Tęgie Chłopy i SEKUNDa w Rudolstadt

Niemiecki Rudolstadt Festival z polskimi akcentami
Kamil Piotr Piotrowski, 25 czerwca 2023
Tęgie Chłopy
Fot. Press/Rudolstadt
Od samych początków Festiwalu Muzyki Folkowej w Rudostadt występują tam także zespoły z Polski. Pierwszym wykonawcą, który pojawił się w programie festiwalu był Kwartet Jorgi. W tym roku będą to Tęgie Chłopy i duet SEKUNDa.

Jeden z najważniejszych i jeden z ciekawszych programowo i koncepcyjnie festiwali muzyki folkowej, etnicznej, tradycyjnej i world music nie tylko w Europie ale i w świecie – Rudolstadt Festival, od początku zapraszał też do udziału wykonawców z Polski. W tym roku nasz kraj reprezentować będą...

Tęgie Chłopy oraz duet SEKUNDa

Pierwszy z nich – Tęgie Chłopy – kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa.

Zespół na festiwalu w Rudolstadt wystąpi trzykrotnie: raz w piątek 7 lipca, i dwukrotnie w sobotę 8 lipca.

Na scenach i na streecie

Festiwal w Rudolstadt ma dwie sfery, w których odbywają się koncerty. Tę bardziej oficjalną, czyli sceny koncertowe, z całą techniką i obsługą oraz tę mniej oficjalną, dla buskerów czyli akustyczne koncerty w różnych miejscach miasta. W tej drugiej sferze pojawi się drugi nasz reprezentant SEKUNDa, czyli skrzypaczki Wiola Jakubiec i Dorota Błaszczyńska-Mogilska. oraz perkusista Marek Mogilski.

W swojej twórczości prezentują autorskie kompozycje stworzone na bazie tradycyjnych melodii. Łączą muzykę źródeł z brzmieniami XXI wieku, wykorzystując przy tym skrzypce barytonowe, czyli tradycyjny instrument, wyposażony dodatkowo w struny oktawowe, ale także elektronikę, czyli m.in. loopery i samplery. Całość dopełnia biały śpiew. Głównym źródłem inspiracji stała się dla zespołu muzyka tradycyjna Beskidu Żywieckiego oraz Spisza ale też dzieła m.in. Wojciecha Kilara, Mikołaja Góreckiego.

Zespół zdobywał nagrody na wielu konkursach a szerszemu światu etno-folkowemu w Polsce objawił się jako laureat drugiej nagrody w Konkursie Festiwalu Folkowego „Nowa Tradycja” w 2022 r.

Zespół SEKUNDa będzie można posłuchać na festiwalu na dwóch koncertach, w sobotę 8 lipca, i w niedzielę 9 lipca.

 

Przeczytaj jakich innych wykonawców zaprosili organizatorzy w tym roku: „Rudolstadt znów imponuje

 

Od Kwartetu Jorgi

Polscy wykonawcy pojawiali na festiwalu od początku i to dość regularnie, ostatnio każdego roku, a zaczęło się od Kwartetu Jorgi w 1991 r. Jednak spektakularnym rokiem dla polskiej sceny w Rudolstadt był rok 2002, gdy na festiwal przyjechała, licząca ponad 10 wykonawców, reprezentacja z Polski. Pomysł na takie wydarzenie wyszedł od Krzysztofa Kubańskiego – organizatora, wielkiego miłośnika muzyki świata i przede wszystkim managera, którego

pożegnaliśmy dokładnie rok temu: „Odszedł Krzysztof Kubański,

a który to wszystko wymyślił, zorganizował i dopilnował.

Poniżej prezentujemy Wam listę polskich wykonawców, którzy występowali na tym kultowym już festiwalu. Archiwum Rudolstadt twierdzi, że byli to:

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu