"Groniczek" czyli "Zmierzch"

Wołosi i Lasoniowie nagrodzeni
Kamil Piotr Piotrowski, 31 marca 2011
Wołosi i Lasoniowie
Fot. Maria Kulik
Jako pierwsi prezentujemy w sieci "najlepszy utwór folkowy w Europie" zdaniem EBU. Jego autorzy, zwycięzcy "Nowej Tradycji 2010", zespół Wołosi i Lasoniowe lepszej nagrody przed premierą płyty, nie mógłby sobie wymarzyć.

Miło nam poinformować, że znów polski zespół folkowy zebrał laury na europejskiej scenie. Jak poinformowała nas Dominika Szczech, zespół Wołosi i Lasoniowie 25 marca 2011 otrzymał nagrodę Grand Prix "Svetozar Stracina" na International Folk Music Competition i tytuł najlepszego utworu folkowego w Europie dla kompozycji "Zmierzch" (roboczo zwanej "Groniczek"). Rywalizowała ona z 56 innymi zgłoszonymi przez 22 kraje Europy nagraniami.

Jury, składające się z 15 dziennikarzy publicznych rozgłośni radiowych, zrzeszonych w European Broadcasting Union, a wśród nich Kuba Borysiak z Polskiego Radia, uznało, że utwór Wołosów i Lasoniów to mistrzowskie połączenie klasyki z tradycją. International Folk Music Competition od 2003 r. z ramienia EBU organizuje w Bratysławie Słowackie Radio "Slovenský Rozhlas" .

Jak się dowiedzieliśmy nagrodzona kompozycja, autorstwa Stanisława Lasonia, tak naprawdę nosi tytuł "Zmierzch". Gdy zgłaszano go do konkursu obowiązywała jeszcze nazwa robocza "Groniczek" - pisała do nas Dominika.

- "Jesteśmy zaskoczeni, bo w sumie to informację o tym, że zgłoszono nasz utwór do tego konkursu otrzymaliśmy jakiś czas temu a ponieważ tyle się dzieje wokół nowej płyty, zdążyliśmy już o tym zapomnieć, ale bardzo się cieszymy" - opowiada Krzysztof Lasoń, do którego zadzwoniliśmy z gratulacjami i prośbą o komentarz.

Wołosi i Lasoniowie będą reprezentować Polskie Radio na 32. Festiwalu Folkowym EBU w Chorwacji w czerwcu br. Zapytaliśmy czy do tego czasu nowa płyta będzie już gotowa...

- "Dopinamy już ostatnie sprawy i mam nadzieję, że płyta ukaże się najpóźniej za miesiąc. Nie ma jeszcze tytułu ale mogę powiedzieć, że znajdzie się na niej 12 utworów".

Trzymamy zatem kciuki by wszystko się udało, a specjalnie dla naszych Czytelników, za zgodą zespołu, jako pierwsi publikujemy do odsłuchania nagrodzony utwór, już pod tytułem, który znajdzie się na nowym krążku grupy.

"Zmierzch" ("Groniczek"), muz. Stanisław Lasoń, Wołosi i Lasoniowie

Zmierzch

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu