50.000 Sąsiadów

EP-ka na jubileusz
Kamil Piotr Piotrowski, 18 lutego 2011
EP-ka "Sąsiedzi-Folk&szanty_2001-2011"
Fot. Kamil Piotrowski
W tym roku zespół Sąsiedzi obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji, już za kilka dni, ukaże się tzw. EP-ka, czyli już nie maxisingiel a jeszcze nie płyta, z 30 minutowym materiałem, w większości dotąd niepublikowanym.

Płyta "Sąsiedzi | Folk & szanty | 2001-2011" ukaże się w nakładzie… 50.000 egzemplarzy i będzie ją można kupić tylko (sic!) z marcowym wydaniem magazynu "Żagle" (od 25 lutego) oraz z kwietniowym wydaniem magazynu "Podróże" (od 25 marca). Oba należą do wydawnictwa "Murator".

Płyta to przekrój repertuaru zespołu, od szanty (śpiewanej a cappella), przez wokalno-instrumentalne pieśni kubryku i ballady do instrumentalnych melodii tradycyjnych. Na EP-ce znalazło się 7 utworów, w tym 5 dotąd nie nagranych: "Czarna Maryśka", "Reel św. Anny" i "Down by the Salley Gardens", nowsza wersja "Wrócić do Derry" (tytułowego utworu z pierwszej płyty) i "Bandoska opolska", zapowiadająca nową płytę, która ukaże się jeszcze w tym roku. Ze względu na charakter wydawnictwa nie mogło tu zabraknąć wspomnianej szanty ("Roll Boys, Roll") czy nagrodzonego Grand Prix Festiwalu "Shanties", protest songu "Johnny I hardly Knew Ye“ (z ostatniej płyty "Brocéliande").

Oczywiście jubileuszową EP-kę będzie można też zdobyć, choć już nie w takiej ilości, w różnego rodzaju konkursach. Pierwszy "Podaruj płytę Sąsiadów" już za chwilę, tradycyjnie na naszym profilu na Facebook. O kolejnych, informacje będą dostępne na stronach zespołu oraz patronów projektu.

Koncert premierowy, inaugurujący także obchody 10-lecia Sąsiadów, odbędzie się 3 marca, w sali kameralnej "Poziom 3" w C.H. Agora w Bytomiu.

"Sąsiedzi | Folk & szanty | 2001-2011", EP, Invini (2011)

  1. Reel św. Anny - muz. tradycyjna - 4‘05
  2. Bandoska opolska - sł./muz. tradycyjne - 4.15
  3. Wrócić do Derry - sł. Rafał Krzysztoń, muz. Gordon Lightfood - 4.28
    (wg. "Back Home in Derry" - sł. Bobby Sands, muz. Gordon Lightfoot)
  4. Czarna Maryśka - sł. Monika Szwaja, muz. tradycyjna - 2.39
  5. Johnny I hardly Knew Ye - sł./muz. tradycyjne - 6.05
  6. Roll Boys, Roll - sł./muz. tradycyjne - 2.34
  7. Down by the Salley Gardens - sł. William Butler Yeats, muz. tradycyjna - 5.04

Płyta ukazała się dzięki pomocy finansowej Samorządu Miasta Gliwice
Patroni medialni wydawnictwa: Żagle, Podróże oraz portal Folk24.pl

 

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu