Znów Polska Pakistan Muzyka bez Granic

Premiera płyty Marii Ruińskiej, Kamila Rogińskiego i muzyków z Pakistanu
Kamil Piotr Piotrowski, 1 grudnia 2019
Polska-Pakistan. Muzyka bez granic.
Fot. Press
Dziś odbyła się internetowa premiera kolejnej płyty z Polsko-Pakistańskiego projektu „Poland-Pakistan, Music without Borders”. Po Marii Pomianowskiej, Karolinie Cichej przyszedł czas na Marię Rumińską i jej warmińskie spojrzenie na ten projekt.

Projekt „Polska-Pakistan. Muzyka bez granic”, o którym już kiedyś pisaliśmy przy okazji wydania poprzedniej płyty, znów połączył dwa muzyczne światy. Tym razem płyta pt. „HAMARA MUZYKA. Poland-Pakistan. Music Without Borders 2017-18”, która powstała w ramach tego projektu, to połączenie muzyki qawwali, poezji sufickiej z piosenkami ludu Warmii. Premiera, na razie tylko w serwisach streamingowych miała miejsce, dziś, tj. 1 grudnia.

– Jest to premiera sieciowa. W tym momencie nie planujemy wydawnictwa fizycznego, chyba, że zjawi się chętny sponsor – pisała nam Maria Rumińska, która obok Kamila Rogińskiego reprezentowała Polskę w tej edycji projektu. Stronę pakistańską reprezentowali Imran Aziz Mian i jego perkusjoniści: Irshad Ali (tabla) oraz Muhammad Asif (dholak).

Materiał powstał pod koniec 2017 roku i prezentowany był na kilku festiwalach w Pakistanie w 2017 r. i 2018 r. oraz w Polsce wiosną 2018 r. Koncerty polskie miały rozszerzony względem oryginalnego projektu skład. Dołączyli bowiem Marcin Rumiński, Marcin Drabik i Jacek Fedkowicz. Marcin Rumiński i Jacek Fedkowicz brali również udział w kilku dogrywkach, a więc można ich usłyszeć na albumie w kilku utworach. Całością zawiadywała Maria Rumińska.

- Przy doborze materiału korzystałam z własnych znalezisk piosenek warmińskich. Odpowiadałam za ich selekcję i opracowanie. Teksty warmińskie, jak zwykle przekładał mi autochton, warmiak – Edward Cyfus. Gwara Warmińska w dalszym ciągu zalicza się do dziedzictwa UNESCO, stąd takimi działaniami staramy się ten stan rzeczy utrzymać. Zajmowałam się także produkcyjnym koncertowo-płytowym zarządzaniem – pisze dalej Marysia. 

To kolejna edycja przedsięwzięcia polskiej ambasady w Islamabadzie. Poprzednimi uczestniczkami były: Maria Pomianowska z Pawłem Betleyem, Karolina Cicha z Bartem Pałygą i Mateuszem Szemrajem (pisaliśmy o tym na łamach). Począwszy od edycji z Karoliną Cichą, niezmiennym realizatorem projektu, pod względem dźwięku jest Andrzej Kijanowski. 

Informacje dotyczące samego projektu można znaleźć tutaj

Płytę „HAMARA MUZYKA. Poland-Pakistan. Music Without Borders 2017-18” można od dziś odsłuchać m.in. w Spotify, Tidal, AppleMusci. O premierze CD, jeśli taka nastąpi poinformujemy, gdy dotrze do nas taka zapowiedź. Na razie Marysia funduszy. Potencjalnym mecenasom polecamy to wydawnictwo.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu