Jest też fRoots

Kolejny folkowy magazyn dostępny w Polsce
Wojciech Małota, 22 czerwca 2011
fRoots #337
Fot. Press
Zgodnie z obietnicą do sprzedaży w Polsce wprowadzamy kolejne brytyjskie czasopismo folkowe. Magazyn fRoots to już druga po Songlines Magazine folkowa lektura z Wysp dostępna dla polskich czytelników.

Czasopismo fRoots po raz pierwszy ukazało się w 1979 roku, wtedy nosiło tytuł "Southern Rag". Magazyn powstał z inicjatywy muzyka Iana Andersona, który po dziś dzień jest redaktorem naczelnym pisma. Z czasem zmieniono jego tytuł na "Folk Roots", a w 1998 roku na "fRoots", pod którym pozycja jest znana obecnie. Magazyn ten obok wspomnianego wcześniej Songlines'a jest najważniejszym tytułem traktującym o muzyce folkowej.  Przez 32 lata ukazało się 337 wydań fRootsa. Ostatnie z nich nareszcie można kupić w Polsce.

Głównym tematem numeru jest postać Sama Amidona, multiinstrumentalisty uczestniczącego w wielu różnych, czasami bardzo nietypowych projektach muzycznych, mającego na swoim koncie trzy albumy. Oprócz Sama w magazynie poświecono też sporo miejsca kilku innym zespołom i artystom, m.in.: Lucy Ward, Long Hill Ramblers, Ianowi Stephensonowi, Owiny Sigoma Band, Pete Coe'owi, Annie McGarrigle i jeszcze wielu innym. Jest też rozmowa z Marizą, chyba najbardziej znaną pieśniarką fado, o jej decyzji o przerwaniu kariery na pewien czas.

Redakcja fRootsa oprócz wydawania magazynu zajmuje się także cyfryzacją materiałów folkowych. W tym numerze można zobaczyć kilka ciekawostek z archiwum.

W piśmie jest też oczywiście sporo recenzji. W tym numerze można m.in. przeczytać o płycie z naszego rodzimego podwórka - albumie "Gore - pieśni buntu i niedoli XV - XX w." grupy R.U.T.A..

Zachęcamy do lektury.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu