Premiera pierwszej płyty balfolkowej

CD „Do” grupy Balsam
Kamil Piotr Piotrowski, 3 grudnia 2019
Balsam
Fot. Press / Balsam
Pierwsza w Polsce  – jak zaznaczają muzycy grupy Balsam – płyta balfolkowa trafi do fanów w dniu św Mikołaja. Znajdzie się na niej trzynaście autorskich utworów. Wraz z wydaniem swego debiutanckiego krążka grupa ruszy w trasę.

Zespół Balsam istnieje od 2017 roku. Kiedyś zagrali razem do pierwszego tańca dla wspólnych przyjaciół, którzy poprosili ich o interpretację lubianej przez nich mazurki. W pakiecie Balsam dodał też od siebie autorski walczyk na 5 „Miłość we dwoje”. Ten i inne autorskie melodie i piosenki pojawią się debiutanckiej płycie zespołu, zatytułowanej „DO”, która pojawi się na świecie 6 grudnia.

Dwanaście melodii – jak opisują muzycy – to tańce z różnych części Europy o rozmaitych formach tanecznych – bo tym właśnie jest BalFolk. Na płycie znajdziecie zarówno tańce parowe (m.in. mazurka, scottisch), jak i tańczone w korowodzie (hanter-dro), oraz lubiane tańce parowe z progresją (chapelloise). Same utwory są zróżnicowane: od energetycznego bourrée czy Bal Limousine, po nastrojowe walczyki w różnym metrum.

„DO” jest nie tylko do tańczenia, autorskie teksty w kilku utworach, sprawiają, że można się także w niej zasłuchać. 

Płyta została nagrana we wrześniu 2019 roku w The Tone Nation Studio u Szymona Białka, który również wykonał mix i mastering. Producentem i wydawcą płyty jest gitarzysta Balsamu, Michał  Zajączkowski-de Mezer.

– Dla miłośników balfolku mamy coś specjalnego. Jednym z trzynastu utworów na „DO” jest bal limousine naszego autorstwa. To płyta  – piszą do nas muzycy – DO tańczenia i DO słuchania.

Płytę będzie można zdobyć już w najbliższy piątek, 6 grudnia, m.in. podczas koncertu „Mikołajki z Balsamem” w Poznaniu. Premierze płyty towarzyszyć będzie oczywiście trasa koncertowa. W jej ramach zespół zagra kolejno w następujących miastach:

  • 7.12 – Szczecin
  • 8.12 – Zatoń Dolna
  • 9.12 – Toruń
  • 11.01 – Wrocław
  • 17.01 – Łódź
  • 18.01 – Warszawa
  • 15.02 – Poznań

Szczegóły koncertów znajdziecie w naszym dziale „wydarzenia

CD „DO” – Balsam, 6.12.2019, Poznań
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu