Szerzej o Celtach

Rozmowa z Anną Awdziej, członkiem zarządu ECHAS
Kamil Piotr Piotrowski, 2 sierpnia 2010
Anna Awdziej
Fot. Alicja Awdziej
Kiedyś działała w Warszawskim Oddziale Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego, obecnie, wraz z 20 innymi osobami, współtworzyła nowe stowarzyszenie. O planach i możliwościach ECHAS opowiada Anna Awdziej.

Skąd pomysł na takie stowarzyszenie kultywujące dziedzictwo celtyckie?

Wszystko zaczęło się od Irlandii i WOTPI, jednak chcieliśmy dalej się rozwijać i legalnie działać jako stowarzyszenie. Dlatego zdecydowaliśmy się założyć European Celtic Heritage Association ECHAS. Stowarzyszenie ma być europejskie w dalszej perspektywie, chociaż już teraz pewien europejski akcent zaistniał w osobie autora naszego logo, artysty grafika z Asturii - Vítora Gonzalesa.

Czy były jakieś warunki powołania waszego stowarzyszenia, bo jak rozumiem jesteście częścią czegoś międzynarodowego, takim przedstawicielem w Polsce?

Otóż nie. ECHAS jest naszym autorskim, polskim pomysłem. Nie ma żadnej nadrzędnej nad nami organizacji. Raczej my, jako założyciele będziemy pewnie taką siłą koordynującą całość. Chcielibyśmy być w przyszłości ogólnoeuropejskim stowarzyszeniem. Mamy coraz więcej możliwości komunikacyjnych, podróżujemy coraz intensywniej po Europie i całym świecie. Sądzimy, że jest to jak najbardziej możliwe :)

Jaki zatem jest cel powołania ECHAS?

Chcemy zrzeszać osoby i organizacje zainteresowane krajami i regionami, w których występowała kultura celtycka, a także kultywujące współcześnie celtyckie tradycje. Duża część naszej działalności będzie prowadzona przez nasz portal, który ma stanowić platformę dla wymiany pomysłów (część społecznościowa), wiedzy (możliwość dodawania artykułów, linków), informacji o imprezach (kalendarium). Chcemy stworzyć obok wersji polskiej, również angielską a w przyszłości, w miarę możliwości, również wersje w innych językach.

Tak będzie docelowo, a jakie są wasze najbliższe plany?

W najbliższych miesiącach chcemy pracować nad naszym portalem, dodawać do niego nowe treści i uruchomić jego wersję angielskojęzyczną. Poza tym będziemy zapewne kontynuować działania, które realizowaliśmy w WOTPI poprzez Sekcję Irlandzką w ramach ECHAS, czyli organizować spotkania z ciekawymi osobami, znawcami kultury Irlandii, wieczory baśni, koncerty. W miarę przybywania członków będziemy uruchamiać kolejne sekcje związane z kulturami będącymi w kręgu naszych zainteresowań. Chcemy też angażować się w nowe projekty promujące kulturę wszystkich celtyckich krain, promować imprezy, publikacje. Tak widzimy swoje zadania na przyszłość. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy, zarówno indywidualne osoby, jak i organizacje, zespoły, szkoły tańca, domy kultury, etc.

Kto może do was dołączyć, zostać członkiem Stowarzyszenia?

Może to być każda osoba fizyczna (również małoletni, choć z pewnymi ograniczeniami) oraz, jako członkowie wspierający, podmioty posiadające osobowość prawną. Brzmi to bardzo prawniczo ;), ale generalnie chodzi o to, że członkami wspierającymi mogą być różne instytucje, fundacje i stowarzyszenia. Szczegóły można sprawdzić w naszym statucie, który dostępny jest na naszej stronie www.echas.org.

Otrzymałem od ciebie listę krajów, które są w polu waszego zainteresowania (Irlandia, Szkocja, Walia, Kornwalia, Wyspa Man i Bretania), nie ma na tej liście krain hiszpańskich, Galicji i Asturii, ale rozumiem, że one też leżą w polu waszych zainteresowań?

Myślę, że tak :). Pamiętam, że była kiedyś dyskusja z Krzyśkiem Szymańskim - specjalistą od języka gaelickiego w naszym gronie (i również od Celtów) na temat "celtyckości" tych krain. Krzysiek jest trochę sceptyczny co do ich rzeczywistej historycznej celtyckości ;), ale myślę, że swobodnie mogą się one pojawić w obszarze naszych zainteresowań. Jeśli ktoś pasjonuje się Galicją i Asturią, i chciałby na przykład napisać o śladach kultury celtyckiej na terenach obecnej Hiszpanii, to będzie jak najbardziej mile widziany. Poza tym interesuje nas też "celtyckość nowoczesna" (tzn. współczesne inspiracje kulturą i sztuką dawnych Celtów), oraz "nowoczesność krain historycznie celtyckich" (innymi słowy współczesna Irlandia, Szkocja, Walia itd.). Nasze zainteresowania są naprawdę szerokie :)

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę powodzenia w działalności.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu