Ród Karpieli-Bułecków uhonorowany

Premiera nowej płyty serii „Muzyka Źródeł”
Kamil Piotr Piotrowski, 20 listopada 2019
Muzykanci z rodu Karpieli-Bułecków
Fot. Polskie Radio
Pod koniec miesiąca pojawi się kolejna płyta z cyklu „Muzyka Źródeł”. Będzie to muzyczna prezentacja wielce szanowanego rodu Karpieli-Bułecków, oddanego tradycji góralskiego muzykowania. Wcześniej koncert premierowy.

W piątek, 22 listopada, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert przedpremierowy albumu „Ród Karpieli” – najnowszej części radiowej serii fonograficznej „Muzyka Źródeł”, tym razem poświęconej muzyce Bolesława, Jana i Sebastiana z legendarnej na Podhalu rodziny Karpieli-Bułecków. Transmisja od godz. 18.00 w radiowej Dwójce oraz w streamingu wideo na Facebooku Radiowego Centrum Kultury Ludowej, na stronach RCKL, Programu 2 Polskiego Radia i Polskiego Radia.

Rodzinę Karpieli-Bułecków fanom folku i muzyki tradycyjnej przedstawiać nie trzeba. 

– To jeden z najznakomitszych rodów podhalańskich, w którym muzyka i góralska tradycja były obecne i w wielkim poszanowaniu przekazywane kolejnym pokoleniom – mówią Maria Baliszewska i Anna Borucka-Szotkowska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, autorki wyboru archiwalnych nagrań, które znalazły się na dwupłytowym albumie „Ród Karpieli”. Ukaże się on 29 listopada nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Wydawnictwo zawiera góralską muzykę w wykonaniu dwóch pokoleń rodu Karpieli-Bułecków (z Kościeliska i Zakopanego) – seniora rodu Bolesława Karpiela-Bułecki (1927-2017) i jego dwóch synów: Jana Karpiela-Bułecki i Sebastiana Karpiela-Bułecki, który znany jest szerokiej publiczności jako lider zespołu Zakopower. Ale nie tylko. Są tu też nuty podhalańskie, teksty śpiewek góralskich, dźwięki instrumentów pasterskich oraz rozmowy o muzyce Podhala, tradycji gry w rodzinie i dawnych muzykantach.

W Studiu koncertowym na premierze pojawią się: Jan Karpiel-Bułecka (skrzypce, dudy, piszczałki, śpiew), Andrzej Karpiel-Replon (skrzypce, śpiew),Wojciech Karpiel (basy góralskie, śpiew), Katarzyna Karpiel-Michalik (śpiew), Małgorzata Karpiel (śpiew), Anna Malacina-Karpiel (śpiew), Małgorzata Karpiel-Bzdyk (śpiew),Kazimierz Karpiel (skrzypce, śpiew), Tomasz Michalik (basy, skrzypce, śpiew), Stanisław Karpiel-Bułecka (śpiew), Bartłomiej Bzdyk (skrzypce, instrumenty pasterskie), Katarzyna Bzdyk (basy, śpiew).

 

Źródło: materiały prasowe Polskiego Radia

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu