Poczuli "Biłgorajską Nutę"

Folkowa feta w Dylach
Kamil Piotr Piotrowski, 15 lipca 2010
Zespół Śpiewaczy i Kapela Drewutnia
Fot. Press
Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" rozpoczął wspólny koncert Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej oraz kapeli Drewutnia. Koncert był jednocześnie zakończeniem, trwającego od lutego projektu "Wieczory z biłgorajską nutą".

Wszystko zaczęło się w Biłgoraju od koncertu Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej oraz kapeli Drewutnia. Najpierw był krótki spacer artystów po biłgorajskich ulicach, podczas którego zapraszali oni mieszkańców na swój koncert. Na nim okazało się, że śpiewane i grane utwory były dobrze znane publiczności. Wszyscy razem śpiewali i nawet tańczyli - opisywała nam jedna z organizatorek - Katarzyna Rapkiewicz z Gminnego Ośrodka Kultury.

Ten koncert był wyjątkowy także pod innym względem, bo z jednej strony rozpoczynał festiwal a z drugiej zamykał pewnien projekt. Mowa tu o "Wieczorach z biłgorajską nutą". W jego ramach, w ciągu 5 otwartych prób członkinie ZŚ z Rudy Solskiej zaśpiewały w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, Zagrodzie Sitarskiej oraz trzykrotnie w Restauracji Sitarskiej. Podczas tych spotkań można było uczestniczyć nie tylko w koncertach zespołu. Publiczność mogła obejrzeć występy wychowanków MDK oraz spróbować lokalnych potraw podczas specjalnie przygotowanych degustacji. Na potrzeby projektu GOK w Biłgoraju wydał śpiewniki z utworami pochodzącymi z repertuaru Zespołu Śpiewaczego. Będzie też film o zespole. A wszystko to po to, by m.in. zachować i upowszechnić dorobek artystyczny zespołu - jednego z najbardziej utytułowanych zespołów ludowych z terenu Województwa Lubelskiego.

- "Zarówno śpiewniki jak i film stworzą pewnego rodzaju archiwum Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej. Staną się one źródłem zachowującym przejawy kultury tradycyjnej naszego regionu, które będzie wykorzystywane zarówno w celach promocyjnych jak i naukowych" – pisze Celina Skromak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

Drugi dzień festiwalu, już w Dylach (sobota, 26.06) to dzień konkursowy. Swój sposób na muzykę folkową, muzykę źródeł prezentowały takie zespoły jak Hawok ze Stalowej Woli, Styrta z Siennicy Nadolnej czy Melodia w Polsce z Lublina.

- "Wrażenia z dzisiejszego dnia są niesamowite. Po pierwsze Dyle - miejsce w którym jesteśmy jest wspaniałe i urokliwe. Po drugie świetnie zapamiętamy występ, bardzo dobrze nam się tu grało, odbiór był fajny" - to słowa Ani Chruściel - wokalistki zespołu Hawok. Kolejnym punktem dnia był koncert pt. "Dylu, dylu na badylu", w którym prezentowali się soliści grający na tradycyjnych, polskich instrumentach. A po zmroku miał miejsce niezwykle widowiskowy pokaz tańca z ogniem oraz sobótkowe puszczanie wianków na wodę. Na zakończenie zagrał warszawski zespół Czess Band, który swoim żywiołowym repertuarem porwał wszystkich do tańca.

Trzeciego dnia imprezy wystąpiły m.in. gminne zespoły śpiewacze: Jarzębina z Bukowej z widowiskiem obrzędowym pt. "Lesie, ty mój lesie". Ponowny, wspólny koncert kapeli Drewutnia oraz Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej znów wzbudził aplauz. Festiwal zakończyły tańce pod gołym niebem z kapelą Brzózanie, jako akompaniatorami.
Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" to pierwsza tego typu impreza w tej części Lubelszczyzny, podkreślają organizatorzy. Na imprezie wystąpiły bardzo różnorodne zespoły, które inspiracje do swoich utworów czerpią właśnie z kultury ludowej, pokazując w ten sposób, że kultura ta nadal żyje i pobudza do działania. Zatem cel festiwalu - pokazanie lokalnej społeczności bogactwo wartości kultury tradycyjnej - został osiągniety.


Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta", 25-27.06.2010, Biłgoraj, Dyle

PS. Relacja powstała na podstawie opowieści uczestników i korespondencji z organizatorami.

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu