Wakacyjny kalendarz folkfana cz. II

Zapowiednik festiwalowy sierpień
Anna Wilczyńska, 10 sierpnia 2018
Fot. Vilcin
Za nami już ponad tydzień upalnego sierpnia. Czas zatem na drugą część folkowego zapowiednika koncertowo-festiwalowego. Przed nami, w te wakacje, jeszcze wiele ciekawych wydarzeń!

Czas biegnie nieubłaganie! W miniony weekend odbyły się m.in. "Festiwal Słowian i Wikingów" na Wolinie, "Hybryda Kultur" i "Projekt Arboretum" w Mrągowie, katowicki OFF i mielnickie "Muzyczne Dialogi nad Bugiem". Do 5 sierpnia trwał, nazywany najdłuższym w roku, 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej. W stołecznym Parku im. Rydza Śmigłego 4 sierpnia ruszył cykl "Art Park" a dzień wcześniej rozpoczął się "Dziedziniec Kultury" w Dziekance. Zaczynamy zatem od informacji z Warszawy. 

W ramach "Art Parku" w sierpniowe zapiątki zobaczymy jeszcze m.in. zespół Panieneczki, Projekt Volodia, Vistula River Brass Band, Romancę (klip poniżej) i Night Flight to America. Na "Dziedzińcu Kultury" z kolei wystąpią Lor, Osjan, Bibobit i November Project Band.

Komu bliskie sercu góry, ten może zobaczyć i usłyszeć Dikandę (klip poniżej), Wolną Grupę Bukowinę, Zespół U Studni, Kubę Blokesza, Artur Gotza i innych w Cisnej i Dołżycy. Tamże odbędą się kolejne już Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką "Rozsypaniec" w dniach 9-12.08. 

Kto woli morskie opowieści, ten powinien udać się w drugi weekend sierpnia na 21. Festiwal Piosenki Żeglarskiej, który zgromadzi fanów w Charzykowach i na rynku w Chojnicach. Zagra tam czołówka sceny, m.in. Zejman i Garkumpel, Atlantyda, Pyrates, Mietek Folk, Happy Crew, Marta ŚliwaHambawenah, Grzegorz Gooro Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, Perły i Łotry, Stare Dzwony, Nierobbers i North Cape:

W podobnym czasie (11-15.08) ruszy też 52. Festiwal Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej, razem z wyjątkowym Konkursem Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. W programie m.in. Zakopower, Dikanda, Future Folk, Megitza:

Skoro mowa o polskich górach, nie sposób ominąć imprezy, z której słynie stolica Podhala. W Zakopanem odbędzie się 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (16-26.08), na którym wystąpią, oprócz zespołów konkursowych, również m.in zespoły folkowe - Dikanda, Krywań, Hanka Wójcik, Hanka Rybka, Zakopower, Holeviaters (tekedysk poniżej), Megitza, Truteń i Atom String Quartet. W tym roku przypada jubileuszowa edycja imprezy, więc na pewno pojawi się wiele atrakcji.

Morskie klimaty będą też obecne na 34. Festiwalu Pieśni Żeglarskiej Port Pieśni Pracy (17-19.08.2018) w Tychach. Tu usłyszymy m.in. Banana Boat, Drake, Happy Crew, Orkiestrę Samanta, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki i Znienacka Projekt:

Lubelski Jarmark Jagielloński przypadnie w ten sam weekend (17-19.08), podczas którego w różnych punktach miasta (m.in. Plac Po Farze, Dziedziniec Zamku, Plac przed Trybunałem Koronnym) wystąpią zespoły folkowe i tradycyjne, w tym Kapela Timingeriu, Violons Barbares (Bułgaria/Mongolia/Francja- nagranie poniżej), Monsieur Doumani (Cypr), Grupa Cherifa (Marok0) i Raagybb (Norwegia). Miłośników łączenia jazzu i autentycznej muzyki tradycyjnej na pewno zainteresuje też specjalny koncert re:tradycja.

W tym samym czasie (17-19.08) w Krośnie odbędzie się Festiwal Kultur Pogranicza "Karpackie Klimaty". W tym roku wystąpią m.in. węgierskie zespoły taneczne Zalai CSÜNTÖK Zalaegerszeg i Bodrog Sárospatak, słowacki zespół wokalny Olsavan z Vyšnej Olšavy, Rabi Gabi z czeskiego Uherského Hradiště, Ratatam & Folk Dream Team (PL) oraz Chłopcy Kontra Basia, Legend of Kazimierz i Magda Brudzińska Klezmer Trio oraz Karolina Skrzyńska:

Miłośnicy brzmień folklorystycznych na pewno ukontentowani będą, gdy zdecydują się na przyjazd do Płocka w dniach 21-26.08 na kolejną już edycję Vistula Folk Festival. W tutejszym amfiteatrze zaprezentuje się m.in. ukraiński zespół Siverski Kleinody, południowo-afrykański Dikwena Tse Botse Amazebra Folklore Dance Ensemble, Somogy Dance Ensemble z Węgier,  Warszawska Orkiestra Sentymentalna oraz Grupo Pôr Do Sol z Brazylii:

Pardes Festiwal poświęcony szeroko ujętej tematyce żydowskiej, odbędzie się w Kazimierzu Dolnym w dniach 22-26 sierpnia. Choć nie jest to festiwal stricte muzyczny, w jego programie znalazł się koncert Kapeli Niwińskich, Yaron Trio i punk-folkowej Hańby!:

Festiwal Słowiański w grodzisku Owidz obok Starogardu Gdańskiego (24-26 sierpnia) to propozycja skierowana przede wszystkim do fanów dawnych, przedchrześcijańskich zwyczajów i obrzędów. Imprezę uświetnią koncerty m.in. Tomáš Kočko & Orchestr z Moraw i naszych Percivali.

Dzień później, 25.08, ruszy 14. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który potrwa aż przez tydzień - do 2.09. W różnych stołecznych lokalizacjach wystąpią m.in.: światowej sławy skrzypek z Libanu Ara Malikian (klip poniżej), solista chóru Shira Choir Shulem Lemmer, kantor Yaakov Lemmer a z polskich grup Bum Bum Orkestar, Marcin Wyrostek & Corazon i inni.

Pod koniec sierpnia warto będzie odwiedzić Białystok. Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar (30.08-2.09) w tym roku ma charakter wybitnie etno-folkowy. Usłyszymy m.in. Trio Hang Em High, Kapelę ze Wsi Warszawa (klip poniżej), Dogmę, Folk Band Bani i projekt Narodny Albom.

Bardzo ciekawie zapowiada się również program tegorocznej, szóstej już edycji Pannonica Folk Festiwalu (30.08 - 01.09), który doprowadzi do wrzenia pleneru w Barcicach! Zagrają m.in.: węgierska Babra, szwedzka Trible Transsibirska, She'Koyokh ze Zjednoczonego Królestwa, rumuńska Fanfara Transilvania, Marko Marković Brass Band, Orkestar Danijela, Šidski Trubači, Orkestar Bojana Krstića, Marko Marković Brass Band, Nadara GypsyBand (połączone siły rumuńsko-węgierskie), Kroke i Neli Andreeva, BGKO Barcelona Gypsy BalKan Orchestrs i bośniacka Divanhana.

Początek września przywita Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Tegoroczna edycja tej imprezy poświęcona będzie Polsce, a dokładnie 20. leciu międzywojennemu. Tu bardzo interesująco zapowiada się wspólny występ Andrzeja Stasiuka i Hajdamaków jako projekt Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky oraz Męskiej Grupy Śpiewaczej "Ryki" z repertuarem pieśni rekruckich.

Jak zwykle na początku września powraca też dawny Oskar Kolberg's Folk Lore Festival pod szyldem Numinosum Festival (6-9.09). Line-up przedstawia się następująco: Ciac Boum z Francji, ba.fnu z Czech, węgierska Borsa oraz polskie zespoły: Kukavica, Janusz Prusinowski Kompania (teledysk poniżej), Karuzela, Kapela Bursów i Revival Agregandado.

Szczegóły w dziale "wydarzenia" lub na stronach organizatorów festiwali.

 

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu