Pieśni spod pokładu

Ruszają Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską
Kamil Piotr Piotrowski, 20 maja 2011
Cztery Refy na Kubryku 2010
Fot. Kamil Piotrowski
Choć prawie cała Polska już dawno wrzuciła do worka z nazwą "szanty" wszystko to, co o wodzie, morzu, pływaniu, na łódzkim "Kubryku" nadal dbają o to, by szanta, morska pieśń pracy, pozostała szantą.

Już od ponad 25 lat, Jerzy Rogacki, lider zespołu Cztery Refy oraz dyrektor Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską "Kubryk" zaprasza do Łodzi polską czołówkę tych wykonawców, którzy głęboko inspirują się tradycyjnym folkiem morskim. To zespoły, które szanty, morskie pieśńi pracy, wykonują jak najwierniej tym, które brzmiały na pokładach dawnych żaglowców. Od kilku lat mocnym akcentem "Kubryku" są też wykonawcy, u których przeważają inspiracje folkiem irlandzkim, bretońskim. Organizatorzy w ten sposób pokazują jak blisko jest morskiemu folkowi do muzyki tych krain. Gośćmi festiwalu bywali też zagraniczni folkowcy. W Łodzi zawsze starano się pokazać różne formy inspiracji tradycyjnym, morskim folkiem.

Dziś pierwszy dzień "Kubryku". Zainauguruje go o 18:00 w Łódzkim Domu Kultury "Koncert ballad morskich i muzyki folk". Zawsze było jej pełno pod pokładem. W pierwszej odsłonie festiwalu wystąpią: Cztery Refy (gospodarze), Flash Creep, Aura Mesy, North Wind, Duan, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska oraz Sauin.

Drugiego dnia wysłuchamy "Koncertu szant i pieśni morskich" a wystąpią w nim grupy: Pod Wiatr, Wikingowie, North Cape, Stara Kuźnia, North Wind, Cztery Refy, Banana Boat. Szczegóły w naszym dziale "wydarzenia"

Szczególną uwagę zwracamy na pojawienie się, po latach nieobecności, zespołu North Cape. Grupa ta działała na przełomie XX i XXI w., jako jedna z niewielu wykonując szanty, pieśni morza i folk wyłącznie a cappella.

 

Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu