Mazurka World

Co w nowym fRoots Magazine
Kamil Piotr Piotrowski, 22 lipca 2011
fRoots Magazine 328/329
Fot. Kamil Piotrowski
To już drugi numer, brytyjskiego fRoots Magazine, który bez problemów, i czekania, można dostać w sklepie Folk24. Na ponad 100 stronach sierpniowo-wrześniowego wydania znalazł się także spory akcent polski.

Ponad dwustronicowy materiał Andrew Cronshawa pt. "Mazurka World" z jego pobytu na festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" znalazł się w ostatnim wydaniu magazynu "fRoots". Autor zawarł w tekście swoje wrażenia, relację z festiwalu i jego historię powstania oraz wypowiedź jego dyrektora, Janusza Prusinowskiego. Cieszy to, że polscy muzycy coraz częściej pojawiają się na łamach mediów zagranicznych, martwi, że w polskich prawie wcale.

Poza tym polecam, z pewnością ciekawą dla badaczy, i jakże nam bliską historię ratowania od zapomnienia tradycyjnych tańców angielskich w artykule "Dancing England" Dereka Schofielda. Jak przekonają się ci, którzy do tego tekstu dotrą - wszędzie metody działania by ratować i zachować tradycję są podobne. Musi się znaleźć taki jeden/taka jedna a dalej... Polecamy ten tekst zwłaszcza członkom polskich "Domów Tańca", historia działalności Cecila Sharpa może wam się wydać znajoma.

Jest też coś dla celtofilów. Wiecie dlaczego funkcjonują dziś dwie nazwy legendarnej irlandzkiej grupy De Dannan/De Danann? Jeśli nie, zachęcamy do lektury artykułu "De Dannan Man" Colina Irwina.

Poza tym w numerze tradycyjnie sporo nowin dotyczących świata muzyki folkowej i etnicznej, wiele recenzji i zaproszeń na festiwale, zapowiedzi premier i prezentacji sylwetek muzyków i zespołów światowej sceny folk, ethno i world music. Zapraszamy do naszego sklepu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu