WIEŚCI

«1, 2, 3 - 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37»

Po Nowej Tradycji

Laureaci Grand Prix Nowej Tradycji 2011
Kolejny, XIV Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" za nami. Obok koncertów, wręczano nagrody za Folkowy Fonogram Roku, Fonogram Źródeł, nagrodę internautów Wirtualne Gęśle i zwycięzcom konkursu muzycznego. czytaj całość »

Nowa Tradycja z premierą

Nowa Tradycja 2011
Dziś rozpoczyna się festiwal Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Przed nami zmagania konkursowe młodych wykonawców, wręczenie nagród w kilku kategoriach, koncerty oraz premiera płyty grupy Wołosi i Lasoniowie.
czytaj całość »

Atmasfera w trasie

Atmasfera
W marcu miała miejsce premiera najnowszej płyty zespołu Atmasfera zatytułowanej "Integro". Muzycy właśnie rozpoczynają trasę koncertową promującą to wydawnictwo. Na tę chwilę znane są terminy koncertów w czternastu miastach.
czytaj całość »

Setanta świętuje

Setanta
Przyjaciele, dawni członkowie zespołu, zaprzyjaźnieni muzycy, media, wierni fani, starzy i nowi oraz gwiazda muzyki irlandzkiej spotkają się w najbliższą sobotę w amfiteatrze na warszawskim Bemowie. Okazja nie byle jaka.

czytaj całość »

Oj Daga, oj Dana!

Z wreczenia Fryderyków
Nie Martyna Jakubowicz & Żona Lota z ich płytą "Okruchy życia", ani nie Jan Trebunia-Tutka z "Górami w sercu". Nie zespół pod wodzą Wojciecha Waglewskiego i nie Stasiek Wielanek & Kameleon, tylko... "Maleńka". czytaj całość »

Trzecia za... Trzecią

Tríú, komplet
Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej poświęconej XIV Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" ogłoszono laureatów ósmej edycji plebiscytu dla internautów "Wirtualne Gęśle". czytaj całość »

Czas na Nocne Pociągi

Vladimirska
Fani tego zespołu musieli trochę poczekać, ale wiadomo już, że premiera debiutanckiej płyty krakowskiej grupy Vladimirska odbędzie się na początku czerwca. Półtora roku od ich scenicznego debiutu. Całkiem nieźle. czytaj całość »

Songlines w Polsce

Songlines Magazine No 76
Jeden z najbardziej liczących się tytułów anglojęzycznych, opisujących folk, ethno i world music na świecie, dostępny jest już także nad Wisłą. Portal Folk24 został wyłącznym dystrybutorem magazynu Songlines w Polsce. czytaj całość »

Południca z Atmasferą

Radio ŻAK
Jedyna, niekomercyjna, i działająca jako non-profit stacja radiowa w Łodzi, świętować będzie 52 urodziny. Z tej okazji, obok punku i muzyki alternatywnej w programie obchodów znalazł się też dzień z muzyką "na ludowo". czytaj całość »

Prosto z gór...

Besquidians
Tuż po północy, z 21 na 22 kwietnia, miała miejsce oficjalna premiera debiutanckiego albumu zepołu Besquidians, zatytułowanego... "Besquidians".  Na tym jednak nie koniec niespodzianek i świątecznych prezentów od zespołu. czytaj całość »

To już koniec...

Kontrabasista
Wybraliście już najciekawszą waszym zdaniem okładkę płyty? Wskazaliście najlepszą wg was płytę folkową minionego, 2010 roku? Który zespół waszym zdaniem powinien otrzymać Wirtualne Gęśle? Zostało niewiele czasu. czytaj całość »

Stara tradycja, nowe czasy

Wszystkie Mazurki Świata 2010
W poniedziałek wielkanocny rusza festiwal "Wszystkie Mazurki Świata". Obok ludowych mazurków w wykonaniu wiejskich muzykantów i ich uczniów, będzie inspirowana ludowymi melodiami muzyka baroku i kompozytorów XX w. czytaj całość »

Powstanie Instytut Kultury Ludowej?

Kapela Braci Tarnowskich
Instytut Muzyki i Tańca, powołany w październiku 2010 r w Warszawie, zlecił napisanie raportów o muzyce w Polsce. Właśnie opublikowano część nas najbardziej interesującą, raport dotyczący polskiej sceny muzyki ludowej. czytaj całość »

Nastrojowo i optymistycznie

Saskia
Bytomskie "Wieczory Folkowe" nabierają rozpędu. Po spotkaniach z zespołami sceny żeglarskiej przyszedł czas na nuty spod znaku poezji, podróży i przygody. Do Bytomia, tuż przed wydaniem płyty, zawita Saskia. czytaj całość »

Zabrzmią pieśni sefardyjskie

Anna Riveiro
Ci, którzy pamiętają ubiegłoroczny koncert Anny Riveiro-Jagielskiej i grupy Maayan w Polskim Radiu z pewnością ucieszą się z tej wiadomości. Repertuar, który pojawił się na tym koncercie jest już dostępny na płycie.
czytaj całość »

Dziś święto płyty

Record Store Day
Dla polskiego pokolenia czterdziestolatków płyta winylowa jest czymś niezwykłym. W czasach komunizmu zdobycie czarnej płyty z muzyką "stamtąd" wymagało nie lada zabiegów. Byli wtedy tacy, którzy to ułatwiali... czytaj całość »

Tykwa z malinami

Gwidon Cybulski (Gadająca Tykwa)
Mamy dobrą wiadomość dla fanów zespołu Gadająca Tykwa oraz wszystkich miłośników ciekawej i poruszającej muzyki z różnych zakątków świata. Już za kilka dni będzie miała miejsce premiera ich płyty. czytaj całość »

Z nową parą

Robert Wasilewski
Premiera nowego składu oraz utworów na nową płytę w czwartek w Warszawie. Robert Wasilewski opowiedział nam o nowych twarzach Żywiołaka oraz uchylił rąbka tajemnicy nt. nowej płyty, która jeszcze w tym roku. czytaj całość »

Concha e Chango

Chango Spasiuk
Kwietniowa edycja Ethnojazz Festiwalu we Wrocławiu zdominowana będzie przez latynoamerykańskie dźwięki i rytmy. Najpierw usłyszymy żywiołowe flamenco a później tajemnicze, argentyńskie chamamé. czytaj całość »

Z portowego Portsmouth

Chris Ricketts & Mike Willshire
Lider tego duetu, Chris Ricketts był już w Polsce trzykrotnie. Zachwyciły go festiwale, polska publiczność i wspólne z innymi artystami śpiewanie szant. Nie od dziś angielscy szantymeni czegoś nam zazdroszczą. czytaj całość »

Beoga w Polsce!

Beoga
Czyż można sobie wymarzyć lepszy jubileusz, niż występ u boku tych, których się podziwia, których muzykę się lubi? Irlandzka Beoga oraz polskie grupy Rimead i 4NonBrets - dziesięciolecie Setanty może być wydarzeniem. czytaj całość »

Młodzi w folku

Wołosi i Lasoniowie na Nowej Tradycji 2010
Liczba zgłoszeń do konkursu Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" znów wyższa niż rok temu. Tym razem jury musiało wybrać zespoły spośród 68 nadesłanych aplikacji. Tylko ci, którzy kiedyś byli jurorami wiedzą, że to spore wyzwanie. czytaj całość »

Płyta na zbożny cel

De Press
Czuć, że wiosna, bo premiera płytowa za premierą, i czuć, że beatyfikacja Jana Pawła II coraz bliżej. Jeszcze nie przebrzmiała piękna muzyka dla Papieża jednych górali a już kolejni, swoją składają hołd polskiemu pielgrzymowi. czytaj całość »

Na Niepokornych!

Village Kollektiv
Niepokorni to ci, którzy nie poddają się ogólnym trendom, płyną z własnym nurtem, poszukują, zmieniają, czasami, gdzieś z boku tworzą rzeczy godne uwagi i pokazania innym. Czy takich niepokornych prezentuje krakowski Żaczek? czytaj całość »

Rekordowy marzec

Zamek 2005
Od początku roku liczba naszych czytelników wzrosła o 100%. Miesiąc po miesiącu bijemy kolejne bariery ale marzec okazał się w tym względzie rekordowy. Po raz pierwszy w historii portalu, czytało nas blisko 11 tysięcy osób. czytaj całość »

FLAK z etno w liceum

FLAK 2011
Warsztaty gałganków i bębniarstwa, filcowania i batiku, taniec w kręgu i irlandzkie céili, spektakle teatralne i koncerty, takiego bogatego programu mogą licealistom pozazdrościć niejedne poważne etnofestiwale. czytaj całość »

Jazz/Blues and... Folk?

Fryderyki
Folk wchodzi na salony. Wygląda na to, że cierpliwość popłaca, a gdy kołaczą, to wreszcie ktoś otworzy. Już wkrótce "folk" może pojawić się w wyodrębnionej kategorii w regulaminie wyróżnień za płyty "Złotą", "Platynową" i "Diamentową". czytaj całość »

"Groniczek" czyli "Zmierzch"

Wołosi i Lasoniowie
Jako pierwsi prezentujemy w sieci "najlepszy utwór folkowy w Europie" zdaniem EBU. Jego autorzy, zwycięzcy "Nowej Tradycji 2010", zespół Wołosi i Lasoniowe lepszej nagrody przed premierą płyty, nie mógłby sobie wymarzyć. czytaj całość »

Dźwięki utracone i odzyskane

Unikalne instrumenty muzyczne Karpat: trąby i rogi sygnałowe, fujarę detwiańską i archaiczne flety bezotworowe, gajdicę – pasterski klarnet ze wschodniej Słowacji, będzie można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. czytaj całość »

Na Prima Aprilis

Percival Schuttenbach
Percival Schuttenbach nie spoczywa na laurach. Po bardzo udanej, jesiennej trasie "Folk’em All Tour" zaraz rusza w jej wiosenną odsłonę. Tym razem grupie towarzyszyć będzie gość specjalny oraz trzy młodsze kapele mocniejszego uderzenia. czytaj całość »

Nowa skrzypaczka

Katarzyna Szyszkowska
Gliwicki zespół Duan, podczas patrykowych koncertów, miłośnikom irlandzkiej muzyki tradycyjnej zaprezentował się w nowym składzie. Rok temu w zespole zmienił się gitarzysta, tym razem zmiany nie tylko w strunowym. czytaj całość »

Podróż jeszcze trwa

Przedstawienie Eachtra
Muzyczno-taneczny spektakl "Eachtra", zgodnie ze swoją nazwą, sporo w tym miesiącu podróżował. W ramach patrykowej trasy odwiedził już Konin, Warszawę, Lublin, Zakopane i Lubin. Za chwilę ostatnie dwa marcowe koncerty. czytaj całość »

Znamy Fonogramy

Muzykant. Franciszek Racis - fragment okladki
Dwa zespoły jurorskie, ponad setka płyt do oceny i miesiąc żmudnej pracy. Polskie Radio ogłosiło właśnie zwycięzców konkursów na Folkowy Fonogram Roku 2010 oraz Fonogram Źródeł. Tym razem polskie tańce górą. czytaj całość »

Nowość od Atmasfery

Atmasfera
Ukraiński zespół Atmasfera dał się poznać naszej publiczności podczas wielu koncertów jakie zagrali w Polsce od 2006 roku. Fani, którzy przez te lata polubili muzyków mają powód do radości. Zespół właśnie wydał nową płytę. Premiera pierwszego dnia wiosny.
czytaj całość »

Internetowy plebiscyt

Piotr Piegat wręcza Wirtualne Gęśle 2009
Trwa już plebiscyt internautów na folkową płytę roku 2010 zdaniem internautów - "Wirtualne Gęśle". Każdy kto weźmie udział w plebiscycie, nie tylko wesprze swój ulubiony zespół, ale także może liczyć na nagrodę... płytową. czytaj całość »

Publika za oJ taM!

oJ taM
Zakończył się 36 Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2011. Ostatnim akcentem festiwalu było ogłoszenie werdyktu jury konkursowego i koncert laureatów, tych obecnych i tych ubiegłorocznych. czytaj całość »

YAPA w HD

Bieguni na YAPIE 2011
W centralnej Polsce trwa właśnie święto fanów piosenki turystycznej, a dzieje i będzie się jeszcze dziać tam sporo. Sześć premier płytowych, cztery jubileusze, w tym dwa 25-lecia a wszystko to na żywo w internecie. czytaj całość »

Są jeszcze dwa

Lord of the Dance w Warszawie
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym błyskawicznym konkursie, w którym do wygrania było podwójne zaproszenie na spektakl "Lord of the Dance". Znamy już laureatów..., ale będzie jeszcze dogrywka! czytaj całość »

Jaka ta Cisza?

Cisza Jak Ta z Kołobrzegu
Od ośmiu lat głoszą poezję i muzykę szlaków od Bałtyku po Tatry. Choć pochodzą z Kołobrzegu to bliżej im do gór. Trochę w zmienionym składzie, wydają właśnie piątą w historii grupy płytę. Premiera na festiwalu YAPA w Łodzi. czytaj całość »

Folk24 rozdaje bilety

Lord of the Dance
Jako patroni medialni spektaklu "Lord of the Dance" mamy dla naszych czytelników oraz dla subskrybentów naszego newslettera podwójne zaproszenia do każdego z 9 miast, na spektakle. Wystarczy tylko.... czytaj całość »

Wiosna na Ethnojazzie

Kwartet Jorgi
Kolejny miesiąc permanentnego, niekończącego się, wrocławskiego festiwalu, to następne koncerty. Choć już nie w hali Wytwórni Filmów, nadal klimatyczne i godne polecenia fanom ethno i jazzu. Tradycyjnie jest kilka perełek. czytaj całość »

Konkurs Stara Tradycja

Janusz Prusinowski
Konkurs przeznaczony dla młodych muzyków jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu opartego na źródłach polskiej muzyki ludowej. Jest też okazją do promocji, do pokazania siebie i swoich mistrzów. czytaj całość »

Lord w 3D

Lord of the Dance 3D
Michael Flatley poszedł za ciosem. Już za chwilę jego taneczny show będzie też dostępny dla kolejnych milionów widzów. W marcu, w kinach pojawi się spektakl w wersji 3D. Nowe efekty, stroje, choreografie i... sam twórca na scenie. czytaj całość »

Taniec, muzyka i... harfa

Jochen Vogel
Od koncertu w Oświęcimiu rozpocznie tegoroczną trasę patrykową grupa Beltaine. Będzie oczywiście Celtic Motion Project, w którego programie pojawi się mała niespodzianka i dużo muzyki z ostatniej płyty "Triu". czytaj całość »

Avra... kadabra

Kroke i Maja Sikorowska
Nowy projekt i od razu nowa płyta i promująca ją trasa koncertowa. Krakowscy artyści połączyli siły i stworzyli wspólnie muzykę, która łączy różne klimaty. Klezmerskie inspiracje z greckim śpiewem dały bardzo ciekawy efekt. czytaj całość »

Paszport Chopina

Maria Pomianowska z Paszportem Chopina
Nie zauważono tego projektu w nominacjach do nagród branży muzycznej - Fryderyków. Na szczęście "Chopin na 5 kontynentach" i jego pomysłodawczyni doskonale bronią się sami. Mamy miły akcent podsumowania roku Chopinowskiego. czytaj całość »

Folk w Centrum Handlowym

Sala kameralna Agora Bytom
Już nie w placówce kultury a w centrum handlowym, już nie tylko szanty i pieśni morza ale i inne oblicza folku. Za to nadal w miłej, kameralnej atmosferze. Po latach przerwy, wracają na koncertową mapę Bytomia "Wieczory Folkowe". czytaj całość »

Rumuńska wiosna nadchodzi

Rumuńscy tancerze
Rumuńskie rzemiosło tradycyjne, pieśni i tańce ludowe, projekcje filmowe i warsztaty tańca, to w skrócie program imprezy, na której widzowie zatańczą rumuńską horę i będą świętować początek rumuńskiej wiosny! czytaj całość »

Siesta ma festival

Sara Tavares
Na przełomie kwietnia i maja b.r. polska scena muzyki świata wzbogaci się o kolejne wydarzenie artystyczne. Jego inicjator - Marcin Kydryński znany jest m.in. z radiowej "Trójki", gdzie już od lat prowadzi audycję... "Siesta". czytaj całość »

Hibernacja Krotoszyna

Wojciech Szuniewicz
Impreza mająca wysokie notowania zarówno wśród muzyków jak i publiczności. Wyrobiła sobie renomę ciekawym, różnorodnym programem i dobrą organizacją. Jednak w tym roku festiwal w Krotoszynie nie odbędzie się. czytaj całość »
«1, 2, 3 - 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37»
Pokaż menu