczas tegorocznej edycji festiwalu „Shanties” w Krakowie.

Zespół Sąsiedzi, w którego składzie występuje m.in. redaktor naczelny naszego portalu Kamil Piotr Piotrowski, działa na polskiej scenie folku morskiego od 2001 r. Na koncie mają już kilka wydawnictw, w tym m.in. pierwszego szantowego winyla w XXI w. w Polsce (a może i w świecie) oraz pierwszego na świecie singla nagranego w nowej technologii audio – PONA sound – wynalezionej przez polskiego inżyniera Jerzego Ponę, która diametralnie zmienia jakość odtwarzanego dźwięku.

 

O tej technologii i singlu czytaj tu: „Here is a Health – opowieść Sąsiadów

Wydawcą wspomnianych tytułów, tak jak i najnowszego singla Sąsiadów, zatytułowanego „Upiorny dług”, którego wersja studyjna właśnie dziś, tj. 13 lipca ma premierę w sieci, jest nasza Fundacja Folk24.

Koncertowa premiera najnowszej piosenki zespołu miała jednak miejsce 26 lutego 2023 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie.

Czuliśmy, że udało nam się stworzyć ciekawy utwór, zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Nad aranżacją pracowali wszyscy przez wiele miesięcy, ale takiego przyjęcia jakie zgotowano nam w Krakowie się nie spodziewaliśmy – opowiada Kamil.

Premiera w Krakowie zakończyła się bowiem burzą braw i wręczeniem Sąsiadom przez Jury festiwalu Nagrody im. Moniki Szwai za piosenkę premierową.

„Upiorny dług” zrobił duże wrażenie. Może nawet większe, niż nagrodzony Grand Prix Shanties 2008 r. „Johnny I Hardly Knew Ye”, na pewno porównywalne. Sama nagroda jest dla nas podwójnie cenna. Po pierwsze, bo jest imienia naszej przyjaciółki, wielkiej fanki polskiej sceny marynistycznego folku i mentorki wielu zespołów Moniki Szwai, a po drugie, bo trafiła do nas w 15. rocznicę wspomnianego Grand Prix i tak jak wtedy, tak i teraz przyniosła nam wiele satysfakcji – wspomina Kami.

Ale proces twórczy jak opowiadają nie należał do najłatwiejszych. Był długi i żmudny, piosenka trafiła bowiem na warsztat już w 2008 r! Ot, nowa piosenka, tak jak w przypadku „Johnny I Hardly Knew Ye”,

musiała jednak swoje odleżeć, nabrać mocy. Po prostu czekała na swój czas. Ten nadszedł pod koniec 2022 r. kiedy podczas wyjazdowej próby zespół pracował nad pomysłem Mirka Walczaka (muzyka) i Marka Wiklińskiego (słowa i muzyka) i powstał niemal kompletny aranż, który doszlifowano później jeszcze w studiu (dodając kilka nowych pomysłów) w czerwcu b.r.

– „Upiorny dług” to mnóstwo muzyki, którą wymyślił każdy z nas. To kompromis naszych nieokiełznanych myśli, pomysłów i inspiracji. Poszczególne elementy, od mojej wstawki chóralnej, która przewija się przez pół utworu, a którą pomyślałem, że będą nucić wszyscy, przez „podjazdy” skrzypiec wymyślone przez Elę, przez cuda gitarowe wymyślone przez Dawida, aż po akordy i skale zaproponowane przez Dominikę – nie zapominając o kompozytorach głównego motywu – mają olbrzymi wpływ na całość utworu – opowiada Kuba Owczarek.

Kilka miesięcy po lutowej premierze zespół wszedł do studia, a efekt pracy można już odsłuchać na kanale Sąsiadów na YouTube. Nagrań dokonano w Alternativ Studio Adama Romańskiego – skrzypka zespołów Beltaine i Krzikopa. Muzycznie „Upiorny dług” wyprodukował Jakub Owczarek, a okładkę singla zaprojektowała Ela Janerka (śpiewająca i grająca na gitarze także w zespole folkowym – Wbrew Pozorom).

 

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu