Kalendarz folkfana cz. 2

Zapowiednik festiwalowy - sierpień 2014
Anna Wilczyńska, 31 lipca 2014
Interceltique w Lorient
Fot. Kamil Piotrowski
Sezon wakacyjny to sezon festiwali, jak co roku przygotowaliśmy dla was mały zapowiednik, który pomoże Wam się zorientować co w festiwalowej trawie piszczy. Tym razem część druga poświęcona imprezom sierpniowym.

W ostatni dzień lipca rozpocznie się jubileuszowy, 20. Przystanek Woodstock, o którym więcej pisaliśmy tutaj. Na pewno największym etno-wydarzeniem będzie tutaj premiera wspólnej płyty Mercedes Peon i Kapeli ze Wsi Warszawa 1.08, jak również wspólny występ Carrantuohill z irlandzką wokalistką Eleanor McEvoy. W tym samym czasie co Przystanek, w Katowicach trwać będzie Off Festival, prezentujący scenę alternatywną i niezależną. Co ciekawe, w tym roku w programie sporo miejsca zajmą zespoły etno-folkowe oraz inspirowane tradycją - m.in. Same Suki, Kapela Brodów, Karpaty Magiczne i ukraińska Dakhabrakha. Formacje te wystąpią 2.08 na scenie eksperymentalnej.

Również w ten sam weekend, sobota - niedziela 1-2.08, odbędzie się jeden z największych w Polsce zlotów miłośników wczesnego średniowiecza – Festiwal Słowian i Wikingów. Z okazji jubileuszu imprezie towarzyszyć będzie dodatkowa atrakcja - Wolin Folk Fest, podczas którego zagrają m.in. Corvus Corax, Shannon i Bubliczki (więcej informacji tutaj).

Kolejny tydzień wakacji zainicjuje w poniedziałek 3.08 16 Tabor Domu Tańca, który podobnie jak w poprzednim roku odbędzie się w Sędku koło Łagowa (świętokrzyskie) i potrwa aż do niedzieli 10.08. Celem imprezy jest nauka zanikających form tańca, śpiewu, muzyki instrumentalnej, rękodzieła. Program uzupełniają wieczorne zabawy taneczne z kapelami wiejskich mistrzów i ich uczniów, wykłady, spotkania, projekcje filmów. To przede wszystkim propozycja dla fanów wiejskiej muzyki niestylizowanej tzw. in crudo.

W drugi weekend sierpnia - dokładnie w niedzielę, 10.08 - warto wpaść na Mazury do Mrągowa, aby usłyszeć nowatorski projekt "Arboretum" - pierwszy koncert muzyki hybrydowej. Inspiracją dla tego wydarzenia jest muzyka ludowa z Kurpiów, Podola, Polesia i Wołynia. Wystąpią pomysłodawczyni imprezy, wokalistka Ola Turkiewicz z Adamem Strugiem oraz polsko-ukraińskim zespołem Dziczka. Prozatorsko-poetycką narrację projektu zapewni Wojciech Malajkat.

Również w drugi weeked sierpnia (9-10.08) do muszli koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie, po dwóch latach przerwy, powróci Festiwal HelloFolks. Impreza będzie podzielona na dwa dni - jednego dnia wystąpią kapele punk-folkowe, a drugiego folk-metalowe. Wśród tych ostatnich usłyszymy gwiazdy gatunku z zagranicy - m.in. Litvintroll (Białoruś), Tin Sonca (Ukraina), Niburta (Węgry).

Lublin to prawdziwa stolica folku w te wakacje, bowiem trzy dni później, w środę 13.08 zacznie się tu kolejna edycja Jarmarku Jagiellońskiego. To bardzo interesująca i bogata w atrakcje impreza promująca region oraz lokalną kulturę wiejską oraz miejską. W programie m.in. potańcówki z muzyką tradycyjną z Kapelą Braci Dziobaków, Kapelą Maliszów, warsztaty, gry i zabawy tradycyjne (Ania Broda) oraz koncerty folkowe: Lautari, Karolina Cicha i Spółka. Wystąpią też zagraniczni goście - Hulajhorod, Burdon, Terra Kozakorum z Ukrainy, Romengo z Węgier. Jarmark zakończy się w niedzielę 17.08.

W środę 13.08 na południu Polski rozpoczną się 48. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Tutaj też będzie przewaga nut tradycyjnych,  w wykonaniu lokalnych zespołów podhalańskich. Ale imprezę uświetnią też goście - z Rumunii przybędzie zespół Roma Fest, z Węgier znana już polskiej publiczności m.in. z Ethno Portu grupa Söndörgő, a egzotyki doda Ahaju z dalekiej Boliwii.

W górach, ale trochę niższych - w Bieszczadach po raz kolejny przyciągną turystów Spotkania ze Sztuką "Rozsypaniec", odbywające się w Cisnej i Dołżycy w dniach 13-15.08.2014. Tu raczej prym wieść będzie poezja śpiewana, a folk pojawi się raczej w tle, m.in. na koncertach Hoverli i Adama Struga.

Pozostając na terenach górskich: w długi świąteczny weekend sierpnia (15-17.08) po raz drugi u stóp Beskidu Śląskiego odbędzie się Słowiańska Folk-Metalowa Noc z gwiazdami tego nurtu - m.in. węgierską Dalriadą.

W trzecim tygodniu sierpnia do Płocka zjadą miłośnicy folkloru, bowiem 20.08 ruszy II edycja Vistula Folk Festival – kontynuatora dawnego Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego. Mimo oczywistej przewagi tradycyjnej nuty w programie, będzie scena folkowa, na której wystąpią Karolina Cicha i Part Pałyga.

W czwartek 21.08, na Podkarpaciu wyrośnie wielkie miasteczko namiotowe w ramach piątej edycji Cieszanów Rock Festival. I choć królować będzie tu głównie rock and roll, to jednocześnie nie zabraknie sporej dawki folk-metalu i punk-folka w wykonaniu Paddy And The Rats (Węgry), Arkony (Rosja), Korpiklaani (Finlandia), projektu R.U.T.A. i Paprika Korps, Dzieciuków (Białoruś).

Nie zapomnieliśmy o licznych w polsce fanach muzyki z Zielonej Wyspy i na naszej liście umieszczamy 12. Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie, który zaplanowany jest na weekend 22-24.08. Wystąpią gospodarze imprezy - Beltaine oraz goście z zagranicy - Guichen Brothers z Francji, Bags of Rock ze Szkocji, Tim O’Connor & Paul Daly (Wlk. Brytania) i inni.

W sobotę 23.08 ruszają dwa potężne festiwale - w Zakopanem 46. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, a w stolicy 11. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" (23-31.08). W Zakopanem nutkę folkową zapewni Kozak System, podczas gdy na drugiej imprezie Kapela ze Wsi Warszawa we wspólnym projekcie z Jorgosem Skoliasem.

Nie sposób nie wspomnieć o prężnie rozwijającym się projekcie osób z Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu, czyli Pannonica Folk Festiwal. W Barcicach w urokliwym Beskidzie Sądeckim po raz drugi w ostatni weekend sierpnia (28-30.08) powstanie miasteczko festiwalowe. Na plenerowej scenie położonej na łące nad Popradem zagrają takie światowe gwiazdy world music jak Boban i Marko Marković Orchestra (Serbia), Besh o'droM (Węgry), triumfator festiwalu w Guczy, Duvački Orkestar "Zlatna Jabluka" i nasze rodzime gwiazdy nuty cygańsko-bałkańskiej - Čači Vorba i góralski Jazgot.

Przez cały sierpień kontynuowane będą koncerty festiwalu Kolory Polski, wędrującej imprezy Filharmonii Łódzkiej, podczas której wystąpi m.in. Joanna Słowińska z zespołem i Karolina Cicha z Bartem Pałygą. Z kolei w stolicy kontynuowane będą plenerowe Koncerty Promenadowe w Parku Bródnowskim (Parura, Kapela Niwińskich, Muzykanci), a w Cafe Baobab przez całe wakacje warszawscy afro-muzycy zapraszają na warsztaty i jam session w ramach sobotnich Muzycznych Spotkań na Francuskiej.

Szczegóły dotyczące większości powyższych festiwali znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Jeśli znacie jeszcze ciekawe festiwale folkowe, na które warto zaprosić naszych Czytelników, piszcie na redakcyjnego maila (redakcja@folk24.pl)

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu