Sąsiedzi zapraszają na Folk nad Przemszą...

Perły i Łotry, Sąsiedzi i Banana Boat
Kamil Piotr Piotrowski, 21 września 2023
1 Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców
Fot. Basia Wójcik
Po raz piąty Fundacja Folk24 oraz Miejski Klub im. Jana Kiepury zapraszają na koncert z cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”. Tym razem drogą morską powędrujemy, a popłyną z nami Banana Boat, Perły i Łotry i Sąsiedzi.

„Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców” to cykl, który zrodził się po jednym z koncertów jubileuszowych zespołu Sąsiedzi, który miał miejsce w Sosnowcu, w 2016 r. Obok Sąsiadów wystąpił też zespół Banana Boat.

Wypełniona po brzegi Sala Widowiskowo-Koncertowa „Muza” (ponad 500 osób), wspaniała atmosfera, przekonały organizatorów, by powtórzyć to spotkanie rok później, a że zbliżały się urodziny Banana Boat, nikogo do powtórki nie trzeba było zbytnio namawiać.

I znów wspaniała zabawa, i znów niemal pełna sala. Ponieważ jednak nawet najbardziej wiernym fanom trzeci taki koncert niekoniecznie mógłby być do strawienia, zrobiono rok przerwy.

W tym czasie urodził się nowy pomysł. Fundacja Folk24 jako producent opisywanego wydarzenia zaproponowała, by zrobić imprezę cykliczną, prezentującą w Sosnowcu nie tylko folk morski, ale folk w ogóle. Pokazać tu różne oblicza muzyki inspirującej się tradycją, ludowością, lokalnością – nie tylko polską.

 

O inspiracjach i powstaniu cyklu czytaj tu: „Nasz nowy festiwal?

 

Pomysł spodobał się w Klubie im. Jana Kiepury i tak od pięciu już lat, w ostatnią niedzielę września nad Przemszą, w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego spotykają się miłośnicy folku i różnych jego odmian.

 

Kto gościł na poprzednich edycjach czytaj tu: „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców

 

W tym roku, skromnego jubileuszu, postanowiono powrócić do początków i klimatów morskich. Widzowie udadzą się w podróż na groźne Morza Północne, aż do Skandynawii,

Dalej przez Kanał La Manche zawitamy do Bretanii, by później przez Morze Irlandzkie dotrzeć do Dublina i zwiedzić muzycznie jego okolice. Na koniec czeka nas już wycieczka na spokojne, ciepłe wybrzeża Europy południowej. Podczas koncertu usłyszymy m.in. pieśni z dalekiej północy oraz dawne marynarskie pieśni pracy (szanty) i czasu wolnego (pieśni kubryku), melodie i pieśni z krain tzw. celtyckich ale nie zabraknie też polskich i bałkańskich ludowych motywów.

Obok wspomnianych już Banana Boat i Sąsiadów (gospodarzy cyklu), w koncercie pojawią się też Perły i Łotry. Taki dobór wykonawców pokazuje, że śpiewów a cappella będzie w tym roku sporo.

– „Muzyka folkowa ma tak różnorodne oblicza, że każdy słuchacz, fan muzyki znajdzie w niej klimaty odpowiednie dla siebie. Nie ma na świecie drugiego takiego nurtu, w którym łączyłoby się tak wiele kulturowych różnorodności, bogactwa harmonii – zwłaszcza w śpiewach a cappella, czy niesamowitych opowieści. Na pewno, tak jak na poprzednich edycjach, będziemy się wszyscy doskonale bawić, a jakość i profesjonalizm wykonania gwarantują zaproszeni muzycy, bo to klasa sama w sobie” – rekomendują na stronach wydarzenia organizatorzy.

Koncert „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców” odbędzie się 24 września, a szczegóły i link do biletów znajdziecie w naszym dziale „Wydarzenia”.

 

„5 Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”, 24.09.2023, Sosnowiec
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu