Azjatyckie Ogrody Dźwięków

11 Festiwal "Ogrody Dżwięków" w Katowicach
Kamil Piotr Piotrowski, 3 czerwca 2023
Francis Tuan
Fot. Łukasz Kaczmarek
W połowie czerwca w Katowicach odbędzie się już po raz jedenasty bardzo roztańczony i klimatyczny festiwal, który tym razem przeniesie nas muzycznie aż do Azji. W tym roku skromniejsza edycja, ale dźwięków i wrażeń oraz emocji nie zabraknie.

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków”

Wrósł już w Katowice i jest nieodłącznym elementem kulturalnego kalendarza Miasta Ogrodów. Od pierwszej edycji (w 2013 r.) organizatorzy – zespół Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek – sprowadzają do stolicy Górnego Śląska artystów nurtów etno, folk i world music z całego świata. Z festiwalowej sceny często rozbrzmiewała muzyka z basenu Morza Śródziemnego (od festiwalu muzyki tego regionu zaczęła się historia „Ogrodów Dźwięków”),

 

Poczytaj też o „Festiwalu Muzyki Śródziemnomorskiej”

 

ale nie brakowało gości z Bałkanów, Wysp Brytyjskich, czy naszych najbliższych sąsiadów. Bywały też edycje, których program wzbogacały zespoły z Wysp Zielonego Przylądka czy Kolumbii. Nie zapominano też, zwłaszcza w ostatnich latach, o reprezentacji śląskiej sceny.

Folk24 w katowickich Ogrodach

Z Festiwalem „Ogrody Dźwięków” jesteśmy od samego początku. Zapowiadamy, śledzimy, kibicujemy, bywamy i relacjonujemy.

 

Tak zapowiadaliśmy pierwszą edycję: „Świat na Śląsku

 

Od samego początku można tu było posłuchać wykonawców, których próżno było szukać na polskich scenach festiwalowych. I to jest największy atut tego festiwalu, niby niewielkiego rozmiarami, za to wielkiego w poszukiwaniach muzycznych. I tak jest do dziś. Nawet gdy budżet ograniczony nic, ani nikt w tych eksploracjach organizatorów nie ogranicza.

Tym razem do Azji

W tym roku „Ogrody Dźwięków” znów popłyną muzycznie w odległe rejony świata. Jak piszą organizatorzy w zapowiedziach:

Azja to nie kontynent. To cały wszechświat. Dlatego nawet nie próbujemy twierdzić, że tegoroczne Ogrody Dźwięków poświęcamy muzyce Azji. My tylko „Zahaczamy o Azję”.

I takie jest właśnie tegoroczne hasło festiwalu i klucz doboru artystów. Przyjadą do Katowic nie tylko muzycy z Azji, ale także polscy, którzy czerpią z muzyki największego kontynentu to, co im najbardziej odpowiada, żeby snuć własne, muzyczne opowieści.

W tym roku „Ogrody Dźwięków” będą jednodniowe, a odbędą się 17 czerwca, oczywiście w Podcieniach Miasta Ogrodów na pl. Sejmu Śląskiego.

W tym roku zagrają dla nas w Katowicach:

Via Trio [KR]


Choć nazwa wskazuje na skład trzyosobowy, Via Trio jest kwartetem z Daegu w Korei Południowej – Miasta Muzyki UNESCO tak jak Katowice. Łączą muzykę klasyczną ze współczesnym K-POP-em i zachodnie instrumentarium z brzmieniem tradycyjnego haegeum oraz charakterystyczną dla Korei Południowej sztuką wokalną Pansori (wpisaną na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości i niematerialnego dziedzictwa UNESCO). W Polsce wystąpią po raz pierwszy, ale Europa miała okazję poznać ich twórczość na festiwalu w Awinionie we Francji czy Edinburgh Fringe Festival w Wielkiej Brytanii. To także pierwsi i najbardziej znani Koreańczycy, którzy wystąpili na festiwalu Glastonbury, dokąd zresztą jadą po raz kolejny prosto z Katowic.

Francis Tuan [PL]


Indie rock i pop, elektronika i elementy muzyki lat 70.; wietnamskie instrumentarium (đàn nguyệt i đàn tỳ bà) i brudne gitarowe brzmienie. Te pozornie odległe od siebie elementy łączy warstwa wokalna – piosenki poruszające zazwyczaj aktualną tematykę. Francis Tuan to zespół założony w 2015 roku we Wrocławiu przez Fryderyka Nguyễna – literaturoznawcę, doktora nauk humanistycznych i muzyka. W marcu 2023 roku światło dzienne ujrzała pierwsza polskojęzyczna płyta Francisa Tuana pt. „Samiec omega” (Karrot Kommando). Single z tej płyty zawojowały już kilka rozgłośni i platform streamingowych.

Przemysław Strączek & Chiao-Hua Chang [PL/TW]


Etniczne elementy Dalekiego Wschodu (erhu, matouqin), europejskie brzmienie gitary, improwizacja i jazz. Muzyka tego polsko-tajwańskiego duetu jest dialogiem dwóch niezależnych osobowości twórczych i zarazem odmiennych tradycji odległych zakątków kulturowych świata – Polski i Tajwanu. Duet wykonuje kompozycje Przemysława Strączka.

Tegoroczną nowością na katowickim festiwalu będzie niebiletowany wstęp. To z okazji kandydatury Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029,

Za organizatorami rekomendujemy jednak, by dokonać zapisu. Można to zrobić mailem: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, lub telefonicznie 32 609 03 21 i 32 609 03 32. Szczegóły organizacyjno-adreowe jak zawsze w naszym dziale „Wydarzenia":

11 Festiwal Muzyk Świata „Ogrody Dźwięków”

 

11 Festiwal Muzyk Świata „Ogrody Dźwięków”, 17.06.2023, Katowice
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu