WIEŚCI

«1, 2, 3 - 32, 33, 34, 35, 36, 37»

Rusza R.U.T.A.

R.U.T.A. w studiu S4
Pomysł rodził się długo, wymagał wiele pracy badawczej, wynalezienia i skompletowania materiału i zespołu, godzin nagrań i montaży. Właśnie zakończyły się ostatnie prace w studiu. Premiera wydawnictwa na początku marca. czytaj całość »

Proszą do tańca

Bal Folk w Gliwicach
Dwie kolejne soboty w Domu Ludowym w Supraślu będą dniami na wskroś tanecznymi. Supraskie Centrum Kultury i Rekreacji zorganizowało cykl warsztatów tanecznych, którym towarzyszą również koncerty. czytaj całość »

Zablokowana aplikacja

"Sąsiedzi | Folk & szanty | 2001-2011"
Wczoraj nasz portal spotkała niespodzianka. Niestety niemiła. Nasza aplikacja obsługująca konkurs dla fanów Folk24 na Facebooku "Podaruj EP-kę Sąsiadów" została niespodziewanie przez Facebooka zablokowana. czytaj całość »

Łyk Etno

Kapela z Orliczka w Dragonie
Po sukcesie w Poznaniu klubowa impreza etno rusza do Wrocławia. Zestaw sprawdzony a więc nie zmieniony - najpierw koncert zespołu, później zabawa do muzyki etno prowadzona przez radiowego dja "empe". czytaj całość »

We wspólnym rytmie

Warsztaty DJembe
Podobno "wszyscy, którzy mieli już okazję grać na bębnach etnicznych wiedzą, jak niepowtarzalnym uczuciem jest wydobycie z nich, a także z siebie, tego specyficznego, wewnętrznego rytmu". Okazja do sprawdzenia tego już od dziś w OKO. czytaj całość »

50.000 Sąsiadów

Sąsiedzi na "Bounty"
W tym roku zespół Sąsiedzi obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji, już za kilka dni, ukaże się tzw. EP-ka, czyli już nie maxisingiel a jeszcze nie płyta, z 30 minutowym materiałem, w większości dotąd niepublikowanym. czytaj całość »

Andrzej Bieńkowski prezentuje

Andrzej Bieńkowski
"Nie zauważając zmian w kulturze tracimy coś dla wszystkich ważnego, bo tak, jak chcemy zachować ginące gatunki ptaków i roślin, tak powinniśmy dbać o zachowanie różnorodności kultury"- pisze wydawca "Muzyki Odnalezionej". czytaj całość »

Powstaniec, terrorysta, bohater

Ceili w Sosnowcu
Po raz drugi odbędzie się "St. Patrick's Day. Weekend Kultury Irlandzkiej". W ramach obchodów "Dnia św. Patryka" odbędą się warsztaty tańca, koncerty, podsumowanie konkursu i wernisaż fotografii oraz projekcja filmu. czytaj całość »

Noc w Warszawie

"A Night in Warsaw" - Dhoad-Rivendell
Miesiące pracy, spotkań, wymiany doświadczeń. Wreszcie wspólny koncert w Polsce i nagranie materiału. Dzieliło ich tysiące kilometrów a połączyła muzyka i fascynacja tradycją. Dziś premiera płyty polsko-indyjskiego projektu. czytaj całość »

Muzyka i taniec Indii

Seema Tiwari
Laureatka wielu indyjskich nagród muzycznych, propagatorka kultury Indii, śpiewaczka ludowa Seema Tiwari przybywa nad Wisłę! Uznana w świecie artystka wystąpi na dwóch koncertach: w Krakowie i Warszawie. czytaj całość »

Żagle z Celtami

Lia Fail i Sąsiedzi
Po roku działalności portal Folk24 dołącza do tych mediów, które nie tylko opisują czy relacjonują imprezy ale także je kreują. Pierwszy "nasz" koncert, łączący scenę żeglarską i celtycką już za kilkanaście dni w Katowicach. czytaj całość »

Świat bez tła

Na Bani
Scena piosenki turystycznej ma w naszym kraju sporą grupę sympatyków. Dla nich organizuje się festiwale i dla nich wydaje też płyty. Zespół z Trójmiasta, szykuje kolejne wydawnictwo. Premiera zapowiadana jest na marzec. czytaj całość »

Folkowy czy Źródeł

Maja Kleszcz
Po raz kolejny odbędzie się konkurs organizowany przez Polskie Radio na najlepszą płytę z muzyką folkową "Folkowy Fonogram Roku" oraz na "Fonogram Źródeł" czyli najbardziej tradycyjne dźwięki wydane w roku 2010. czytaj całość »

Ocean Live

Orkiestra Samanta
Dwa tygodnie przed festiwalem "Szanty we Wrocławiu", jeden z wrocławskich wykonawców - Orkiestra Samanta, wykonujący autorskie piosenki żeglarskie, wypuścił swój pierwszy, profesjonalny teledysk. Będą kolejne. czytaj całość »

Mają dostęp do morza

Paweł "Alex" Aleksanderek
Obchody jubileuszu pewnego zespołu, koncert szant, koncerty nocne i konkurs. To bez zmian. Zmieniła się lokalizacja oraz termin. Już nie w hali Wytwórni Filmów Fabularnych a w hali obok i nie na początku marca a w lutym. czytaj całość »

Poważna i popularna

Inis CD
Średni nakład płyty folkowej waha się między 1500 a 3000 egz. Rzadko zespoły produkują większe. Sprzedaż odbywa się głównie na koncertach, a tych w roku też nie ma za wiele. Działamy w "podziemiu", na szczęście już nie wszyscy. czytaj całość »

Pod znakiem fado i tanga

Gotan Project
Kolejny miesiąc nieustającego, Ethno Jazz Festiwalu we Wrocławiu przebiegać będzie pod dyktando dwóch nurtów muzycznych. Najpierw ekscytująca dawka portugalskiego fado a później energetyczna mieszanka tanga, dubu i jazzu. czytaj całość »

Nowa "Stara Tradycja"

Rytm do tańca
Konkurs ten, przeznaczony - jak zapowiadają organizatorzy - dla młodych muzyków (amatorów i profesjonalistów), będzie okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu opartego na źródłach polskiej muzyki ludowej. czytaj całość »

Białowieska płyta

Enjoy Trees!
Grupa Karpaty Magiczne nagrała nową płytę, która została wydana przez fundację Greenpeace Polska w podziękowaniu aktywistom za zebranie ponad 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dot. ochrony środowiska.
czytaj całość »

Ktoś do Glasgow?

Celtic Connection 2011
Ponad 1500 artystów z całego świata, w ciągu 18 dni, w 14 miejscach, weźmie w sumie udział w ponad 300 przedstawieniach, koncertach i warsztatach. Dobiega końca jeden z największych na świecie festiwali celtyckich - Celtic Connections. czytaj całość »

Już są bilety!

Beltaine St. Patrick's Tour 2011
Co prawda do obchodów święta patrona Irlandii, czyli Dnia św. Patryka jeszcze trochę, ale już od dziś można w naszym e-sklepie, na portalu Folk24, kupić bilety na planowaną w marcu, patrykową trasę zespołu Beltaine. czytaj całość »

Polacy w Songlines Awards

Songlines Awards
Po raz trzeci w historii redakcja brytyjskiego magazynu "Songlines" zorganizowała internetowy plebiscyt "Songlines Music Awards" dla swoich czytelników. W dwóch kategoriach znalazły się także polskie zespoły. czytaj całość »

Trzy strony Wschodu

Tygiel Folk Banda
Dni wypełnione muzyką, warsztatami, twórczą pracą nad wspólnym, muzycznym dziełem oraz lekcja inspiracji muzyką źródłową Polski, Ukrainy i innych krajów a na finał Tygiel Folk Banda i wspólny koncert uczestników. czytaj całość »

oJ taM z Dużym Dzwonem

oJ taM
W tym roku, podczas festiwalu "Port Pieśni Pracy" organizatorzy zmienili zasady konkursu. Już nie maraton, po 3 utwory każdy, ale mini recitale, wplecione w koncert główny. Najlepiej w tej formule wypadła młoda grupa z Częstochowy. czytaj całość »

Yno Rok Folk24

Legitymacja prasowa Folk25
Bez fajerwerków, przemówień i laurek, na to jeszcze będzie czas, podsumowaliśmy rok działalności portalu Folk24.pl. Z perspektywy roczniaka nasz świat okołofolkowy wygląda całkiem sympatycznie. I oby tak dalej... czytaj całość »

Etnośpiew i etnotaniec

Kapela z Orliczka
Najpierw muzyka na żywo, ludowa, a jakże, ubrana w piękne, wielogłosowe harmonie i akustyczne brzmienia instrumentów. Później panowanie nad duszami przejmie worldbeat. Szykuje się nowa impreza w Poznaniu. czytaj całość »

Przerwali milczenie

Rimead
Na polskiej scenie muzyki irlandzkiej nie ma zbyt wielu skrzypków, którzy są zarówno dobrymi instrumentalistami, a jednocześnie potrafią grać stylowo. To ironia losu, że zespół, który takowych posiadał, zawiesił działalność. czytaj całość »

Zwołali Pospolite Ruszenie

Pospolite Ruszenie
Idea założenia grupy zrodziła się gdzieś w 2006 r, między muzykami, którzy wynieśli spore doświadczenie z takich grup jak Illuminandi czy legendarny Open Folk. Za chwilę premiera w sieci kilku utworów tej formacji. czytaj całość »

Návaz pro vas?

Silent Stream of Godless Elegy
Czeska grupa folkmetalowa Silent Stream of Godless Elegy właśnie wydaje swój kolejny, piąty album w piętnastoletniej historii zespołu. SSoGE to przykład na to jak udanie można łączyć tradycję z ostrzejszą, metalową stylistyką. czytaj całość »

Akordeony w Synagodze

Motion Trio na Ethnojazz
Powoli rozkręca się nieustający, wrocławski festiwal "Ethnojazz". Po ciekawej końcówce roku, styczeń trochę spokojniejszy, jeden tylko koncert z folkową nutą w tle. Za to w lutym czeka nas już większa dawka world music. czytaj całość »

Nagroda za 1000 km

1000 km muzyki - fragment okładki
Po raz dwunasty została przyznana nagroda miesięcznika "Nowe Książki". Jej fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a laureatami byli m.in. Ryszard Kapuściński, Urszula Kozioł, Tadeusz Różewicz. czytaj całość »

Muzyka odnaleziona ponownie

Nakład Mistrzów harmonii
"W latach 1930-1950 byliśmy potęgą w produkcji harmonii, w Polsce działały setki warsztatów produkujących i naprawiających je, dziś zostało kilka. Epoka harmonii już się skończyła. Ale coś się zmienia..." czytaj całość »

Happy, Happy Crew!

Happy Crew
Przegląd konkursowy festiwalu "Shanties" to najważniejszy od lat konkurs dla młodych stażem zespołów sceny żeglarskiej. W minioną sobotę 12 wykonawców walczyło o występ na jubileuszowej, 30 edycji krakowskiego festiwalu. czytaj całość »

Pierwotna sztuka beatu

Natural Beat Band i goście
Etniczne rytmy, perkusyjne instrumenty i wokalizy, podkreślające klimat dawnych czasów, zmuszające słuchacza do uruchomienia wyobraźni i oddania się bez reszty pierwotnemu rytmowi. Ot, natural beat... czytaj całość »

Chopin megakontynentalny

Chopin na 5 kontynentach (okł+CD)
Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii tego podsumowania, polska płyta zaszła aż tak wysoko w rocznym zestawieniu WMCE. Wśród ponad 800 nominowanych, znalazło się jeszcze 5 płyt polskich wykonawców. czytaj całość »

Na PPP z płytą

Prawdziwe Perły
Już za kilkanaście dni, po raz dwunasty zimą, w portowym mieście Tychy, na Śląsku, zabrzmią marynarskie pięśni pracy. Na uczestników czekać będzie m.in. premierowa płyta grupy Bez Paniki dołączona do karnetów. czytaj całość »

Wschodni Nowy Rok

Cerkiew w Czeremsze
W niektórych kulturach Nowy Rok dopiero nadchodzi. Narody Wschodu witają go nieco później, tak jest na przykład w Chinach, za naszymi wschodnimi granicami a także w Polsce, wśród wyznawców Prawosławia. Przed nami Małanki.
czytaj całość »

Krąg się rozkręca

The Circle of Life fragment okładki
Nowa płyta śląskiej grupy Donegal "The Circle of Life" jest już dostępna. Jako jedni z pierwszych, nasi Czytelnicy mogą odsłuchać jej fragmentów a nawet nabyć już całą płytę w formacie mp3 w naszym sklepie. czytaj całość »

O' Gwiazdo Betlejemska

Trójca Danaru
Pomysł zrodził się spontanicznie. na papierosie, w przerwie koncertu w Amsterdamie. Na początku to była wielka niewiadoma. Repertuar, skąd go wziąć, czy w ogóle są jakieś celtyckie kolędy? Okazało się, że jest tego całkiem sporo. czytaj całość »

Nie chcę spać!

Nie spać logo
Różne warsztaty już organizowano, ale te wydają się czymś niespotykanym, rzadko pojawiającym się w ofertach sceny folkowej. Jak kołysać do snu, co śpiewać, skąd czerpać repertuar, gdy... nie chce się spać? Możliwości jest sporo. czytaj całość »

Orkiestra do tańca

Taniec bretoński
Jak zawsze szczytne cele potrafią łączyć środowiska, wydawałoby się nie do połączenia, wodę z ogniem, albo polskie tańce ludowe z celtyckimi. W Warszawie, w ramach WOŚP, połączą się w tańcu trzy kultury. czytaj całość »

Zmiany na PPP

Port Pieśni Pracy
Zimowa edycja tyskiego festiwalu "Port Pieśni Pracy" od wielu już lat otwiera kolejne sezony żeglarskiego muzykowania. W tym roku w Tychach kilka nowości ale też powrót do paru sprawdzonych już rozwiązań. czytaj całość »

Walka o bramę

Velbot
Fundacja "Hals", organizator Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie, ogłosiła listę zespołów nominowanych do udziału w "Przeglądzie konkursowym Shanties", który tradycyjnie w styczniu poprzedzi festiwal. czytaj całość »

Tosia zaprasza do stołu

Antonina Krzysztoń
Aż sześć lat musieli czekać na kolejną płytę fani Antoniny Krzysztoń, pieśniarki folkowej o magicznym, poruszającym głosie. W pełni autorski materiał pojawił się we wrześniu, wkrótce także koncert promocyjny. czytaj całość »

Folk 'Em All c.d.n.

Percival Schuttenbach
Dziś ostatni akcent "Folk 'Em All Tour 2010" - koncert w Opolu. Ale machina nie zatrzyma się. Już przygotowywane są kolejne koncerty. Percival Schuttenbach ujawnił też kilka projektów planowanych w 2011 r. czytaj całość »

Ostatnia sesja Diarmuida

Irish Music Session
To będzie z pewnością wydarzenie. Muzycy, z którymi grywał koncerty oraz sesje, jego studenci oraz przyjaciele, których poznał w ciągu 3 lat pracy w Polsce spotkają się na koncercie w Domu Bretanii. Poznań pożegna Diarmuida Johnsona. czytaj całość »

Stoji łoset kele drogi

Babsztyl
Zaistnieli pod koniec lat 70 jako grupa grająca z powodzeniem folk, piosenkę studencką i wreszcie country. Dziś znów wracają do początków płytą z warmińskimi tekstami i własną muzyką dla Muzeum Budownictwa Ludowego. czytaj całość »

ČAČI VORBA na szczycie

ČAČI VORBA
Kolejne światowe wyróżnienie dla płyty "Szczera mowa" polskiej grupy ČAČI VORBA. Tym razem brytyjski magazyn Songlines umieścił płytę wśród najlepszych tytułów world music wydanych w ub. roku. Gratulujemy znów! czytaj całość »

Celtowie bez prądu

Jeszcze nie opadły wibracje po urodzinowej trasie lidera Shannon, Marcina Rumińskiego, a grupa znowu w drodze. W miniony weekend, koncertami w Olsztynie, Pyskowicach i Poznaniu zaczęli "Shannon Unplugged Tour". czytaj całość »

Jubileuszowo w Lublinie

Plakat XX Mikołajek Folkowych
Po raz dwudziesty, w Lublinie odbędzie się jeden z najstarszych i jeden z najbardziej zasłużonych dla promocji folku festiwali - "Mikołajki Folkowe". Znów na kilka dni klub "Chatka Żaka" stanie się folkowym centrum Polski. czytaj całość »
«1, 2, 3 - 32, 33, 34, 35, 36, 37»
Pokaż menu