Dźwięki utracone i odzyskane

Wykład, prezentacja, warsztat, koncert
Kamil Piotr Piotrowski, 29 marca 2011
Anna, Michal i Marek
Fot. Press
Unikalne instrumenty muzyczne Karpat: trąby i rogi sygnałowe, fujarę detwiańską i archaiczne flety bezotworowe, gajdicę – pasterski klarnet ze wschodniej Słowacji, będzie można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

W Muzeum Etnograficznym w... Krakowie, w najbliższy czwartek,  31 marca odbędzie się niecodzienne spotkanie z Anną Nacher, Markiem Styczyńskim (Karpaty Magiczne) oraz Michalem Smetanką. Cała trójka w ramach wykładu, prezentacji, warsztatu oraz koncertu zaprezentuje zgromadzonym bogactwo instrumentów pochodzących z obszaru Karpat.

- "Skupimy się na unikalnych instrumentach z Karpat i technikach wokalnych. Obok prezentacji instrumentów i ich walorów dźwiękowych (fujara pasterska, gajdica, rogi i trąby sygnałowe i wiele innych) pokażemy jak się wykonuje instrumenty tradycyjne" - zachęca Marek Styczyński.

Anna Nacher i Marek Styczyński znani przede wszystkim jako członkowie zespołu Karpaty Magiczne, zawodowo zajmują się badaniami, każde w innej dziedzinie, oraz popularyzacją kultury m.in. obszaru Karpat. Annę pasjonują dźwięk i... cisza. Marek to z kolei leśnik z wykształcenia, ale też producent, dziennikarz. Obydwoje wiele podróżują. Gość specjalny Michal Smetanka to dr muzykologii, muzyk i poszukiwacz tradycji muzycznych, znawca i budowniczy rzadkich instrumentów, kustosz własnego muzeum instrumentów muzycznych w Brutowcach k. Lewoczy na Słowacji.

Wszyscy, którzy zjawią się w krakowskim muzeum, będą mogli skorzystać ze stanowiska komputerowego, na którym odsłuchać będzie można brzmienia unikalnych instrumentów, pochodzących ze zbiorów muzealnych. Specjalnie na tę okazję Muzeum Etnograficzne zaprezentuje zwiedzającym kilka mało znanych instrumentów, m.in. olbrzymi bęben szczelinowy z Nowej Gwinei. Szczegóły w naszym dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu