Tołhaje gwiazdą listopadowego Folkowo-Bemowo

Bieszczadzcy zbójnicy w Warszawie
Witt Wilczyński, 9 listopada 2019
Fot. Press
Listopadowa edycja cyklu Folkowo-Bemowo łączyć będzie w sobie nutę z pogranicza polsko-ukraińskiego z mniej znaną historią jednego z bardziej zakręconych artystów plastyków XX wieku. Tołhaje przywiozą z sobą łemkowskie pieśni matki Andy'ego Warhola.

Formacja powstała w 2000 roku i od tej pory, tak jak legendarni beskidzcy zbójnicy, od których wzięli nazwę. Tołhaje grasują po ludowej muzyce Bieszczad i okolic łowiąc w niej to co najlepsze i najciekawsze. Inspiracje czerpią głównie z bogatej, choć nieco zapomnianej, tradycji Bojków i Łemków, którą odważnie splatają ze współczesnymi brzmieniami i dojrzałą improwizacją. Grają muzykę żywą i wysmakowaną, intrygująco zawieszoną między folkiem a jazzem. Łącząc tradycyjne melodie z nowatorską improwizacją zespół wykreował magiczny świat dźwięków pełen uroku i bieszczadzkich sekretów.

W bogatym dorobku maja setki bardzo udanych koncertów w Polsce i niemal całej Europie. Ich dyskografia zawiera cztery doskonale przyjęte albumy, z których debiutancki „A w niedzielę rano” zdobył zaszczytny laur Folkowego Fonogramu Roku i był nominowany do „Fryderyka”. Najnowszy album Tołhajów „Mama Warhola”, także nominowany do „Fryderyka”, odkrywa tajemnicę słowiańskiego pochodzenia znanego, kultowego i kontrowersyjnego artysty Andy’ego Warhola. U jego źródeł leżą archiwalne nagrania ludowych pieśni z Beskidów śpiewane przez Julię Warcholę – matkę słynnego artysty. Posłużyły one Tołhajom jako niezwykła inspiracja do stworzenia absolutnie nowej, unikalnej wartości muzycznej.

Tradycją cyklu "Folkowo-Bemowo" są warsztaty muzyczne odbywające się w ciągu dnia, których uczestnicy biorą udział w wieczornym koncercie. Tym razem na to niezwykłe spotkanie z beskidzką muzyką ludową zapraszają: Marysia Jurszczyszyn, wokalistka Tołhajów oraz Piotr Rychlec, akordeonista i klawiszowiec zespołu. Opowiedzą oni kilka barwnych historii na temat słowiańskiego rodowodu Andy’ego Warhola. W ramach wartsztatów będzie możliwość posłuchania archiwalnych nagrań ludowych utworów z Beskidów śpiewanych przez mamę artysty Julię Warcholę.Następnie odbędzie się nauka ludowych pieśni śpiewanych w domu Warcholów ze zwróceniem szczególnej uwagi na wymowę i znaczenie tekstu. Kilka z nich zostanie, wspólnie z zespołem Tołhaje, wykonanych na wieczornym koncercie.

16.11.2019 "Folkowo-Bemowo": Tołhaje, BCK, Warszawa

Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu