Kalendarz folkfana cz. 1

Zapowiednik festiwalowy - lipiec 2014
Anna Wilczyńska, 1 lipca 2014
Festiwal w Mikołajkach
Fot. Kamil Piotrowski
Nadeszło lato, a z nim bogaty sezon koncertowy i liczne festiwale. Znów staramy się Wam przedstawić te najciekawsze i te, które gwarantują wysoki poziom artystyczny. Dokąd warto pojechać po muzykę etniczną w te wakacje?

Od połowy czerwca trwa już, zainicjowany przez koncert zespołu Same Suki, wędrowny festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" (15.06 -30.08). W programie nie tylko klasyka, ale również jazz, muzyka tradycyjna i folkowa. W różnych miejscowościach woj. łódzkiego zagrają wykonawcy tacy jak: reaktywowane ostatnio Lautari, Angela Gaber z zespołem, Karolina Cicha i Bart Pałyga, Joanna Słowińska, odbędzie się też spektakl dla dzieci "Kusy Janek", w którym biorą udział muzycy Janusz Prusinowski Trio i Kaja Prusinowska.

Z nadejściem wakacji, w Krakowie, rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej "Szalom na Szerokiej", który potrwa do 13.07.

Pierwszy tydzień lipca to także dobry czas dla fanów nuty tradycyjnej, gdyż w piątek, 4.07 startuje festiwal "Galicja Gnojnica", wspierany organizacyjnie przez Andrzeja Bieńkowskiego i Witolda Brodę.

Niecałe 120 km dalej, na północny wschód, w malowniczej okolicy lasów Janowa Lubelskiego w środę, 9.07 rozpocznie się impreza o wdzięcznej nazwie "Na rozstajnych drogach". Po raz czwarty będzie można poznać muzykę niestylizowaną muzykę wiejską z terenu Roztocza i nauczyć się tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach.

Tego samego dnia, czyli 9.07, też w niedalekiej okolicy, bo w Lublinie, rozpocznie się Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival - prezentujący najciekawsze oraz najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne z pogranicza różnych gatunków i kultur w rocku, jazzie i reggae, jak również w world music, elektro i muzyce klasycznej. W tym roku fani etno na pewno będą zadowoleni z koncertu tuwińskiej kapeli Yat-Kha i legendy Asian Dub Foundation (12.07).

Dwa dni później, w czwartek 10.07, wystartuje kolejny festiwal z pogranicza sztuk - piąta edycja Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości "Kręgi Sztuki". Impreza rozrosła się i  zawędrowała z rodzinnego Cieszyna również do Katowic i Krakowa. Gwiazdą festiwalu będzie światowej sławy perkusista Zohar Fresco, który tym razem zagra z naszymi akordeonistami z Motion Trio. Ciekawie zapowiadają się też projekt indyjski i chiński pierwszej damy polskiego etno, pani Marii Pomianowskiej.

W piątek 11.07 startują aż trzy festiwale - "Romane Dyvesa" w Gorzowie (11-12.07), "Folkowisko" w Gorajcu (11-13.07) i trzecia edycja "EtnoPole" w Ustroniu i okolicach (11-13.07).

Pierwszy z nich przyniesie polskie i zagraniczne zespoły wykonujące autentyczny folklor romski, bądź inspirujące się tym folklorem, jak również współczesne projekty klubowe. Do Gorzowa znów zawita znana polskim słuchaczom, rumuńska Mahala Rai Banda. Folkowisko w Gorajcu w tym roku skupi się nad problemem "Kultura jest babą". Z kolei EtnoPole to festiwal organizowany przez Chatę Topolej, który odbywa się z coraz większym rozmachem. W ramach imprezy na plenerowych koncertach w Ustroniu i Wiśle wystąpi całkiem spore grono artystów m.in. Kasia Zaręba, Yejku, Renata Przemyk z zespołem, Megitza, Chigaga Group z Maroka, Magda Navarrete & BalkanLatin Connection (Węgry, Czechy, Hiszpania, Polska), a jako gwiazda pojawi się Dikanda.

Po tych emocjach weekendowych w poniedziałek, 13.07 cyklem warsztatów rozpocznie się w Krakowie jeden z dłuższych festiwali etno-folkowych Rozstaje, który w tym roku podąży na południe. Dlatego w programie figuruje dużo zespołów afrykańskiej sceny etno i world music oraz artyści nawiązujący do śródziemnomorskich tradycji muzycznych. Nie zabraknie tego, z czego festiwal słynie - polskiego folku i ciekawych warsztatów muzyki tradycyjnej, wystąpi bowiem Maria Pomianowska i Buba Kuyateh, Mosaik, Sokół Orkestar, bracia Oleś i Jorgos Skolias, Karolina Cicha i Bart Pałyga, Prusinowski Trio, Kapela Niwińskich i Tęgie Chłopy.

W środę 16.07 rusza w Gdańsku festiwal Dźwięki Północy, prezentujący twórczość artystów znad basenu Morza Bałtyckiego. Więcej informacji tutaj.

Dzień później, czwartek, 17.07 to początek trzydniowej uczty dla miłośników nuty okołoirlandzkiej podczas trzeciej edycji Celtyckiego Gotyku w Toruniu. Imprezę przeniesiono z maja. W koncercie głównym zobaczymy Duo Grygier-Biela, Thorn, Stout i Shannon oraz pokazy tańca irlandzkiego - Avalon, Beltaine, Comhlan, Trebraruna, Tuatha de Danann. Będzie też można nauczyć się tańca irlandzkiego podczas warsztatów.

W piątek, 18.07, od konferencji zacznie się Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" z licznymi warsztatami i koncertami gwiazd folku i etno - m.in. Taraf de Haidouks i The Ukrainians - więcej pisaliśmy już na naszych łamach.

Jeszcze nie wybrzmią lautarzy i klezmerzy w Czeremsze, gdy tuż za miedzą, 21.07, zacznie się Podlaska Oktawa Kultur - największa na Podlasiu impreza folklorystyczna, prezentująca zróżnicowanie kulturowe regionu i folklor mniejszości zamieszkujących tę krainę. Koncerty odbędą się w kilkunastu miejscowościach województwa.

W środę, 23.07 warto obrać kierunek północny, gdyż w Gdyni zacznie się jubileuszowa, 10. edycja "Globaltica World Cultures Festival", która potrwa trzy dni, aż do soboty. Festiwal odkrywa etniczne wątki i inspiracje we współczesnej kulturze. Przez kilka dni przeniesiemy się do najdalszych zakątków świata wraz z artystami takimi jak Sierra Leone's Refugee All Stars, Emilia Amper (Szwecja), Mamar Kassey (Niger), Kolektif Istanbul z Turcji, Azam Ali i Niyaz (Iran), Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Family Atlantica (Wenezuela/Wlk. Brytania) czy Balkan Khans (Bułgaria).

W  sobotę, 26.07 wystartuje po raz 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej - impreza dla fanów zespołów folklorystycznych, dla fanów folku być może trochę mniej interesująca, za to na pewno przyciągająca tłumy turystów. Festiwal odbywa się równocześnie w kilku miejscowościach na kilkunastu scenach przez kolejnych 9 dni.

W ostatni weekend lipca (26-27.07) folkowe nuty zabrzmią na północnym wschodzie podczas drugiej edycji Festiwalu Rospudy, odbywającego się w gminie Raczki. Scena koncertowa ustawiona będzie w malowniczej okolicy - na plaży nad rzeką, a pojawią się na niej pierwszego dnia, 26.07 zespoły klezmerskie: Breslauer Coctail, Acoustic Acrobats, Klezmafour. Drugi dzień, niedziela 27.07, należeć będzie do folku i  muzyki świata, którą zaprezentują grupy takie jak Otako, Balkan Sevdah, Kozak System, Żywiołak. 

Po szczegóły na temat powyższych festiwali i wybranych letnich koncertów zapraszamy do naszego działu "wydarzenia".

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu