W FOLKOWYM TONIE

«1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10»

Kalendarz folkfana cz. 2

Interceltique w Lorient
Sezon wakacyjny to sezon festiwali, jak co roku przygotowaliśmy dla was mały zapowiednik, który pomoże Wam się zorientować co w festiwalowej trawie piszczy. Tym razem część druga poświęcona imprezom sierpniowym. czytaj całość »

Czeremcha za nami

19 Festiwal "Z wiejskiego podwórza"
Pod białoruską granicą zjawili się rumuńscy lautarzy, ukraińscy kozacy, polscy górale, klezmerzy i wielu innych. Z wielkiej sceny plenerowej popłynęły w niebo nuty tradycyjne, etniczne, folkowe, a nawet folk-rockowe. Pachniała dobra strawa. czytaj całość »

Hajducy na rampie

Taraf de Haidouks
Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu "Z Wiejskiego Podwórza" była światowej sławy cygańska orkiestra Taraf de Haidouks z rumuńskiego Clejani. Oprócz sceny muzykującą ekipę widywaliśmy także  na... rampie kolejowej. czytaj całość »

Z nowym duchem

Piotr Majczyna
Od niemal 9 lat należą do czołówki naszej sceny etno-folkowej. Fascynuje ich muzyka cygańska, lecz na jej podstawie tworzą zupełnie nową jakość. Uhonorowani licznymi nagrodami, wydali dwie płyty i dalej snują kolejne plany. czytaj całość »

Kalendarz folkfana cz. 1

Festiwal w Mikołajkach
Nadeszło lato, a z nim bogaty sezon koncertowy i liczne festiwale. Znów staramy się Wam przedstawić te najciekawsze i te, które gwarantują wysoki poziom artystyczny. Dokąd warto pojechać po muzykę etniczną w te wakacje? czytaj całość »

Czałg'a'tak!

Ashley
Czałga, słowo pochodzenia tureckiego, budzące na Bałkanach ciarki - podobnie jak słowo "manele". Niedawno pisaliśmy o rumuńskich hitach na lato, ale nie tylko rumuńska scena szykuje się na sezon. Czas na czałgę! czytaj całość »

Nowe single

Circle of Bards
Ruch na polskiej scenie etno-folkowej zrobił się niesamowity. Wiosna i nadchodzące lato, to dobry czas na premiery. Wielu wykonawców przed letnimi trasami prezentuje swoje nowości. Oto kilka wybranych z ostatnich miesięcy. czytaj całość »

Manelato

Sorina
Rumuńskie manele, podobnie jak bułgarska czałga, fińska humppa czy nasze rodzime discopolo przyprawia o gęsią skórkę szeroko rozumiany "mainstream". Nie przejmując się zbytnio krytyką "wielkich", scena serwuje hit za hitem. czytaj całość »

Przyszło nowe i młode

17 Nowa Tradycja
W zmienionej formule niektórych konkursów i z nowymi nagrodami przeminęła po raz 17 "Nowa Tradycja". Jak zwykle wypełniły ją cztery dni emocji i muzyki spod znaku etno i folk. Pora na krótkie podsumowanie i parę refleksji. czytaj całość »

Raport o muzyce tradycyjnej

II Konwencja Muzyki Polskiej
Trzy dni trwała II Konwencja Muzyki Polskiej, na której spotkali się przedstawiciele środowiska muzycznego. Najbardziej ciekawiły nas tematy związane z muzyką tradycyjną i folkiem, zwłaszcza wnioski z pewnego Raportu. czytaj całość »

Majówka na Trójstyku

Kilka majowych dni przeplatanych było zmienną pogodą, od pełnego słońca po rzęsiste opady. Był to jednak świetny czas, by skoczyć w teren poszukać etno, tym razem poza stolicą. czytaj całość »

W Rzeczpospolitej Kolberga

IV Wszystkie Mazurki Świata
Tegoroczna edycja mazurkowego festiwalu zbiegła się z obchodami Roku Oskara Kolberga, co nie pozostało bez wpływu na program imprezy. Było długo, różnorodnie, tanecznie i ciekawie. A publiczność co roku nie zawodzi. czytaj całość »

A czy koń śpiewa?

Zmarł niedawno tytan amerykańskiego folku, ba, „ojciec założyciel” tego gatunku, Pete Seeger. Wprawdzie, w dobie, gdy możemy sobie sięgnąć po kolekcję nagrań kompaktowych, wyszukać clipy w sieci czy obejrzeć zwyczajnie DVD, odejście nie bywa już aż tak definitywne, ba, za facecjonistą, możemy powiedzieć „pogłoski o mojej śmierci były lekko przesadzone”. czytaj całość »

Federacja bez bardów

39 Festiwal YAPA
Łódzki Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA, jest festiwalem zdecydowanie niebanalnym. To przede wszystkim dobra muzyka, ale też bogate, okołofestiwalowe życie towarzyskie i ciekawe grupy konkursowe. czytaj całość »

Finał w poniedziałek

V Weekend Kultury Irlandzkiej
Wspólnym występem zespołu Carrantuohill i Treblers zakończyła się piąta edycja Weekendu Kultury Irlandzkiej, imprezy, która już na dobre wpisała się w życie kulturalne stolicy Zagłębia. W tym roku bito tu rekordy frekwencji. czytaj całość »

Po raz dziesiąty!

Sarakina
Dziesięciolecie obchodów bułgarskiego święta wina Trifon Zarezan udało się znakomicie. Biletów zabrakło na kilka dni przed wydarzeniem, sala Rakowca pękała w szwach! Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło niespodzianek. czytaj całość »

Aktywne zapiątki

Dikanda
W zeszłym roku mimowolnie szukałem etno, z początkiem tego roku etno przyszło do mnie. Wieści muzyczne, które spłynęły z kraju i ze świata odebrałem jako dobry znak i błysk pozytywnej energii, której ostatnio jakby niezawiele... czytaj całość »

Z gośćmi i przyjaciółmi

Chudoba
Wrocławski zespół Chudoba świętował na specjalnym koncercie w Synagodze pod Białym Bocianem w towarzystwie znakomitych gości - znanej wszystkim fanom folku rodziny Słowińskich oraz pieśniarki Bente Kahan. czytaj całość »

Lubię muzykę wyrazistą

Płyty CD
Rok 2013 był rokiem kontrastów, wręcz: dziwnym. Co nie znaczy, że złym,  po prostu zupełnie innym od 2012 czy 2011. Niemniej trafiły się płyty wyraziste. Niektórzy wykonawcy miło zaskoczyli. Czas na noworoczne podsumowanie. czytaj całość »

Single wczoraj i dziś

Singiel
Singiel to nie tylko osoba żyjąca w pojedynkę. Singiel to potężny oręż w walce o słuchacza, także w muzyce folkowej. Dawniej kojarzony z małą czarną płytką, ale czasy się zmieniają, więc formy i kanały promocji i dystrybucji muzyki także. czytaj całość »

Kobieta z akordeonem

31 OPPA 2013
Raduza - pieśniarka, która zaczynała od grania swoich piosenek na ulicy, dziś należy do czołówki sceny folk u naszych południowych sąsiadów. Ale bywa i u nas, ostatnio została zaproszona jako gwiazda na festiwal bardów w Warszawie. czytaj całość »

Nie taki bard straszny

31 OPPA 2013
To niewątpliwie muzyczna uczta dla miłośników piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Od wielu lat jest to tak rozległy festiwal, że czasem ciężko pogodzić sprawy codzienne ze wszystkimi muzycznymi propozycjami organizatorów. czytaj całość »

Wielokulturowe duety

Sol et Luna
Przez cztery dni w Domu Kultury Rakowiec można było usłyszeć muzykę z różnych stron świata, od greckiej, arabskiej, po perską, litewską, słowacką, romską, łemkowską, polską i amerykański folk... To wróciły Etniczne Inspiracje! czytaj całość »

A oni nadal grają

Sierra Manta i goście
Do Ząbkowic Śląskich trafiłem pierwszy raz, a przygnał mnie tam jubileusz istnienia jednej z ważniejszych grup polskiej sceny folkowej oraz ciekawość miejsca, gdzie wszystko się zaczęło i gdzie odbywała się kultowa "Folk Fiesta". czytaj całość »

Potargowe refleksje

Hala targowa
Za nami już kolejne międzynarodowe targi muzyki świata WOMEX, które tym razem przygarnęło walijskie Cardiff. Wśród wystawców dwa stoiska z Polski, wśród gości targów, Polaków nieco mniej. Sama impreza bez rewelacji. czytaj całość »

Od szant do muzyki świata

Półka z płytami Kamila
Przez wiele lat moja uwaga koncentrowała się na muzyce celtyckiej, a później na tradycyjnym folku morskim. Bogactwo zwłaszcza tego ostatniego przyćmiło chęć poznawania innych odmian folku. Na szczęście tylko do czasu. czytaj całość »

Jej włosy blond

Zespół Grai
Na początku października, w Lublinie, w ramach trasy "Spirits of Old God’s Tour" wystąpili: Morhana, Grai i Radogost. Wymienionych supportowały młodsze stażem zespoły, lubelski Black Velvet Band i Netherfell z Krakowa. czytaj całość »

Legendy mroku razem

Loopus Duo
Dwie zacne postacie rodzimej sceny alternatywno-mrocznej łączą siły. Cząstka Żywiołaka z pogańską energią i cząstka mrocznego, zimnofalowego Beltaine Improved. Zderzenie neo-ludowego grania z tradycyjną nutą miast lat 80. czytaj całość »

Folkmetalowe plony!

Negura Bunget
Ta jesień, mimo bardzo chłodnych dni, ogrzewana jest muzyką! Pod koniec września fani folkmetalu mogli czuć się usatysfakcjonowani, do Warszawy przybyli bowiem tłumnie Bogowie folkmetalowego grania. I wypadli świetnie! czytaj całość »

Pamięci Andy'ego

9 Skrzyżowanie Kultur
Ostatniego dnia festiwalu publiczność została przeniesiona do świata grupy etnicznej Garifuna, zamieszkującej Amerykę Środkową. Poznaliśmy ich kulturę, wspomnieliśmy też wielkiego jej orędownika i promotora. czytaj całość »

Królowa Calypso

9 Skrzyżowanie Kultur
Czwartego dnia festiwalowa publiczność wybrała się w podróż na wyspy Trynidadu i Tobago oraz do Nowej Zelandii. Egzotyczne calypso i budzący skrajne emocje taniec haka zaczarowały namiot Skrzyżowania Kultur. czytaj całość »

Orkiestra mistrzów

9 Skrzyżowanie Kultur
Trzeciego dnia warszawskiego festiwalu na scenie spotkali się mistrzowie, co już jest niejaką tradycją, starając się pokazać prawdziwe skrzyżowanie kultur, łączące różne tradycje, style. Finał to współczesne spojrzenie na tradycję. czytaj całość »

Z Sardynii i Reunionu

9 Skrzyżowanie Kultur
Drugi dzień festiwalu to spotkanie z różnymi artystami, najpierw w trakcie konferencji, a później na wieczornym koncercie. Tego dnia za sprawą muzyki powędrowaliśmy nad Morze Śródziemne, nad Ocean Indyjski i do samej Afryki.

czytaj całość »

Dźwięki z Polski

9 Skrzyżowanie Kultur
Pierwszy dzień Skrzyżowania Kultur przyniósł ciekawe dyskusje z zagranicznymi gośćmi na temat polskiej sceny etno/folk. W festiwalowym namiocie z kolei, na czterogodzinnym koncercie, teoria spotkała się z praktyką. czytaj całość »

Rozdroża na Skrzyżowaniu

8 Skrzyżowanie Kultur
Gdy we wrześniu pojawia się charakterystyczna sylwetka namiotu pod Pałacem Kultury i Nauki jest to nieomylny znak: Skrzyżowanie Kultur nadchodzi! A fani world music, dawno już zaopatrzeni w karnety, odliczają dni do początku festiwalu. czytaj całość »

Ognisko zapłonęło

Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej
Choć rano się jeszcze chmurzyło, po południu było ciepło i przyjemnie. Radomski plener przy ulicy Kozienickiej zapełnił się muzyką i liczną publicznością, na festiwal przyjechali widzowie z różnych części Mazowsza i Podlasia. czytaj całość »

Folk Dogs

Pomysł na ten artykuł narodził się po spotkaniu z Misią, słynną fadistką. Przyjechała na koncert do Warszawy i od razu ustawiła się kolejka dziennikarzy, by zamienić z artystką parę słów. Kolejka była długa: stacje radiowe i telewizyjne, prasa kobieca i fachowa... Każdy miał kwadrans i do widzenia. czytaj całość »

Liry, drumle i mural

Akademia Muzyków Wędrownych 2013
W ostatnim tygodniu sierpnia w Narolu, małej miejscowości na Roztoczu, odbyła się druga edycja Akademii Muzyków Wędrownych. Nauka tradycyjnych pieśni z Polski i Ukrainy oraz warsztaty lirnicze to tylko niektóre z punktów programu. czytaj całość »

Dzień premier

XI Festiwal Muzyki Celtyckiej Zamek
Drugi dzień festiwalu w Będzinie to tradycyjnie przedpołudniowe warsztaty, gdzie tym razem było nieco inaczej, i popołudniowe koncerty i kilka zapowiadanych premier. Finał z dawno nie słyszanym pod zamkiem Carrantuohill. czytaj całość »

Zaskoczyli mnie

XI Festiwal Muzyki Celtyckiej Zamek
Jechałem do Będzina na pierwszy dzień festiwalu Zamek, przyznam się bez bicia, z nastawieniem, że niewiele może mnie zaskoczyć. Wydawało mi się, że znam już Flash Creep, Gwerenn, Strays i innych, na tyle, że... wydawało mi się. czytaj całość »

Dzień skrzypków

Stockholm Folk Festival 2013
Idea trzeciego dnia polegała przede wszystkim na tym, by jak najwięcej ludzi mogło uczestniczyć w proponowanych przez organizatorów wydarzeniach. Program tego dnia również skierowano do szerszego grona odbiorców. czytaj całość »

Nasze tu i teraz

Folkowisko - Festiwal Kultury Pogranicza
Do Gorajca dojeżdża tylko jeden autobus dziennie. W około roztoczańskie lasy i pola, łagodny nurt rzeki Gnojnik, kilkanaście domów. Jeśli już ktoś obcy tu przyjeżdżał, to tylko po to, aby zobaczyć cerkiew z XVI w. czytaj całość »

Odkrycie piątej sceny

Stockholm Folk Festival 2013
Podczas drugiego dnia Stockholm Folk Festival konieczność wybierania pomiędzy różnymi atrakcjami okazała się jeszcze większa, i o wiele trudniejsza. Co ciekawe, zasługa tylko częściowo leży po stronie organizatorów festiwalu. czytaj całość »

Wałasi, ojce nasi

Redyk Karpacki 2013
Urlop to świetny czas na plenerowe spotkania z folklorem. My mieliśmy wyjątkowe szczęście. Na swej drodze natknęliśmy się na Redyk Karpacki podczas plenerowej imprezy w Łomnicy Zdroju, tuż pod słowacką granicą. czytaj całość »

Folk pod pałacem

Stockholm Folk Festival 2013
Dojechaliśmy na miejsce na kilkadziesiąt minut przed koncertem inauguracyjnym. Pierwszego dnia sztokholmski festiwal przywitał nas słońcem. Po całym dniu gęstych chmur i siąpiącego z nich deszczu była to miła odmiana. czytaj całość »

Z pustyni i z dżungli

Okładka płyty DVD
W tym roku swój jubileusz obchodzi jedna z najciekawszych oficyn fonograficznych na świecie. Jako, że w Polsce pozostaje ona cały czas prawie w ogóle nie znana, pozwolę sobie przybliżyć pokrótce historię i działalność Sublime Frequencies. czytaj całość »

Kalendarz folkfana - lato cz.2

18 Festiwal Z wiejskiego podwórza
Słowo się rzekło. Miesiąc temu przedstawiłam najciekawsze moim zdaniem lipcowe wydarzenia sceny etno, folk i muzyki tradycyjnej. Teraz nadeszła pora na przegląd muzycznego tygla z propozycjami na drugi miesiąc wakacji. czytaj całość »

Czeremcha folkiem pachnąca

18 Festiwal Z wiejskiego podwórza
Niesamowita energia festiwalu w Czeremsze udzieliła się nam już po raz kolejny i to, mówiąc językiem muzycznym, "od pierwszych taktów". Program różnorodny, nawet bardzo, i jak poprzednio, nie zabrakło czarnego konia imprezy. czytaj całość »

Potańcujmy jeszcze

7 Karpacki Korowód
W połowie lipca, już siódmy raz mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Karpackim Korowodzie - jedynej w Beskidzie Śląskim i Żywieckim imprezie na wzór słowackich, węgierskich, czy też rumuńskich "Domów Tańca". czytaj całość »

Co rok, to prorok

Półka z płytami Piotrka
Przyznam, że myślałem nad tym od kilku ładnych miesięcy. Słucham tej muzyki już od prawie 30 lat i praktycznie każdego roku inna płyta jest właśnie tą najlepszą, najciekawszą, odkrywającą nowe brzmienia i fascynacje. czytaj całość »
«1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10»
Pokaż menu