Werchowyna i Czeremszyna na Ochocie

Energia Źródel – Folkowe OKO na wschodnią nutę
Witt Wilczyński, 21 listopada 2019
Werchowyna
Fot. Witt Wilczyński
Dwie ostatnie edycje „Folkowego OKO” upłyną w rytmach wschodniosłowiańskich, a cykl gościć będzie dwie legendy polskiej sceny muzyki folkowej – w listopadzie Werchowynę, a w grudniu – Czeremszynę.

Już w najbliższą sobotę zimny wieczór, który spowijać będzie warszawską Ochotę, rozgrzeją tradycyjne pieśni z pogranicza polsk0-ukraińsko-białoruskiego. 

Werchowyna działa w Warszawie od 1991 roku. Powstała w środowisku Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich i przez pierwsze lata repertuar zespołu stanowiły głównie piosenki łemkowskie, huculskie i ukraińskie, wykonywane z towarzyszeniem instrumentów. Muzyczne zainteresowania ewoluowały i dojrzewały przez kolejne lata, czego efektem jest obecny skład i repertuar grupy, skupiający się na wielogłosowych pieśniach wschodniosłowiańskich, wykonywanych a capella. Czasami z udziałem pojedynczych instrumentów lub perkusjonaliów. Przez 28 lat istnienia grupa koncertowała w Polsce i na Ukrainie, na festiwalach i imprezach folkowych.

Na koncercie w OKO zespół wykona głównie pieśni ze swojej ostatniej płyty „Pływut’ roky” czyli „Płyną lata”. Będą to utwory ukraińskie i z pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-białoruskiego – pieśni liryczne, obrzędowe i religijne, śpiewane białymi głosami w aranżacjach i opracowaniach własnych, ale bliskich ludowym wzorcom. Skład zespołu: Aneta Mazurkiewicz, Anna Piotrowska, Agata Myśluk, Jolanta Węgrzyn, Małgorzata Madejska-Podsiadło, Ewa Wróbel-Kacprowicz, Jakub Urlich, Tadeusz Konador, Mirosław Rak, Andrzej Grygoruk, Roman Korbut.

A już w grudniu na "Folkowym OKO" zagości Czeremszyna – Podlaska Hodowla Muzyki Żywej! To jeden z ciekawszych zespołów muzyki folk w Polsce. Spójny artystycznie, a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuarowo zespół z bogatym instrumentarium i po mistrzowsku opanowanym śpiewem wielogłosowym. Konsekwentnie przez ponad 25 lat swojego istnienia inspiruje się folklorem słowiańskim.

Powstał w 1993 roku w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, w  swoistym wielokulturowym tyglu. Mieszają się tu tradycje i obyczaje polskie, białoruskie, ukraińskie, tatarskie... Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w repertuarze Czeremszyny. Koncerty zespołu to żywa energia, przyjmowana niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku zarówno w Polsce jak i Europie. W dorobku mają 6 albumów.

Po koncertach oba moderowane spotkania z zespołami poprowadzi dziennikarz muzyczny Adam Dobrzyński.

 

Energia Źródeł- Folkowe OKO": Werchowyna, 23.11.2019; Czeremszyna, 07.12.2019, Warszawa  
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzeń.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu