XXIX Ethnofestiwal Wielu Kultur i Narodów

Czeremcha a.d. 2024
Witt Wilczyński, 8 lipca 2024
Fot. Press
Już po raz dwudziesty dziewiąty Czeremcha będzie gościła fanów folku z całej Polski. Tym razem, w gościnnych plenerach tutejszego GOK zaprezentuje się dwanaście zespołów muzycznych oraz teatry z Polski i z zagranicy.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19 - 21 lipca. Organizatorem wydarzeń festiwalowych jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze, a gospodarzem znany w Polsce zespół folkowy Czeremszyna.

Muzyka

Festiwal oficjalnie rozpocznie piątkowy pokaz filmu „Las” i spotkanie z bohaterami filmu punktualnie o 17:00. Następnie od 18:30 na dużej scenie plenerowej zagrają: Moribaya, Orkiestra Galicja, Siti & The Band z Tanzanii, Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki  i Los Chapillacs z cumbią rodem z Peru. Afterek w namiocie zapewnią Sawa i DJ Woj.

W sobotę 0 16:00 w sali widowiskowej GOK zagra Ania Broda (koncert "Jankiel w spódnicy"), a od godziny 18.00 na dużej scenie plenerowej pojawią się: Sawa, Hamdam, kolumbijska Skampida, polsko-ukraińska formacja HrayBery oraz Czeremszyna. Afterparty na scenie w namiocie rozkręcą Młode Djembe i DJ Woj.

Niedzielne popołudnie muzycznie upłynie w rytmach X Przeglądu Muzykujących na Harmonijkach Ustnych.

Nie tylko koncerty

W sobotę 20 lipca, już od godziny 10:00 do około 16.30 trwać będą warsztaty rękodzielnicze, kulinarne i taneczne. W samo południe Teatr Łątek Supraśl zaprezentuje spektakl „Matecznik” w sali widowiskowej GOK. O 13:00 Wanda Kropiwnicka w ramach plenerowego spotkania autorskiego zaprezentuje „Zielnik. Lecznicze i magiczne właściwości Puszczy Białowieskiej”.

Miłośników filmów o tematyce etnograficznej na pewno zainteresuje pokaz filmu „Anioły z Sindżaru” oraz spotkanie z jego twórcami (od 13:30). Nie zabraknie też atrakcji związanych z etnicznym tańcem, o godz. 17:00 rozpocznie się wernisaż wystawy fotograficznej „Kostium – Maska – Makijaż. Barwy indyjskiego tańca” i filmów „Wojownicy i tancerze”, „Tańcząc dla bogini” Elżbiety Dziuk i Krzysztofa Renika.

W niedzielę, 21 lipca od godziny godz 10:00 trwać będą warsztaty rękodzielnicze i kulinarne, w tym o  godz. 11:00 zespół śpiewaczy z Malinnik przedstawi „Kiszenie kapusty” w sali widowiskowej GOK. Tamże o godz. 12.00 odbędzie się również spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk promującą książkę „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”. Od godz.13:30 w namiocie featiwalowym wystartuje, już po raz dziewiętnasty, konkurs Kuchnia regionalna podlaska  „Smaki tradycji” z udziałem znanych polskich kucharzy Gieny Mientkiewicza, Anety i Jana Kuroniów oraz Zbyszka Kmiecia. O godz. 14.00 odbędzie pokaz filmu „Magia Podlasia-Szeptuchy” połączony ze spotkaniem z jego twórcami (sala widowiskowa GOK). Następnie o godz. 17:00 nastąpi ceremonia wręczenia nagród uczestnikom biorącym udział w konkursie kulinarnym i harmonijkarzom.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzenia drobnych zmian w programie i zapraszają również na plenerowy kiermasz rękodzieła ludowego.

 

XXIX EthnoFestiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów, 19-21.07.2024, Czeremcha
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu