Mikołajki Folkowe też poza Chatką Żaka

29. Festiwal Muzyki Ludowej w Lublinie
Witt Wilczyński, 25 listopada 2019
Fot. Press
Przed nami Mikołajki Folkowe. To już 29 edycja tego kultowego festiwalu. W tym roku, jak zawsze emocji dostarczy scena otwarta, kuluary, a kropkę nad i postawią etno-legendy naszej i światowej sceny.

Festiwalowe wydarzenia rozpoczną się rano, raniusieńko już w piątek 29 października konferencją naukową „Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze” z udziałem wielu uczelni i instytutów krajowych. Po południu wystartuje wystawa pokonkursowa „Tradycja w obiektywie”, a niedługo po niej ruszy scena otwarta. Tutaj w szranki konkursowe staną: stołeczna Derwana, Black Drums Icon z Brzegu, wielkopolskie ekipy Kapela Karpati, Vidlunnia i Koło Jana, Kosy z Wrocławia, Królestwo Beskidu, Michalove (Michałowo Pomorskie) lwowski Torban, opolska Zakuka i zdobywca dzikiej karty w głosowaniu internautów – krakowska formacja Arbuz Dust. W rolę gwiazdy wieczoru wcieli się DagaDana.

Folkową gorączkę sobotniej nocy poprzedzą m.in. nauka tańców cygańskich i węgierskich, smyczkowe warsztaty Marii Pomianowskiej i pieśni afrykańskich Lydie Kotlinski. Wieczorne show uświetni baskijski Kalakan, węgierskie Romengo i gospodarze – Orkiestra św. Mikołaja.

Ostatniego dnia wieczorem zagrają goście z dalekiej Buriacji – grupa Namgar. Wcześniej warsztaty poprowadzą Maciej Lubaś (didgeridoo) oraz Marta i Krzysztof Bursztynowie (warsztaty dla dzieci). Będzie też okazja do nauczenia się robienia tradycyjnych ozdób choinkowych.

W dniach 29 Mikołajek Folkowych działać będzie klub festiwalowy, Jarmark Cudów  i Mikołajkowy Gabinet Portretowy. Fotografowie, słuchacze pierwszego i drugiego roku specjalności „fotografia artystyczna”, będą próbowali utrwalić zarówno ekspresję koncertów głównych, jak i warsztaty, sytuacje zakulisowe oraz koloryt publiczności. Szczegóły festiwalu w wydarzeniach!

 

29.11-1.12.2019, XXIX Mikołajki Folkowe, ACK Chatka Żaka i CSK, Lublin
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu