WIEŚCI

«1, 2, 3 - 32, 33, 34, 35, 36, 37»

Akordeony w Synagodze

Motion Trio na Ethnojazz
Powoli rozkręca się nieustający, wrocławski festiwal "Ethnojazz". Po ciekawej końcówce roku, styczeń trochę spokojniejszy, jeden tylko koncert z folkową nutą w tle. Za to w lutym czeka nas już większa dawka world music. czytaj całość »

Nagroda za 1000 km

1000 km muzyki - fragment okładki
Po raz dwunasty została przyznana nagroda miesięcznika "Nowe Książki". Jej fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a laureatami byli m.in. Ryszard Kapuściński, Urszula Kozioł, Tadeusz Różewicz. czytaj całość »

Muzyka odnaleziona ponownie

Nakład Mistrzów harmonii
"W latach 1930-1950 byliśmy potęgą w produkcji harmonii, w Polsce działały setki warsztatów produkujących i naprawiających je, dziś zostało kilka. Epoka harmonii już się skończyła. Ale coś się zmienia..." czytaj całość »

Happy, Happy Crew!

Happy Crew
Przegląd konkursowy festiwalu "Shanties" to najważniejszy od lat konkurs dla młodych stażem zespołów sceny żeglarskiej. W minioną sobotę 12 wykonawców walczyło o występ na jubileuszowej, 30 edycji krakowskiego festiwalu. czytaj całość »

Pierwotna sztuka beatu

Natural Beat Band i goście
Etniczne rytmy, perkusyjne instrumenty i wokalizy, podkreślające klimat dawnych czasów, zmuszające słuchacza do uruchomienia wyobraźni i oddania się bez reszty pierwotnemu rytmowi. Ot, natural beat... czytaj całość »

Chopin megakontynentalny

Chopin na 5 kontynentach (okł+CD)
Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii tego podsumowania, polska płyta zaszła aż tak wysoko w rocznym zestawieniu WMCE. Wśród ponad 800 nominowanych, znalazło się jeszcze 5 płyt polskich wykonawców. czytaj całość »

Na PPP z płytą

Prawdziwe Perły
Już za kilkanaście dni, po raz dwunasty zimą, w portowym mieście Tychy, na Śląsku, zabrzmią marynarskie pięśni pracy. Na uczestników czekać będzie m.in. premierowa płyta grupy Bez Paniki dołączona do karnetów. czytaj całość »

Wschodni Nowy Rok

Cerkiew w Czeremsze
W niektórych kulturach Nowy Rok dopiero nadchodzi. Narody Wschodu witają go nieco później, tak jest na przykład w Chinach, za naszymi wschodnimi granicami a także w Polsce, wśród wyznawców Prawosławia. Przed nami Małanki.
czytaj całość »

Krąg się rozkręca

The Circle of Life fragment okładki
Nowa płyta śląskiej grupy Donegal "The Circle of Life" jest już dostępna. Jako jedni z pierwszych, nasi Czytelnicy mogą odsłuchać jej fragmentów a nawet nabyć już całą płytę w formacie mp3 w naszym sklepie. czytaj całość »

O' Gwiazdo Betlejemska

Trójca Danaru
Pomysł zrodził się spontanicznie. na papierosie, w przerwie koncertu w Amsterdamie. Na początku to była wielka niewiadoma. Repertuar, skąd go wziąć, czy w ogóle są jakieś celtyckie kolędy? Okazało się, że jest tego całkiem sporo. czytaj całość »

Nie chcę spać!

Nie spać logo
Różne warsztaty już organizowano, ale te wydają się czymś niespotykanym, rzadko pojawiającym się w ofertach sceny folkowej. Jak kołysać do snu, co śpiewać, skąd czerpać repertuar, gdy... nie chce się spać? Możliwości jest sporo. czytaj całość »

Orkiestra do tańca

Taniec bretoński
Jak zawsze szczytne cele potrafią łączyć środowiska, wydawałoby się nie do połączenia, wodę z ogniem, albo polskie tańce ludowe z celtyckimi. W Warszawie, w ramach WOŚP, połączą się w tańcu trzy kultury. czytaj całość »

Zmiany na PPP

Port Pieśni Pracy
Zimowa edycja tyskiego festiwalu "Port Pieśni Pracy" od wielu już lat otwiera kolejne sezony żeglarskiego muzykowania. W tym roku w Tychach kilka nowości ale też powrót do paru sprawdzonych już rozwiązań. czytaj całość »

Walka o bramę

Velbot
Fundacja "Hals", organizator Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie, ogłosiła listę zespołów nominowanych do udziału w "Przeglądzie konkursowym Shanties", który tradycyjnie w styczniu poprzedzi festiwal. czytaj całość »

Tosia zaprasza do stołu

Antonina Krzysztoń
Aż sześć lat musieli czekać na kolejną płytę fani Antoniny Krzysztoń, pieśniarki folkowej o magicznym, poruszającym głosie. W pełni autorski materiał pojawił się we wrześniu, wkrótce także koncert promocyjny. czytaj całość »

Folk 'Em All c.d.n.

Percival Schuttenbach
Dziś ostatni akcent "Folk 'Em All Tour 2010" - koncert w Opolu. Ale machina nie zatrzyma się. Już przygotowywane są kolejne koncerty. Percival Schuttenbach ujawnił też kilka projektów planowanych w 2011 r. czytaj całość »

Ostatnia sesja Diarmuida

Irish Music Session
To będzie z pewnością wydarzenie. Muzycy, z którymi grywał koncerty oraz sesje, jego studenci oraz przyjaciele, których poznał w ciągu 3 lat pracy w Polsce spotkają się na koncercie w Domu Bretanii. Poznań pożegna Diarmuida Johnsona. czytaj całość »

Stoji łoset kele drogi

Babsztyl
Zaistnieli pod koniec lat 70 jako grupa grająca z powodzeniem folk, piosenkę studencką i wreszcie country. Dziś znów wracają do początków płytą z warmińskimi tekstami i własną muzyką dla Muzeum Budownictwa Ludowego. czytaj całość »

ČAČI VORBA na szczycie

ČAČI VORBA
Kolejne światowe wyróżnienie dla płyty "Szczera mowa" polskiej grupy ČAČI VORBA. Tym razem brytyjski magazyn Songlines umieścił płytę wśród najlepszych tytułów world music wydanych w ub. roku. Gratulujemy znów! czytaj całość »

Celtowie bez prądu

Jeszcze nie opadły wibracje po urodzinowej trasie lidera Shannon, Marcina Rumińskiego, a grupa znowu w drodze. W miniony weekend, koncertami w Olsztynie, Pyskowicach i Poznaniu zaczęli "Shannon Unplugged Tour". czytaj całość »

Jubileuszowo w Lublinie

Plakat XX Mikołajek Folkowych
Po raz dwudziesty, w Lublinie odbędzie się jeden z najstarszych i jeden z najbardziej zasłużonych dla promocji folku festiwali - "Mikołajki Folkowe". Znów na kilka dni klub "Chatka Żaka" stanie się folkowym centrum Polski. czytaj całość »

Jest kolejne wydanie

Gazeta Bretońska
Wydawana przez pasjonatów, nieregularnie, w miarę możliwości i posiadanych środków. Choć te są skromne udało się już wydać piętnaście numerów. Na 16 stronach wszystko o Bretanii, jej kulturze, historii, gospodarce. czytaj całość »

Pan Tańca wiosną

Lord of the Dance
Ogromna machina przygotowań show "Lord of the Dance" ruszyła kilka miesięcy temu i nabiera rozpędu. Choć w Polsce byli już czterokrotnie bilety znów znikają z kas. Jak widać taniec irlandzki nadal cieszy się u nas sporą popularnością. czytaj całość »

In Tone Nation

The Tone Nation
Choć tyle się mówi o spadku popularności muzyki irlandzkiej w Polsce, wciąż pojawiają się nowe grupy, które chcą tą muzykę grać i propagować. Może nie do końca można mówić o nowości, ale powstanie nowej grupy jest faktem. czytaj całość »

Beltaine nominowani

Beltaine na Festiwalu Zamek 2010
Irish Music Awards to nagroda przyznawana każdego roku przez Irish Music Association dla najlepszych artystów wykonujących muzykę irlandzką. W tym roku ma szansę otrzymać ją polska grupa Beltaine.
czytaj całość »

Światło dla Mirka

Odszedł menedżer, urodzony organizator, dyrektor festiwalu, miłośnik folku we wszelkich odmianach, Lublinianin, lokalny patriota. We wspomnieniach przyjaciół to otwarty, szczery, dobry człowiek. Miał 51 lat. czytaj całość »

Strays, Shannon i O'Sulivan

Brogan's Irish Pub
W wolnym tłumaczeniu "Brogan" oznacza "pantofel", "ciżemkę", "mały bucik". Jest też dość popularnym nazwiskiem szlacheckim, wywodzącym się z czasów średniowiecznych, rejonu północno-zachodniego, zwłaszcza Donegal. czytaj całość »

Kopciuszek po irlandzku

Salake i Carrantuohill
Zespół Carrantuohill wielokrotnie występujący już w Gliwickim Teatrze Muzycznym, tym razem podjął wyzwanie opracowania wspólnego programu z dziecięco-młodzieżową formacją taneczną Salake. To oryginalny prezent urodzinowy. czytaj całość »

Jeszcze bilety na Moyę

Moya Brennan
Zakończyliśmy pierwszy etap zabawy "Podaruj bilet na Moyę Brennan" i mamy dobrą wiadomość dla osób z listy rezerwowej. Nie wszystkie bilety znalazły "właścicieli". Ruszamy zatem z drugą turą.
czytaj całość »

Najstarsze pieśni Europy

Géz Kóré
Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu w Krakowie, gdzie Fundacja Muzyka Kresów zorganizowała festiwal "Muzyka utracona". Czwarta edycja tej imprezy pod nazwą „Najstarsze pieśni Europy” odbyła się już w Lublinie. I tak jest do dziś. czytaj całość »

Wyniki konkursu

Moya Brennan
Zakończył się konkurs "Podaruj bilet na Moyę", który trwał przez miniony tydzień na naszym profilu na Facebooku. Ogłaszamy listę osób, które zwyciężyły i są uprawnione do otrzymania biletu na koncert wokalistki w Warszawie lub we Wrocławiu.
czytaj całość »

Najlepszy folk i folklor

Ćaći Vorba
Znów na międzynarodowej arenie głośno o polskim zespole folkowym. Kilka dni temu grupa Ćaći Vorba otrzymała nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków Fonograficznych. To bardzo prestiżowe wyróżnienie. czytaj całość »

Podaruj bilet na Moyę

Moya Brennan
Moya Brennan, wokalistka grupy Clannad, przyjeżdża na 4 solowe koncerty do Polski. Korzystając z okazji Portal Folk24.pl wraz z Agencją MCA.pl, organizatorem trasy, przygotował zabawę, w której do wygrania jest aż 75 biletów! czytaj całość »

Spotkanie bardów

Drużyna Wawrzyna
Niekomercyjna odpowiedź środowiska bardów na zalew tandetą i tanią rozrywką. OPPA, jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali piosenki, już za kilka dni, po raz dwudziesty ósmy odbędzie się w Warszawie. czytaj całość »

Nowy krąg życia

Donegal
Pierwszego dnia grudnia ukaże się nowa płyta tarnogórskiej grupy Donegal. Od ukazania się poprzedniej minęło aż 5 lat. Materiału z nowego wydawnictwa będzie można posłuchać w sobotę (13.11) na koncercie w  Katowicach. czytaj całość »

Ethnojazz i Bukowina

Wolna Grupa Bukowina
Ethno Jazz Festival we Wrocławiu trwa nieprzerwanie. Kolejne miesiące to kolejne koncerty, raz bardziej jazz, raz bardziej ethno. To jeden z niewielu festivali, na którym muzyką możemy się cieszyć przez cały rok. czytaj całość »

Żywa kultura żaków

Studencki przegląd we Wrocławiu
Wrocławski Przegląd Kultury Studenckiej to cykliczna impreza, organizowana w ramach projektu "W górach jest wszystko co kocham". Obejmuje zarówno koncerty gwiazd sceny studenckiej, jak i konkurs. W tym roku czeka nas 6 edycja. czytaj całość »

Zespół Polski, Szopenowski

U źródeł muzyki Chopina
Nakładem wydawnictwa "Musart", już 12 listopada, ukaże się kolejna płyta Marii Pomianowskiej i Zespołu Polskiego zatytułowana "U źródeł muzyki Chopina". W nagraniu 23 utworów wzięło udział 16 muzyków. czytaj całość »

Święto Francuskich Celtów

Ozan Trio
Koncert Ozan Trio z Bretanii, całonocna zabawa taneczna przy muzyce na żywo, wystawy i prelekcje oraz spektakl oparty na bretońskiej legendzie, to główne atrakcje programu obchodów XVII Dni Bretanii w Poznaniu. czytaj całość »

Z Żywiołaka do Village

Weronika Grozdew-Kołacińska
Widzowie piątkowego koncertu, promującego najnowszą płytę Village Kollektiv, mieli okazję poznać nową wokalistkę grupy. Weronika Grozdew-Kołacińska ogłosiła zawieszenie występów i przedstawiła swoją zmienniczkę. czytaj całość »

KlezmaFour najlepszy

KlezmaFour
W ostatnich dniach października w Conservatorium van Amsterdam odbywał się Internationaal Joods Muziek Festival. W jego ramach, w konkursie "International Jewish Music Competition", dwie nagrody zdobył polski zespół. czytaj całość »

Chrystusowy RuMoon

Marcin Rumiński
Cztery koncerty w tawernach, z którymi od lat współpracuje. Tak Marcin Rumiński, lider Shannona, zamierza uczcić 33 urodziny oraz 18 lat działalności scenicznej. Będą wspomnienia i z pewnością dużo muzyki, nie tylko irlandzkiej. czytaj całość »

Powrót Etnicznych Inspiracji

Koncert
"Etniczne Inspiracje - Wspólnota w Kulturze" to festiwal, który od lat gromadził w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie wierną, folkową publiczność. Rok temu się nie odbył. Mamy dobrą wiadomość! Festiwal powraca i to jak... czytaj całość »

Scena Otwarta czeka

Hawok
Przygotowania do 20 edycji festiwalu "Mikołajki Folkowe" już w toku. Do 21 listopada można zgłaszać zespoły do konkursu "Scena Otwarta". Laureaci oprócz nagród mają także szanse na szersze zaistnienie na scenie folkowej. czytaj całość »

WOMEX 2010

WOMEX
Dzisiaj, o godzinie 19:00 rozpoczną się w Kopenhadze targi muzyki świata WOMEX 2010. Przez cztery dni uczestnicy będą słuchać koncertów oraz poznawać ofertę kulturalną wystawców z całego świata.
czytaj całość »

Płyta dla barda

Kamil Wasicki
Można już zgłaszać się do udziału w konkursie organizowanym w ramach OPPA 2010 - 28 Międzynarodowego Festiwalu Bardów. Śpiewający autorzy tekstów i muzyki zgłoszenia powinni nadsyłać do 3 listopada. czytaj całość »

Dźwięki z Jokkmokk

Jokkmokk winter soundwalk
W lutym tego roku Anna Nacher oraz Marek Styczyński, twórcy projektu Karpaty Magiczne, przebywali w miasteczku Jokkmokk, gdzie poznawali kulturę Saamów. Owocem tej podróży jest płyta z nagraniami terenowymi.
czytaj całość »

Layatharanga w Warszawie

Layatharanga
Nakładem wydawnictwa CM Records Michała Czachowskiego, 17.10, ukazała się płyta indyjskiej grupy Layatharanga, zatytułowana "Anandam". Zespół kończy trasę w Polsce. Na dodatkowy, ostatni koncert zapraszamy do Warszawy. czytaj całość »

Časopis Folk świętuje

Folk Ćasopis 1/2010
W Lucerně, wraz z czytelnikami i fanami muzyki folkowej, redakcja czeskiego pisma folkowego "Folk Časopis" świętuje dwudziestolecie swojego istnienia. Na trzydniowym koncercie, 24.11 wystąpią największe gwiazdy czeskiej sceny folkowej. czytaj całość »

Muzyka Stilo powraca

Stilo - "Idą czasy"
Płyty "Idą czasy" zespołu Stilo nie kupicie już nawet w najlepszych sklepach muzycznych.  Jej nakład został dawno wyczerpany. Nie oznacza to jednak, że muzyka uwieczniona w albumie przepadła bezpowrotnie.
czytaj całość »
«1, 2, 3 - 32, 33, 34, 35, 36, 37»
Pokaż menu