Ostatni koncert z Čači Vorba

Szczera mowa na zakończenie
Witt Wilczyński, 5 grudnia 2019
Fot. I. Tokarczyk
Ostatnia w tym roku edycja cyklu Folkowo-Bemowo łączyć będzie w sobie nutę cygańską z całej słowiańskiej Europy. To Čači Vorba przywiezie ze sobą fuzję tych tradycji oraz szczypty etno, jazzu i akustycznego rocka.

Po doskonale przyjętym, brytyjskim debiucie na legendarnym WOMAD Festival, po prestiżowej nagrodzie niemieckich krytyków fonograficznych oraz kilkuset koncertach w pond 20 krajach Čači Vorba jawi się jako jeden z najciekawszych polskich zespołów folkowych ostatnich lat. Oryginalna mieszanka granej z pasją i profesjonalizmem tradycji cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej z własnymi kompozycjami czerpiącymi obficie z jazzu i etno-rocka i worldmusic sprawia że ich muzyka wymyka się utartym schematom bałkańskich orkiestr dętych czy romskiej „cekinowej stylizacji”.

Wykonywana przez nich na tradycyjnych akustycznych instrumentach gypsy fusion gatunków i styli to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone głosem solistki grupy Marysi Natanson. Ta charyzmatyczna wokalistka i skrzypaczka postrzegana jest dzisiaj jako jedna z czołowych, polskich śpiewaczek folkowych, swobodnie poruszająca się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek pisząca teksty i śpiewająca w tym języku.

Więcej o zespole tutaj.

Tradycyjnie przed bemowskim koncertem odbędą się warsztaty. Maria Natanson oraz lider formacji, Piotr Majczyna zapraszają na interaktywne spotkanie z muzyką i kulturą romską. Uczestnicy warsztatów będą mieli niezwykłą okazję poznać romską historię, a także dowiedzieć się o wkładzie Romów w rozwój różnych gatunków i styli w muzykę świata. Po dawce teorii przyjdzie pora na poznanie w praktyce tradycyjnych romskich instrumentów. Następnym elementem warsztatów będzie nauka podstawowych elementów tańców. Ostatnią część spotkania z muzyką romską wypełni wspólne śpiewanie i nauka romskich piosenek. Kilka z nich zostanie wspólnie z zespołem zaśpiewana na wieczornym koncercie.

 

„Folkowo-Bemowo”: Čači Vorba, 16.11.2019, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu