WoWaKin zawirują na Pl. Małachowskiego

Cykl koncertów w Muzeum Etnograficznym
Kamil Piotr Piotrowski, 18 czerwca 2024
Wowakin
Fot. Press / WOWAKIN
Potańcówka to przestrzeń, w której muzyka, śpiew i taniec stanowią jedność, a publiczność muzykuje razem z wykonawcami. Plac Małachowskiego od dwóch sezonów jednoczy w kultywowaniu folkloru muzycznego, czerpiąc z jego tradycji i prądów.

„Wirujący Plac Małachowskiego” to cykl muzycznych wydarzeń nawiązujących formą do tradycyjnych potańcówek z warszawskiej ulicy. Celem projektu jest włączenie gości i przechodniów w spotkanie muzyczne tworzone na żywo i animowane przez zaproszonych twórców i twórczynie.
Na cykl złożą się cztery koncerty, które odbędą się na Placu Małachowskiego w okresie od czerwca do września 2024 roku. Do wspólnego muzykowania organizatorzy – Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – zaprosili artystów wykonujących tradycyjną muzykę taneczną z różnych regionów Polski. W tym roku szczególną uwagę zwracano na twórczość kobiet – muzykantek, śpiewaczek, liderek – licznych i aktywnych na polskiej scenie muzyki tradycyjnej.

Cykl rozpocznie się koncertem WoWaKin Trio. Zespół tworzy trójka muzyków: Mateusz Wachowiak ukończył Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, jest klasycznie wykształconym akordeonistą i wszechstronnym muzykiem grającym również muzykę bałkańską i tango. Paula Kinaszewska jest aktorką teatralną związaną z najlepszymi scenami Warszawy, wokalistką w zespole Maryna C. i skrzypaczką zajmującą się muzyką tradycyjną. Ma za sobą wiele projektów z muzyką tradycyjną i współczesną. Bartłomiej Woźniak to kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej, a także piosenek, gitarzysta jazzowy, multiinstrumentalista. Każde z nich ma swoim koncie wiele prestiżowych nagród.

Poniżej prezentujemy harmonogram koncertów. Wstęp jest bezpłatny, a koncerty będą tłumaczone na PJM, a także audiodeskrybowane na żywo. Szczegóły znajdziecie jak zawsze w naszym dziale „Wydarzenia”. 

18.06.2024 – Wowakin Trio
16.07.2024 – Kapela Batareja
27.08.2024 – Niewte
05.09.2024 – Olga Stopińska z Orkiestrą Tradycyjną Gråcyki

„Wirujący Plac Małachowskiego”  to projekt dofinansowany w 2024 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2024” oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu