Podróż jeszcze trwa

"Eachtra" - muzyka, taniec, obraz i głos
Kamil Piotr Piotrowski, 22 marca 2011
Przedstawienie Eachtra
Fot. Press
Muzyczno-taneczny spektakl "Eachtra", zgodnie ze swoją nazwą, sporo w tym miesiącu podróżował. W ramach patrykowej trasy odwiedził już Konin, Warszawę, Lublin, Zakopane i Lubin. Za chwilę ostatnie dwa marcowe koncerty.

W tym roku, w ramach obchodów Dnia św. Patryka, znów mieliśmy okazję obejrzeć polskie spektakle muzyczno-taneczne inspirowane muzyką krain celtyckich. Obok dwóch dobrze znanych, czyli "Touch of Ireland" grup Carrantuohill i Reelandia oraz "Celtic Motion Project" zespołów Beltaine i Comhlan pojawił się ten trzeci. Mowa tu o "Eachtrze" poznańskiego zespołu JRM oraz wrocławskiego, tanecznego Ellorien.

"Eachtra" to po irlandzku "podróż". Spektakl pod tym tytułem to nic innego jak podróż właśnie, po celtyckich krainach Irlandii, Bretanii, Walii i Szkocji. Inicjatorami i pomysłodawcami stworzenia spektaklu byli liderzy zespołu JRM, w którym w latach 2008-2010 gościnnie występował Diarmuid Johnson, Irlandczyk, wykładowca na Uniwersytecie w Poznaniu. To jemu powierzono rolę koordynatora-reżysera, a stroną produkcyjną, scenograficzną i techniczną zajął się Mariusz Sprutta. Łącząc zainteresowania członków projektu i ich wcześniejsze doświadczenia Diarmuid wyreżyserował program, w którym równoważne są muzyka i taniec (to oczywiste) ale także obraz i słowo. Pokazy slajdów oraz recytowana w trakcie spektaklu poezja to niewątpliwe atuty "Eachtry".

Jej premiera miała miejsce 7.02.2010. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Zespołem tanecznym, który obok JRM wystepował w pierwszych przedstawieniach była poznańska Celtica. Obecnie muzykom towarzyszy wrocławska grupa Ellorien. Ekipa, która wędruje po Polsce składa się z 21 osób: 10 tancerek, 7-8 muzyków, 1(2) aktor(ów), realizatora dźwięku, oświetleniowca i kierowców. Całkiem to spora ekipa.

Najbliższe przedstawienia będą miały miejsce w Sulęcinie (26.03) i Jaworze (27.03), szczegóły w naszym dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu