Młodzi w folku

Kto na Nowej Tradycji?
Kamil Piotr Piotrowski, 8 kwietnia 2011
Wołosi i Lasoniowie na Nowej Tradycji 2010
Fot. Robert Derda
Liczba zgłoszeń do konkursu Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" znów wyższa niż rok temu. Tym razem jury musiało wybrać zespoły spośród 68 nadesłanych aplikacji. Tylko ci, którzy kiedyś byli jurorami wiedzą, że to spore wyzwanie.

Gratulujemy wszystkim 14 wykonawcom, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w konkursie XIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Komisja w składzie: Maria Baliszewska, Małgorzata Jędruch-Włodarczyk, Anna Szotkowska, Jakub Borysiak, Piotr Kędziorek, Włodzimierz Kleszcz i Wojciech Ossowski ogłosiła, iż do przesłuchań konkursowych, które odbędą się 13 i 14 maja dopuszcza następujące zespoły:

W tym roku znów rekordowa liczba zgłoszeń, bo aż 68. Ze względu na regulaminowe uchybienia 6 zgłoszeń odpadło z procedury. Jakie były te pozostałe 62?

- "Moda na folk kosztuje. Co roku mamy pełno zespołów profesjonalnych grających rzeczy ocierające się o folk, ale grające na codzień inne rzeczy, a też i grono amatorów, których chęci daleko przerastają umiejętności. Sądzę, że działalność warsztatowa to jedyna możliwość dogonienia np. Skandynawów" - komentuje dla nas tegoroczne zgłoszenia Wojciech Ossowski, jeden z członków komisji, dziennikarz radiowy, autor m.in. trójkowych "Ossobliwości".

Natomiast Tomek Wolak, ze szczecińskiej grupy "Lesja i Muzyky", tak odpowiedział na nasze pytanie o motywy zgłoszenia do konkursu:

- "Zgłosiliśmy się ponieważ uważamy, że konkurs "Nowa Tradycja" jest dla zespołów folkowych tak ważnym jak dla pianistów konkurs Chopinowski. Zakwalifikować się do "Nowej Tradycji", to już jest ogromne wyróżnienie. Chcemy promować muzykę naszych wschodnich sąsiadów, aranżując ludowe pieśni ukraińskie na swój sposób (...). Wierzymy że "Nowa Tradycja" da nam tę szansę!" - i wszystko jasne.

Zapraszamy zatem na "Nową Tradycję" w dniach 12-15 maja. Program dostępny jest tutaj.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu