WIEŚCI

«1, 2, 3 - 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37»

Rekordowy marzec

Zamek 2005
Od początku roku liczba naszych czytelników wzrosła o 100%. Miesiąc po miesiącu bijemy kolejne bariery ale marzec okazał się w tym względzie rekordowy. Po raz pierwszy w historii portalu, czytało nas blisko 11 tysięcy osób. czytaj całość »

FLAK z etno w liceum

FLAK 2011
Warsztaty gałganków i bębniarstwa, filcowania i batiku, taniec w kręgu i irlandzkie céili, spektakle teatralne i koncerty, takiego bogatego programu mogą licealistom pozazdrościć niejedne poważne etnofestiwale. czytaj całość »

Jazz/Blues and... Folk?

Fryderyki
Folk wchodzi na salony. Wygląda na to, że cierpliwość popłaca, a gdy kołaczą, to wreszcie ktoś otworzy. Już wkrótce "folk" może pojawić się w wyodrębnionej kategorii w regulaminie wyróżnień za płyty "Złotą", "Platynową" i "Diamentową". czytaj całość »

"Groniczek" czyli "Zmierzch"

Wołosi i Lasoniowie
Jako pierwsi prezentujemy w sieci "najlepszy utwór folkowy w Europie" zdaniem EBU. Jego autorzy, zwycięzcy "Nowej Tradycji 2010", zespół Wołosi i Lasoniowe lepszej nagrody przed premierą płyty, nie mógłby sobie wymarzyć. czytaj całość »

Dźwięki utracone i odzyskane

Unikalne instrumenty muzyczne Karpat: trąby i rogi sygnałowe, fujarę detwiańską i archaiczne flety bezotworowe, gajdicę – pasterski klarnet ze wschodniej Słowacji, będzie można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. czytaj całość »

Na Prima Aprilis

Percival Schuttenbach
Percival Schuttenbach nie spoczywa na laurach. Po bardzo udanej, jesiennej trasie "Folk’em All Tour" zaraz rusza w jej wiosenną odsłonę. Tym razem grupie towarzyszyć będzie gość specjalny oraz trzy młodsze kapele mocniejszego uderzenia. czytaj całość »

Nowa skrzypaczka

Katarzyna Szyszkowska
Gliwicki zespół Duan, podczas patrykowych koncertów, miłośnikom irlandzkiej muzyki tradycyjnej zaprezentował się w nowym składzie. Rok temu w zespole zmienił się gitarzysta, tym razem zmiany nie tylko w strunowym. czytaj całość »

Podróż jeszcze trwa

Przedstawienie Eachtra
Muzyczno-taneczny spektakl "Eachtra", zgodnie ze swoją nazwą, sporo w tym miesiącu podróżował. W ramach patrykowej trasy odwiedził już Konin, Warszawę, Lublin, Zakopane i Lubin. Za chwilę ostatnie dwa marcowe koncerty. czytaj całość »

Znamy Fonogramy

Muzykant. Franciszek Racis - fragment okladki
Dwa zespoły jurorskie, ponad setka płyt do oceny i miesiąc żmudnej pracy. Polskie Radio ogłosiło właśnie zwycięzców konkursów na Folkowy Fonogram Roku 2010 oraz Fonogram Źródeł. Tym razem polskie tańce górą. czytaj całość »

Nowość od Atmasfery

Atmasfera
Ukraiński zespół Atmasfera dał się poznać naszej publiczności podczas wielu koncertów jakie zagrali w Polsce od 2006 roku. Fani, którzy przez te lata polubili muzyków mają powód do radości. Zespół właśnie wydał nową płytę. Premiera pierwszego dnia wiosny.
czytaj całość »

Internetowy plebiscyt

Piotr Piegat wręcza Wirtualne Gęśle 2009
Trwa już plebiscyt internautów na folkową płytę roku 2010 zdaniem internautów - "Wirtualne Gęśle". Każdy kto weźmie udział w plebiscycie, nie tylko wesprze swój ulubiony zespół, ale także może liczyć na nagrodę... płytową. czytaj całość »

Publika za oJ taM!

oJ taM
Zakończył się 36 Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2011. Ostatnim akcentem festiwalu było ogłoszenie werdyktu jury konkursowego i koncert laureatów, tych obecnych i tych ubiegłorocznych. czytaj całość »

YAPA w HD

Bieguni na YAPIE 2011
W centralnej Polsce trwa właśnie święto fanów piosenki turystycznej, a dzieje i będzie się jeszcze dziać tam sporo. Sześć premier płytowych, cztery jubileusze, w tym dwa 25-lecia a wszystko to na żywo w internecie. czytaj całość »

Są jeszcze dwa

Lord of the Dance w Warszawie
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym błyskawicznym konkursie, w którym do wygrania było podwójne zaproszenie na spektakl "Lord of the Dance". Znamy już laureatów..., ale będzie jeszcze dogrywka! czytaj całość »

Jaka ta Cisza?

Cisza Jak Ta z Kołobrzegu
Od ośmiu lat głoszą poezję i muzykę szlaków od Bałtyku po Tatry. Choć pochodzą z Kołobrzegu to bliżej im do gór. Trochę w zmienionym składzie, wydają właśnie piątą w historii grupy płytę. Premiera na festiwalu YAPA w Łodzi. czytaj całość »

Folk24 rozdaje bilety

Lord of the Dance
Jako patroni medialni spektaklu "Lord of the Dance" mamy dla naszych czytelników oraz dla subskrybentów naszego newslettera podwójne zaproszenia do każdego z 9 miast, na spektakle. Wystarczy tylko.... czytaj całość »

Wiosna na Ethnojazzie

Kwartet Jorgi
Kolejny miesiąc permanentnego, niekończącego się, wrocławskiego festiwalu, to następne koncerty. Choć już nie w hali Wytwórni Filmów, nadal klimatyczne i godne polecenia fanom ethno i jazzu. Tradycyjnie jest kilka perełek. czytaj całość »

Konkurs Stara Tradycja

Janusz Prusinowski
Konkurs przeznaczony dla młodych muzyków jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu opartego na źródłach polskiej muzyki ludowej. Jest też okazją do promocji, do pokazania siebie i swoich mistrzów. czytaj całość »

Lord w 3D

Lord of the Dance 3D
Michael Flatley poszedł za ciosem. Już za chwilę jego taneczny show będzie też dostępny dla kolejnych milionów widzów. W marcu, w kinach pojawi się spektakl w wersji 3D. Nowe efekty, stroje, choreografie i... sam twórca na scenie. czytaj całość »

Taniec, muzyka i... harfa

Jochen Vogel
Od koncertu w Oświęcimiu rozpocznie tegoroczną trasę patrykową grupa Beltaine. Będzie oczywiście Celtic Motion Project, w którego programie pojawi się mała niespodzianka i dużo muzyki z ostatniej płyty "Triu". czytaj całość »

Avra... kadabra

Kroke i Maja Sikorowska
Nowy projekt i od razu nowa płyta i promująca ją trasa koncertowa. Krakowscy artyści połączyli siły i stworzyli wspólnie muzykę, która łączy różne klimaty. Klezmerskie inspiracje z greckim śpiewem dały bardzo ciekawy efekt. czytaj całość »

Paszport Chopina

Maria Pomianowska z Paszportem Chopina
Nie zauważono tego projektu w nominacjach do nagród branży muzycznej - Fryderyków. Na szczęście "Chopin na 5 kontynentach" i jego pomysłodawczyni doskonale bronią się sami. Mamy miły akcent podsumowania roku Chopinowskiego. czytaj całość »

Folk w Centrum Handlowym

Sala kameralna Agora Bytom
Już nie w placówce kultury a w centrum handlowym, już nie tylko szanty i pieśni morza ale i inne oblicza folku. Za to nadal w miłej, kameralnej atmosferze. Po latach przerwy, wracają na koncertową mapę Bytomia "Wieczory Folkowe". czytaj całość »

Rumuńska wiosna nadchodzi

Rumuńscy tancerze
Rumuńskie rzemiosło tradycyjne, pieśni i tańce ludowe, projekcje filmowe i warsztaty tańca, to w skrócie program imprezy, na której widzowie zatańczą rumuńską horę i będą świętować początek rumuńskiej wiosny! czytaj całość »

Siesta ma festival

Sara Tavares
Na przełomie kwietnia i maja b.r. polska scena muzyki świata wzbogaci się o kolejne wydarzenie artystyczne. Jego inicjator - Marcin Kydryński znany jest m.in. z radiowej "Trójki", gdzie już od lat prowadzi audycję... "Siesta". czytaj całość »

Hibernacja Krotoszyna

Wojciech Szuniewicz
Impreza mająca wysokie notowania zarówno wśród muzyków jak i publiczności. Wyrobiła sobie renomę ciekawym, różnorodnym programem i dobrą organizacją. Jednak w tym roku festiwal w Krotoszynie nie odbędzie się. czytaj całość »

Rusza R.U.T.A.

R.U.T.A. w studiu S4
Pomysł rodził się długo, wymagał wiele pracy badawczej, wynalezienia i skompletowania materiału i zespołu, godzin nagrań i montaży. Właśnie zakończyły się ostatnie prace w studiu. Premiera wydawnictwa na początku marca. czytaj całość »

Proszą do tańca

Bal Folk w Gliwicach
Dwie kolejne soboty w Domu Ludowym w Supraślu będą dniami na wskroś tanecznymi. Supraskie Centrum Kultury i Rekreacji zorganizowało cykl warsztatów tanecznych, którym towarzyszą również koncerty. czytaj całość »

Zablokowana aplikacja

"Sąsiedzi | Folk & szanty | 2001-2011"
Wczoraj nasz portal spotkała niespodzianka. Niestety niemiła. Nasza aplikacja obsługująca konkurs dla fanów Folk24 na Facebooku "Podaruj EP-kę Sąsiadów" została niespodziewanie przez Facebooka zablokowana. czytaj całość »

Łyk Etno

Kapela z Orliczka w Dragonie
Po sukcesie w Poznaniu klubowa impreza etno rusza do Wrocławia. Zestaw sprawdzony a więc nie zmieniony - najpierw koncert zespołu, później zabawa do muzyki etno prowadzona przez radiowego dja "empe". czytaj całość »

We wspólnym rytmie

Warsztaty DJembe
Podobno "wszyscy, którzy mieli już okazję grać na bębnach etnicznych wiedzą, jak niepowtarzalnym uczuciem jest wydobycie z nich, a także z siebie, tego specyficznego, wewnętrznego rytmu". Okazja do sprawdzenia tego już od dziś w OKO. czytaj całość »

50.000 Sąsiadów

Sąsiedzi na "Bounty"
W tym roku zespół Sąsiedzi obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji, już za kilka dni, ukaże się tzw. EP-ka, czyli już nie maxisingiel a jeszcze nie płyta, z 30 minutowym materiałem, w większości dotąd niepublikowanym. czytaj całość »

Andrzej Bieńkowski prezentuje

Andrzej Bieńkowski
"Nie zauważając zmian w kulturze tracimy coś dla wszystkich ważnego, bo tak, jak chcemy zachować ginące gatunki ptaków i roślin, tak powinniśmy dbać o zachowanie różnorodności kultury"- pisze wydawca "Muzyki Odnalezionej". czytaj całość »

Powstaniec, terrorysta, bohater

Ceili w Sosnowcu
Po raz drugi odbędzie się "St. Patrick's Day. Weekend Kultury Irlandzkiej". W ramach obchodów "Dnia św. Patryka" odbędą się warsztaty tańca, koncerty, podsumowanie konkursu i wernisaż fotografii oraz projekcja filmu. czytaj całość »

Noc w Warszawie

"A Night in Warsaw" - Dhoad-Rivendell
Miesiące pracy, spotkań, wymiany doświadczeń. Wreszcie wspólny koncert w Polsce i nagranie materiału. Dzieliło ich tysiące kilometrów a połączyła muzyka i fascynacja tradycją. Dziś premiera płyty polsko-indyjskiego projektu. czytaj całość »

Muzyka i taniec Indii

Seema Tiwari
Laureatka wielu indyjskich nagród muzycznych, propagatorka kultury Indii, śpiewaczka ludowa Seema Tiwari przybywa nad Wisłę! Uznana w świecie artystka wystąpi na dwóch koncertach: w Krakowie i Warszawie. czytaj całość »

Żagle z Celtami

Lia Fail i Sąsiedzi
Po roku działalności portal Folk24 dołącza do tych mediów, które nie tylko opisują czy relacjonują imprezy ale także je kreują. Pierwszy "nasz" koncert, łączący scenę żeglarską i celtycką już za kilkanaście dni w Katowicach. czytaj całość »

Świat bez tła

Na Bani
Scena piosenki turystycznej ma w naszym kraju sporą grupę sympatyków. Dla nich organizuje się festiwale i dla nich wydaje też płyty. Zespół z Trójmiasta, szykuje kolejne wydawnictwo. Premiera zapowiadana jest na marzec. czytaj całość »

Folkowy czy Źródeł

Maja Kleszcz
Po raz kolejny odbędzie się konkurs organizowany przez Polskie Radio na najlepszą płytę z muzyką folkową "Folkowy Fonogram Roku" oraz na "Fonogram Źródeł" czyli najbardziej tradycyjne dźwięki wydane w roku 2010. czytaj całość »

Ocean Live

Orkiestra Samanta
Dwa tygodnie przed festiwalem "Szanty we Wrocławiu", jeden z wrocławskich wykonawców - Orkiestra Samanta, wykonujący autorskie piosenki żeglarskie, wypuścił swój pierwszy, profesjonalny teledysk. Będą kolejne. czytaj całość »

Mają dostęp do morza

Paweł "Alex" Aleksanderek
Obchody jubileuszu pewnego zespołu, koncert szant, koncerty nocne i konkurs. To bez zmian. Zmieniła się lokalizacja oraz termin. Już nie w hali Wytwórni Filmów Fabularnych a w hali obok i nie na początku marca a w lutym. czytaj całość »

Poważna i popularna

Inis CD
Średni nakład płyty folkowej waha się między 1500 a 3000 egz. Rzadko zespoły produkują większe. Sprzedaż odbywa się głównie na koncertach, a tych w roku też nie ma za wiele. Działamy w "podziemiu", na szczęście już nie wszyscy. czytaj całość »

Pod znakiem fado i tanga

Gotan Project
Kolejny miesiąc nieustającego, Ethno Jazz Festiwalu we Wrocławiu przebiegać będzie pod dyktando dwóch nurtów muzycznych. Najpierw ekscytująca dawka portugalskiego fado a później energetyczna mieszanka tanga, dubu i jazzu. czytaj całość »

Nowa "Stara Tradycja"

Rytm do tańca
Konkurs ten, przeznaczony - jak zapowiadają organizatorzy - dla młodych muzyków (amatorów i profesjonalistów), będzie okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu opartego na źródłach polskiej muzyki ludowej. czytaj całość »

Białowieska płyta

Enjoy Trees!
Grupa Karpaty Magiczne nagrała nową płytę, która została wydana przez fundację Greenpeace Polska w podziękowaniu aktywistom za zebranie ponad 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dot. ochrony środowiska.
czytaj całość »

Ktoś do Glasgow?

Celtic Connection 2011
Ponad 1500 artystów z całego świata, w ciągu 18 dni, w 14 miejscach, weźmie w sumie udział w ponad 300 przedstawieniach, koncertach i warsztatach. Dobiega końca jeden z największych na świecie festiwali celtyckich - Celtic Connections. czytaj całość »

Już są bilety!

Beltaine St. Patrick's Tour 2011
Co prawda do obchodów święta patrona Irlandii, czyli Dnia św. Patryka jeszcze trochę, ale już od dziś można w naszym e-sklepie, na portalu Folk24, kupić bilety na planowaną w marcu, patrykową trasę zespołu Beltaine. czytaj całość »

Polacy w Songlines Awards

Songlines Awards
Po raz trzeci w historii redakcja brytyjskiego magazynu "Songlines" zorganizowała internetowy plebiscyt "Songlines Music Awards" dla swoich czytelników. W dwóch kategoriach znalazły się także polskie zespoły. czytaj całość »

Trzy strony Wschodu

Tygiel Folk Banda
Dni wypełnione muzyką, warsztatami, twórczą pracą nad wspólnym, muzycznym dziełem oraz lekcja inspiracji muzyką źródłową Polski, Ukrainy i innych krajów a na finał Tygiel Folk Banda i wspólny koncert uczestników. czytaj całość »

oJ taM z Dużym Dzwonem

oJ taM
W tym roku, podczas festiwalu "Port Pieśni Pracy" organizatorzy zmienili zasady konkursu. Już nie maraton, po 3 utwory każdy, ale mini recitale, wplecione w koncert główny. Najlepiej w tej formule wypadła młoda grupa z Częstochowy. czytaj całość »
«1, 2, 3 - 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37»
Pokaż menu