WIEŚCI

«1, 2, 3 - 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37»

Kulturowy tygiel

Elassona Research Academy Folk Dance Group
Historyczne uwikłania sprawiły, iż Podlasie prócz Polaków zamieszkuje ludność białoruska, litewska, ukraińska, żydowska, tatarska i romska. Ta rozmaitość etniczna Podlasia zawarta jest w tradycyjnych pieśniach tańcach i obrzędach. czytaj całość »

Czeremcha zaprasza

Logo festiwalu Z Wiejskiego Podwórza
Zbliża się XVI edycja Festiwalu "Z wiejskiego podwórza", jedna z najważniejszych tego typu imprez w Polsce. Trzy dni folkowej zabawy zapewnią zespoły z Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Węgier i Polski.
czytaj całość »

Łódzkie Folklorem stanie

Logo MWF
Na dziesięć dni Łódź oraz kilka innych miast staną się mekką dla miłośników folkloru z różnych stron świata. Do Polski przyjadą zespoły z 5 krajów. Taniec, parady, warsztaty i koncerty wypełnią program imprezy. czytaj całość »

Tinariwen w Polsce

Tinariwen
Okrzyknięci rewelacją worldmusic ostatnich lat, grali u boku takich gwiazd jak Carlos Santana czy Rolling Stones. Rok temu na Open'erze zebrali pochlebne recenzje. Jesienią znów przybywają do Polski na dwa koncerty. czytaj całość »

Kto przed Nickiem?

Nick Cave
Trwa drugi etap wyboru zespołu, który wystąpi jako support przed grupą  Grinderman, w której gra Nick Cave. Wśród konkursowiczów jest folkowa Vladimirska. Teraz to od waszych głosów zależy czy przejdą dalej.
czytaj całość »

Bunt rozlewa się po kraju

R.U.T.A. podczas nagrań
R.U.T.A., projekt Maćka Szajkowskiego po wiosennej premierze w warszawskim klubie Hybrydy, pojawi się na żywo w kilku miejscach w Polsce, promując płytę, która budzi kontrowersje i rozpala dyskusje w polskich mediach. czytaj całość »

Jest też fRoots

fRoots #337
Zgodnie z obietnicą do sprzedaży w Polsce wprowadzamy kolejne brytyjskie czasopismo folkowe. Magazyn fRoots to już druga po Songlines Magazine folkowa lektura z Wysp dostępna dla polskich czytelników.
czytaj całość »

Śląsk świętuje

Żywiołak
W pierwszych dniach lipca Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zaprasza do swojej siedziby w Koszęcinie na trzynastą edycję Święta Śląska. Przed nami trzy dni koncertów, przedstawień i wystaw. W roli gwiazdy wystąpi Zakopower.
czytaj całość »

Skrzyżowanie w sieci

www.festival.warszawa.pl
Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur" poinformowali właśnie o opublikowaniu w sieci nowej wersji serwisu internetowego poświęconego tej imprezie. Jest schludnie, czytelnie, na temat. czytaj całość »

Nowy Songlines

Okładka Songlines Magazine #77
Do sprzedaży w Polsce właśnie trafił lipcowy numer brytyjskiego czasopisma folkowego Songlines Magazine. Wraz z tym wydaniem czytelnicy otrzymają aż dwie płyty CD. W środku czeka ponad 100 stron artykułów.
czytaj całość »

Złoty Bączek finiszuje

Mordewind
Nagroda Złotego Bączka Sceny Folkowej przyznawana przez fanów w głosowaniu internetowym, to przepustka dla młodych grup do występu na głównej scenie Przystanku Woodstock. W tym roku szansę mają: Arka Noego lub Mordewind. czytaj całość »

Etniczny port nad Wartą

Dakhra Bahra
W najbliższy weekend ponownie będziemy mieli okazję zawinąć do niezwykłego, etnicznego portu w starym zakolu Warty w Poznaniu. Portu pełnego muzyki z całego świata i ludzi otwartych i ciekawych innych kultur. czytaj całość »

Festiwal na zwolnienie

Yejku
W codziennym, zabieganym życiu nie mamy już za wiele czasu na to, by zastanowić się nad ważnymi dla nas sprawami, pokontemplować życie, odpocząć, wyciszyć się. Czy uda się to podczas "Slow Festiwalu" w Chorzowie? czytaj całość »

Ostatnia opowieść Hugilla

Marek Szurawski
Nie wszystkim miłośnikom żeglarskich pieśni dane było spotkać Stana Hugilla, ostatniego pracującego szantymena. Niewielu zna jego publikacje nt. szant. Tylko garstka miała okazję go bliżej poznać. Marek Szurawski był jednym z nich. czytaj całość »

Pociąg ruszył

"Night Trains" - Vladimirska
"Night Trains", płyta grupy Vladimirska właśnie trafiła do sprzedaży. Album ten jest wyczekiwaną przez nas premierą. Z tej okazji dla subskrybentów naszego newslettera mamy prezent w postaci kuponu zniżkowego na zakup tego wydawnictwa. czytaj całość »

Najazd Wikingów

Varttina
Szczecińskie Dni Morza potrafią zaskakiwać. Przestały być już tylko imprezą dla miłośników szant stając się świętem folku w ogóle. Znów w Szczecinie, obok czołówki polskiej sceny żeglarskiej, wystąpią gwiazdy folku, m.in. ze Skandynawii. czytaj całość »

Folklor rekonstruowany

Kapela z Dobrzelina
Jak co roku latem w Kazimierzu Dolnym rozbrzmiewać będzie polska muzyka ludowa. Jednak tym razem będzie ona brzmiała nieco inaczej. Obok artystów ludowych pojawią się bowiem nad Wisłą wykonawcy, którzy rekonstruują dawną muzykę wsi. czytaj całość »

Folkowy sygnał Wiadomości

Pod Wiatr
Ponad miesiąc temu redakcja Wiadomości TVP1 zaprezentowała rockową wersję swojego sygnału zagraną przez zespół złożony z kilkunastu gitarzystów z małego Michałowa. Jako druga pojawiła się wersja folkowa. czytaj całość »

Śpiewające miasto

Święto muzyki
Dla wielu melomanów koncert ulubionej gwiazdy jest niemalże świętem. Normą jest fakt, że to słuchacze muszą pofatygować się do artysty. Tym razem będzie inaczej. Z okazji europejskiego Święta Muzyki wykonawcy wyjdą do swoich fanów. czytaj całość »

Międzykulturowa Globaltica

Perunika Trio
Festiwal  Kultur Świata "Globaltica", który pod koniec lipca odbędzie się w Gdyni przedstawił już większość z artystów, którzy odwiedzą tegoroczną edycję. Zapowiada się prawdziwe spotkanie kultur świata. czytaj całość »

Bine ati venit! Vítáme! Welcome!

Słowniki
W dobie nieograniczonego kontaktu ze światem także i Folk24 zaczyna docierać do międzynarodowej, folkowej społeczności. Muzyka polskich grup z naszego sklepu od jakiegoś czasu budzi zainteresowanie fanów spoza Polski. Przyszedł czas na artykuły. czytaj całość »

Cygańska Warszawa

Teresa Mirga
Już w najbliższy piątek Dom Kultury Rakowiec pełen będzie cygańskich brzmień.  W Warszawie rusza festiwal Cyganeria, który przybliży piękno romskiej kultury Europy i Świata. Na gości czekają wystawy, pokazy, warsztaty i koncerty.
czytaj całość »

Udany powrót

North Cape
Gdy kilka lat temu, na festiwalu "Kubryk" w Łodzi członkowie śląskiej grupy wokalnej North Cape zapowiedzieli, że kończą występy, wielu widzów westchnęło z żalem. Był rok 2007. Cztery lata później, na tym samym festiwalu wrócili, i to jak! czytaj całość »

Smok się budzi

Vidlunnia - Katarzyna Wesołowska
Znany z eteru, dziennikarz poznańskich rozgłośni Afera i Merkury, Marcin Piosik nie ustaje w działaniach mających na celu promocję folku w stolicy Wielkopolski. Były już wieczory z etno i worldbeat, czas na... festiwal. czytaj całość »

W Lublinie Folkują

Holloenek Hungarica
Rok temu odbyły się dwie edycje Międzynarodowego Festiwalu Nowej Muzyki Folkowej "Hellofolks!". Zespoły z całej Europy prezentowały łączenie folku z muzyką rockową, punkową a nawet metalową. Europa znów pojawi się w Lublinie. czytaj całość »

Pieśni spod pokładu

Cztery Refy na Kubryku 2010
Choć prawie cała Polska już dawno wrzuciła do worka z nazwą "szanty" wszystko to, co o wodzie, morzu, pływaniu, na łódzkim "Kubryku" nadal dbają o to, by szanta, morska pieśń pracy, pozostała szantą. czytaj całość »

Po Nowej Tradycji

Laureaci Grand Prix Nowej Tradycji 2011
Kolejny, XIV Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" za nami. Obok koncertów, wręczano nagrody za Folkowy Fonogram Roku, Fonogram Źródeł, nagrodę internautów Wirtualne Gęśle i zwycięzcom konkursu muzycznego. czytaj całość »

Nowa Tradycja z premierą

Nowa Tradycja 2011
Dziś rozpoczyna się festiwal Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Przed nami zmagania konkursowe młodych wykonawców, wręczenie nagród w kilku kategoriach, koncerty oraz premiera płyty grupy Wołosi i Lasoniowie.
czytaj całość »

Atmasfera w trasie

Atmasfera
W marcu miała miejsce premiera najnowszej płyty zespołu Atmasfera zatytułowanej "Integro". Muzycy właśnie rozpoczynają trasę koncertową promującą to wydawnictwo. Na tę chwilę znane są terminy koncertów w czternastu miastach.
czytaj całość »

Setanta świętuje

Setanta
Przyjaciele, dawni członkowie zespołu, zaprzyjaźnieni muzycy, media, wierni fani, starzy i nowi oraz gwiazda muzyki irlandzkiej spotkają się w najbliższą sobotę w amfiteatrze na warszawskim Bemowie. Okazja nie byle jaka.

czytaj całość »

Oj Daga, oj Dana!

Z wreczenia Fryderyków
Nie Martyna Jakubowicz & Żona Lota z ich płytą "Okruchy życia", ani nie Jan Trebunia-Tutka z "Górami w sercu". Nie zespół pod wodzą Wojciecha Waglewskiego i nie Stasiek Wielanek & Kameleon, tylko... "Maleńka". czytaj całość »

Trzecia za... Trzecią

Tríú, komplet
Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej poświęconej XIV Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" ogłoszono laureatów ósmej edycji plebiscytu dla internautów "Wirtualne Gęśle". czytaj całość »

Czas na Nocne Pociągi

Vladimirska
Fani tego zespołu musieli trochę poczekać, ale wiadomo już, że premiera debiutanckiej płyty krakowskiej grupy Vladimirska odbędzie się na początku czerwca. Półtora roku od ich scenicznego debiutu. Całkiem nieźle. czytaj całość »

Songlines w Polsce

Songlines Magazine No 76
Jeden z najbardziej liczących się tytułów anglojęzycznych, opisujących folk, ethno i world music na świecie, dostępny jest już także nad Wisłą. Portal Folk24 został wyłącznym dystrybutorem magazynu Songlines w Polsce. czytaj całość »

Południca z Atmasferą

Radio ŻAK
Jedyna, niekomercyjna, i działająca jako non-profit stacja radiowa w Łodzi, świętować będzie 52 urodziny. Z tej okazji, obok punku i muzyki alternatywnej w programie obchodów znalazł się też dzień z muzyką "na ludowo". czytaj całość »

Prosto z gór...

Besquidians
Tuż po północy, z 21 na 22 kwietnia, miała miejsce oficjalna premiera debiutanckiego albumu zepołu Besquidians, zatytułowanego... "Besquidians".  Na tym jednak nie koniec niespodzianek i świątecznych prezentów od zespołu. czytaj całość »

To już koniec...

Kontrabasista
Wybraliście już najciekawszą waszym zdaniem okładkę płyty? Wskazaliście najlepszą wg was płytę folkową minionego, 2010 roku? Który zespół waszym zdaniem powinien otrzymać Wirtualne Gęśle? Zostało niewiele czasu. czytaj całość »

Stara tradycja, nowe czasy

Wszystkie Mazurki Świata 2010
W poniedziałek wielkanocny rusza festiwal "Wszystkie Mazurki Świata". Obok ludowych mazurków w wykonaniu wiejskich muzykantów i ich uczniów, będzie inspirowana ludowymi melodiami muzyka baroku i kompozytorów XX w. czytaj całość »

Powstanie Instytut Kultury Ludowej?

Kapela Braci Tarnowskich
Instytut Muzyki i Tańca, powołany w październiku 2010 r w Warszawie, zlecił napisanie raportów o muzyce w Polsce. Właśnie opublikowano część nas najbardziej interesującą, raport dotyczący polskiej sceny muzyki ludowej. czytaj całość »

Nastrojowo i optymistycznie

Saskia
Bytomskie "Wieczory Folkowe" nabierają rozpędu. Po spotkaniach z zespołami sceny żeglarskiej przyszedł czas na nuty spod znaku poezji, podróży i przygody. Do Bytomia, tuż przed wydaniem płyty, zawita Saskia. czytaj całość »

Zabrzmią pieśni sefardyjskie

Anna Riveiro
Ci, którzy pamiętają ubiegłoroczny koncert Anny Riveiro-Jagielskiej i grupy Maayan w Polskim Radiu z pewnością ucieszą się z tej wiadomości. Repertuar, który pojawił się na tym koncercie jest już dostępny na płycie.
czytaj całość »

Dziś święto płyty

Record Store Day
Dla polskiego pokolenia czterdziestolatków płyta winylowa jest czymś niezwykłym. W czasach komunizmu zdobycie czarnej płyty z muzyką "stamtąd" wymagało nie lada zabiegów. Byli wtedy tacy, którzy to ułatwiali... czytaj całość »

Tykwa z malinami

Gwidon Cybulski (Gadająca Tykwa)
Mamy dobrą wiadomość dla fanów zespołu Gadająca Tykwa oraz wszystkich miłośników ciekawej i poruszającej muzyki z różnych zakątków świata. Już za kilka dni będzie miała miejsce premiera ich płyty. czytaj całość »

Z nową parą

Robert Wasilewski
Premiera nowego składu oraz utworów na nową płytę w czwartek w Warszawie. Robert Wasilewski opowiedział nam o nowych twarzach Żywiołaka oraz uchylił rąbka tajemnicy nt. nowej płyty, która jeszcze w tym roku. czytaj całość »

Concha e Chango

Chango Spasiuk
Kwietniowa edycja Ethnojazz Festiwalu we Wrocławiu zdominowana będzie przez latynoamerykańskie dźwięki i rytmy. Najpierw usłyszymy żywiołowe flamenco a później tajemnicze, argentyńskie chamamé. czytaj całość »

Z portowego Portsmouth

Chris Ricketts & Mike Willshire
Lider tego duetu, Chris Ricketts był już w Polsce trzykrotnie. Zachwyciły go festiwale, polska publiczność i wspólne z innymi artystami śpiewanie szant. Nie od dziś angielscy szantymeni czegoś nam zazdroszczą. czytaj całość »

Beoga w Polsce!

Beoga
Czyż można sobie wymarzyć lepszy jubileusz, niż występ u boku tych, których się podziwia, których muzykę się lubi? Irlandzka Beoga oraz polskie grupy Rimead i 4NonBrets - dziesięciolecie Setanty może być wydarzeniem. czytaj całość »

Młodzi w folku

Wołosi i Lasoniowie na Nowej Tradycji 2010
Liczba zgłoszeń do konkursu Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" znów wyższa niż rok temu. Tym razem jury musiało wybrać zespoły spośród 68 nadesłanych aplikacji. Tylko ci, którzy kiedyś byli jurorami wiedzą, że to spore wyzwanie. czytaj całość »

Płyta na zbożny cel

De Press
Czuć, że wiosna, bo premiera płytowa za premierą, i czuć, że beatyfikacja Jana Pawła II coraz bliżej. Jeszcze nie przebrzmiała piękna muzyka dla Papieża jednych górali a już kolejni, swoją składają hołd polskiemu pielgrzymowi. czytaj całość »

Na Niepokornych!

Village Kollektiv
Niepokorni to ci, którzy nie poddają się ogólnym trendom, płyną z własnym nurtem, poszukują, zmieniają, czasami, gdzieś z boku tworzą rzeczy godne uwagi i pokazania innym. Czy takich niepokornych prezentuje krakowski Żaczek? czytaj całość »
«1, 2, 3 - 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37»
Pokaż menu