Stara tradycja, nowe czasy

Wszystkie Mazurki Świata
Kamil Piotr Piotrowski, 21 kwietnia 2011
Wszystkie Mazurki Świata 2010
Fot. Agata Cholewińska
W poniedziałek wielkanocny rusza festiwal "Wszystkie Mazurki Świata". Obok ludowych mazurków w wykonaniu wiejskich muzykantów i ich uczniów, będzie inspirowana ludowymi melodiami muzyka baroku i kompozytorów XX w.

Tegoroczna, trzecia już edycja (festiwal toczył się jak dotąd wiosną 2010 i jesienią 2010) odbędzie się w dniach 25-30 kwietnia w Warszawie. Poza programem koncertowym "Mazurki" wzbogaciły się o nowe atrakcje. Rozstrzygnięto już pierwszą edycję konkursu "Stara Tradycja" (wyniki na stronie festiwalu), do którego zaproszono młodych muzyków, których pasjonuje ludowe, źródłowe granie, a którzy nie mieli dotąd publikacji płytowych, kontynuujących konkretną tradycję z terenu Rzeczpospolitej. Nowością w tym roku będzie także "Targowisko Instrumentów", na którym organizatorzy chcą prezentować wytwórców tradycyjnych instrumentów a także ich instrumenty, nierzadko unikalne, zagrożone zapomnieniem.

Festiwal odbywać się będzie w kilku miejscach, są to: Kościół pokamedulski na Bielanach, Mazowieckie Centrum Kultury, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny oraz studio koncertowe Polskiego Radia – S1.
"Wszystkie Mazurki Świata" prezentować będą tak znamienici, tradycyjni wykonawcy jak: Janusz Prusinowski Trio, Kapela Brodów, Kapela Jana Gacy, Marcin Pospieszalski i Jan i Mateusz Smoczyńscy, Kwadrofonik i inni.

Jak podkreślają w różnych wywiadach organizatorzy festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" cieszy ich najbardziej to, że w festiwalu, ale także w organizowanych w ciągu roku potańcówkach, zabawach, warsztatach bierze udział coraz więcej młodych ludzi. Mamy nadzieję, że tak będzie i w tym roku. W imieniu organizatorów zapraszamy, młodych i starszych.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu