Festiwal Radio Azja 2019

Pogranicza nurtów i etnoinspiracji
Witt Wilczyński, 1 grudnia 2019
Fot. Press via Radio Azja FB
Kolejna edycja Festiwalu Radio Azja, praktycznie jedynej w Europie imprezy dedykowanej nowej muzyce azjatyckiej, odbędzie się w Warszawie od 4 do 8 grudnia. Nie zabraknie szeroko rozumianej nuty etno oraz brzmień wyrazistych i nieszablonowych!

W tym roku w Warszawie zagości pięć zjawiskowych zespołów z Azji pozostających na peryferiach dominujących nurtów muzycznych. Artyści balansujący między tym, co popularne, wpadające w ucho i taneczne, a tym, co wymaga skupienia, otwartości i chęci poznania. Nawiązujący do lokalności jak i współczesnych, ogólnoświatowych trendów.

Po raz pierwszy na scenie festiwalu pojawią się artyści z Nepalu oraz Tajwanu. Jak co roku, gościć będziemy wykonawców z Korei Południowej oraz Japonii. Zaprezentowana zostanie także azjatycko-europejską kolaborację z udziałem jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców sceny elektronicznej. Tegoroczne Radio Azja, jak zapewniają organizatorzy, będzie prawdziwym muzycznym tsunami!

W programie pojawi się zarówno kameralny duet, budujący masywne, pulsujące fale dźwięku, jak i mikro-orkiestra serwująca potężną, hipnotyzującą, audio-wizualną mieszankę elektronicznych soundscapów z brzmieniem klasycznych instrumentów. Będą też momenty ciszy przed burzą i zespoły prezentujące elementy muzyki tradycyjnej, przepuszczone przez pryzmat awangardowych eksperymentów i undergroundowej energii.

Zobaczymy i usłyszymy zatem Jana Jelinka w duecie z Asuną Arashi - z koncertowa premierą materiału z wydanego wiosną albumu "Signals Bulletin". Po raz kolejny pojawi się Night - drzewiej avant metalowa a dziś nawiązująca do muzyki tradycyjnej formacja, która w swojej twórczości inspiruje się bogactwem muzyki Nepalu. J-Dub feat. Waqwaq Kingdom zapewnią nocną dawkę klubowego, japońskiego rave przełamanego dub'em i dancehallem z nawiązaniem do shintoizmu i festiwali masuri. Koreańscy szamani spod szyldu Unsounded Sound Project spowodują, że na scenie pojawi się zarówno gayageum - klasyczna cytra, jak i szamańskie bębny, a autentyczny szamański wokalno-taneczny  rytuał stanowić będzie część koncertu. A na koniec tegorocznej edycji Radio Azja wystąpi młody tajwański kwintet Go Go Machine Orchestra, tworzący hipnotyzujące kompozycje na fortepian, marimbę, gitarę, elektronikę i syntezator, które odwołują się do minimalizmu, slowcoru i muzyki perkusyjnej. 

Głównym wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będzie Akademia Radia Azja. Będą to warsztaty muzyczne oraz audiowizualne wykłady nawiązujące do wieczornych koncertów czyli solidny zastrzyk teorii i praktyki podany w przystępnej i angażującej formie. Miejscem spotkań będzie sala warsztatowa TR Warszawa. Wstęp na akademię jest bezpłatny ale obowiązują zapisy!

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.radioazja.pl oraz u nas w dziale Wydarzenia.

04-08.12.2019, Festiwal Radio Azja, TR i Klub 999, Warszawa
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu