WIEŚCI

«1, 2, 3 - 26, 27, 28, 29, 30 - 35, 36, 37»

Beltaine nie tym razem

Polskie Radio
Po wtorkowej konferencji prasowej znamy już dokładny program "Nowej Tradycji", ale najważniejsze to to, że poznaliśmy także zwycięzcę plebiscytu internautów - "Wirtualne Gęśle". Beltaine, najbardziej utytułowani, nie tym razem. czytaj całość »

SDM już nie zagra?

Zrzut www.sdm
Koniec legendarnej grupy? Po niemal 30 latach działalności piątka muzyków Starego Dobrego Małżeństwa ogłosiła, iż ostatni koncert grupy... już się odbył. Tymczasem lider zapowiedział na dziś premierę solowego albumu. czytaj całość »

Wielokulturowy blues

Maja Kleszcz i Wojtek Krzak
Tegoroczny festiwal "Bluesroads" upłynie pod hasłem "Blues na rozdrożu kultur". Dzięki temu przekrój zespołów będzie bardzo szeroki, a miłośnicy muzyki folk i etno będą mogli też znaleźć coś dla siebie.
czytaj całość »

Cztery dni folku

Finał XIV Nowej Tradycji
Wielkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce - Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Piętnasta edycja to m.in. wręczenie nagród, koncert konkursowy oraz gwiazdy. czytaj całość »

Mongolskie i polskie

Motyw ludowy
Wciąż rozwija się projekt Fundacji Mały Dom Kultury, Subiektywnej Kolekcji Rękodzieła i Muzyki Etnoteka.pl oraz przyjaciół i współpracowników poznańskiego klubu Dragon. Pod koniec maja odbędzie się jego trzecia edycja. czytaj całość »

Młodzi muzykanci i śpiewacy

Wojciech Tur
Minęły już trzy dni Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata", pierwsze koncerty, potańcówki, warsztaty. Za nami również rozstrzygnięcie konkursu młodych muzykantów "Stara Tradycja" i ogłoszenie laureatów. czytaj całość »

Muzyka bojarów

Trei Parale
Po udanej fuzji klasycznego rocka i muzyki bałkańskiej "Balkanic Zeppelin" nagranej kilka lat temu, rumuńskie Trzy Grosze odsłaniają ponownie muzyczne kulisy XIX-wiecznych Bałkanów. Druga część projektu "Bazar" już!
czytaj całość »

Beltaine czwarty raz?

Okładki płyt folkowych
Wielokrotnie na naszych łamach zachęcaliśmy Czytelników do wzięcia udziału w internetowym plebiscycie "Wirtualne Gęśle" na najlepszą folkową płytę roku 2011. Głosowanie za nami, czas na wstępne podsumowanie.
czytaj całość »

Flook na Zamku

Flook
Robi nam się powoli rok muzyki irlandzkiej. Po Eleanor McEvoy i Loreenie McKennitt, po nowinie z Globaltiki nt. Kili, kolejna dobra wiadomość dla miłośników celtyckiego folku. Na festiwal Zamek przybędzie grupa Flook. czytaj całość »

Mazurkowe premiery

Tadeusz Kubiak
Dziś zaczyna się jeden z najbardziej roztańczonych festiwali, na którym prezentowane będą mazurki z Polski, Europy i nawet z USA. Trwają też starania o umieszczenie tego tańca na Liście Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. czytaj całość »

Fosa pełna Celtów

Warsztaty tańca irlandzkiego
Trzy dni pełne koncertów, występów tanecznych, wykładów oraz warsztatów. Przyjadą znane zespoły taneczne oraz muzyczne. A wszystko ulokowane w obrębie toruńskiej starówki. To drugi festiwal celtycki z zamkiem w tle. czytaj całość »

Hedningarna powraca!!!

Hedningarna fragment okładki
Powstali w Szwecji ćwierć wieku temu, ich ostatnia płyta ukazała się 13 lat temu. Na szczęście Wikingowie obudzili się z letargu i po długiej przerwie wydali w końcu kolejną płytę. To nowa era czy wraca stare?
czytaj całość »

Polska perełka w Bawarii

Kapela Po Zagonach
Co roku w czasie Zielonych Świątek bawarskie miasteczko Regen rozbrzmiewa tysiącem dźwięków. To znak, że zaczyna się kolejna edycja "Drumherum", festiwalu kultury i muzyki tradycyjnej. Częstym gościem jest tu poznańska kapela. czytaj całość »

Folk, metal i poezja

Okładka "Alme"
Ponad 40 minut muzyki, oscylującej w klimatach folk-pagan metalu. To hołd oddany prastarym bogom i dawnym tradycjom a jednocześnie szerokie poetyckie inspiracje. Premierowy krążek olsztyńskiej grupy już gotowy.
czytaj całość »

Kozioł już nie zabrzmi

Leonard Śliwa
W wieku 61 lat , po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Leonard Śliwa, skrzypek, popularyzator muzyki koźlarskiej, instrumentalista, regionalista, wychowawca młodych muzyków, propagator Zbąszynia i Regionu Kozła. czytaj całość »

W rytmie mazurka

Tom i Rafael Daun
Już za tydzień rozpocznie się "mazurkowa uczta". Znów posłuchamy wiejskich muzykantów, ale i jazzowych, współczesnych artystów i kompozytorów, inspirujących się tradycją. Okazji do tańca, śpiewu i gry nie zabraknie. czytaj całość »

Jubileusz we Lwowie

Festiwal Etno-Jazzowy "Flugery Lwowa"l
To już 10 lat minęło, odkąd na dziedzińcu lwowskiego ratusza odbywa się ciekawa, międzynarodowa impreza. W centrum jej uwagi pozostaje etno-jazz, ale warto o niej wspomnieć, bo często występują tam także zespoły z Polski. czytaj całość »

"Boso" dla Fryderyka

Fragment okładki "Boso"
Pierwsza płyta Zakopowera, "Music Hal" nominowana była w 6 kategoriach Fryderyka. Folkowym albumem roku została dopiero druga - "Na siedem". Po czterech latach znów płyta folkrockowców jest folkowym albumem roku. czytaj całość »

Z Państwa Środka do Jankesów

Trebunie Tutki
Jeszcze nie umilkły echa udanych występów naszych kapel folkowych w Azji i Ameryce, a mamy kolejną niespodziankę. Legendarna, góralska kapela Trebunie Tutki zagra w Pekinie, a potem odwiedzi Polonię w Chicago. czytaj całość »

"Dlaczego nie" za miedzą

DagaDana
Wiosna sypnęła trasami koncertowymi. Znana słuchaczom etno-jazzu, nagrodzona w zeszłym roku Fryderykiem za debiutancki album, Dagadana wyruszyła na wschód. To już po raz czwarty zagoszczą na dłużej na Ukrainie. czytaj całość »

Kontrabasie wiodą prym

Chłopcy kontra Basia
Sukces grupy Chłopcy kontra Basia w międzynarodowym "Battle Of The Bands" czy występ ukraińskiej Atmasfery w finale polskiej edycji "Must be the music" zachęcają kolejne grupy do udziału w takich konkursach.
czytaj całość »

Bałkańska Gorączka

Dragana Mirković
Od lat na scenie bez utraty formy. Dragana Mirković zagra kilka wiosennych koncertów w Europie a jej teledysk bierze udział w 25 festiwalu Internationale Wirtschaftsfilmtage, którego finał już na początku maja!
czytaj całość »

Marka "Patrycja Napierała"

Bodhran z Metloef Drums
Robert Forkner, wytwórca bodhranów Metloef Drums rozpoczął produkcję specjalnej serii instrumentów sygnowanych nazwiskiem polskiej bodhranistki. Pierwszy z nazwiskiem Polki na obręczy trafił do naszej bohaterki w styczniu. czytaj całość »

Dyliżanse rozdane

Lonstar
Za nami kolejna Gala Muzyki Country. Po raz dwunasty wręczono nagrody w plebiscycie Dyliżanse, podsumowującym scenę country za rok 2011. Obok pewniaków, jak zwykle pojawiło się kilka niespodzianek. czytaj całość »

Żegnaj Banjo Barney

Barney McKenna
Ostatni z założycieli The Dubliners, jeden z najważniejszych muzyków dla tradycyjnej muzyki irlandzkiej, Barney McKenna zmarł na początku kwietnia w swoim domu. Miał 72 lata - od co najmniej 60 żył dla muzyki. czytaj całość »

Poznaj Etno-Miasto

Yejku
Dwie siostry, ze Śląska, z góralskimi korzeniami, podczas pewnej sesji fotograficznej wpadły na pomysł założenia zespołu. Yejku co się działo. Efekt tego zamieszania - płyta, przedpremierowo u nas, dla was bezpłatnie. czytaj całość »

Święto winyli

Winyl Polskich Nagrań
W tym roku 21 kwietnia jest ważną datą dla niekomercyjnej branży muzycznej. To dzień, w którym w Ameryce od 4 lat przypomina się o zasługach właścicieli małych sklepów muzycznych i hołubi się "czarne" płyty. czytaj całość »

Przyjechał Dyliżans

Logo Dyliżansu
Choć dociera do wąskiego grona pasjonatów, pojawia się u nich regularnie, od 15 lat. Najpierw jako drukowany tygodnik, w nowych czasach jako elektroniczny newsletter - raz na dwa tygodnie. Właśnie obchodzi swój mały jubileusz. czytaj całość »

Inflanty nieznane

Towarzystwo Michała Archanioła
"Saule Pērkons Daugava" (łot. Słońce Piorun Dźwina) to tytuł jednej z najważniejszych dla Łotyszy pieśni opowiadającej o mitycznych początkach kraju. To także tytuł projektu, który zainicjowali polscy muzycy neofolkowi. czytaj całość »

KÍLA pierwszy raz!

Kila
Już po raz ósmy w Gdyni odbędzie się muzyczna podróż po świecie. Do tegorocznego programu dołącza KÍLA z Irlandii. Muzyka zespołu to fuzja rocka, tradycyjnej muzyki irlandzkiej i muzyki świata co razem tworzy wybuchową mieszankę. czytaj całość »

Słowianie Słowianom

Tomaś Koćko
Nie tylko bałkańskie orkiestry spędzą wiosnę pracowicie i w podróży. Tomáš Kočko & ORCHESTR,  zwany czasem beskidzkim The Cheftians, wyruszy na koncerty po wschodniej Europie. Po drodze zatrzymają się też w Polsce. czytaj całość »

Gęśle na finiszu

Płyty folkowe roku 2011
Słuchaczom folku i etno przypominamy, że plebiscyt "Wirtualne Gęśle" ma się ku końcowi. Jeszcze do soboty można zagłosować na fonogram swoich ulubionych wykonawców. Dla spóźnialskich specjalna audycja RadioWida. czytaj całość »

Fado dla Neptuna

Yasmin Levy
Popularność fado w Polsce nie jest przypadkowa. Ciepła i nastrojowa muzyka, kojarzona przede wszystkim z Zielonym Przylądkiem i Portugalią, zagości ponownie na polskim wybrzeżu. Siesta Festival II nadchodzi! czytaj całość »

Celtic Balkan Power

Fanfare Ciocarlia
Znana z żywiołowości i oryginalnych wykonań muzyki bałkańskiej rumuńska orkiestra Fanfare Ciocarlia rusza w wiosenną trasę po Europie. Przed artystami miesiąc intensywnej pracy. W Polsce wystąpią z naszymi "Celtami"! czytaj całość »

Płyta z autografami

Kapela ze Wsi Warszawa
Właśnie ruszyli w trasę by promować swój najnowszy krążek "Nord". Odwiedziliśmy ich w Opolu, by pogratulować tej, jeszcze świeżutkiej płyty i zdobyć dla was egzemplarz wraz z autografami członków zespołu. Oto ona... czytaj całość »

Dźwięki z Beskidów

OFF-C
Rok temu fanów zelektryzowała wiadomość o rozpadzie popularnego na naszej scenie etno-folk zespołu Psio Crew. Jego członkowie kontynuują jednak działalność choć już w innych formacjach. Jedna z nich wydała kolejny singiel. czytaj całość »

Kto chce Fujarę?

Czarolija
Tegoroczna wiosna obfituje w konkursy dla młodych wykonawców grających folk. Tym razem zapraszamy do Poznania, gdzie odbędą się zmagania o główną nagrodę festiwalu "Dragon Folk Fest" - "Złotą Fujarę". czytaj całość »

Ambasadorka pop-folku

Mira
W dzisiejszych czasach Wikingowie już nie porywają pięknych, słowiańskich niewiast w łupieżczych wyprawach. Dziś zapraszają je do siebie, tak jak Stanimirę Kostovą, bułgarską gwiazdę czałgi i pop-folku.
czytaj całość »

Pod folkowymi skrzydłami

Vecordia
W kwietniu odbędzie się w naszym kraju trasa koncertowa polskich i zagranicznych formacji folkmetalowych. Kilka miast, kilka składów i dużo ostrego grania. Pomysł wyszedł od dobrze już znanej fanom Vecordii. czytaj całość »

Łotysze w natarciu

Auli
Grupa Auli to folkowy projekt muzyków folkmetalowego Skyforgera. Przenikliwy dźwięk dud i bębnów, wciągający słuchaczy w trans oparty na ludowych, łotewskich melodiach. Za chwilę Bałtowie zagoszczą u Słowian. czytaj całość »

Folkmetalowe nowinki

Percival Schuttenbach
Po marcowych koncertach w okolicy dnia Św. Patryka i na Festiwalu Pyrkon Percival Schuttenbach kontynuuje wiosenną aktywność. Lider grupy przedstawia nam dalsze plany i zamierzenia tego czołowego zespołu sceny folkmetalowej w Polsce. czytaj całość »

Z Krakowa na Woodstock

L'orange Electrique
Najlepszy festiwal bluesowy A.D. 2010, krakowski Bluesroads, zaprasza studenckie kapele do udziału w konkursie, nagrody są naprawdę imponujące. To jedyny na świecie festiwal bluesowy, który organizowany jest przez studentów. czytaj całość »

Powraca "Modlitwa dziewicy"

Zapomniany dźwięk
Znana z projektów muzyki etnicznej, rekonstrukcji dawnych instrumentów i ciekawych interpretacji muzyki szopenowskiej, Maria Pomianowska pozostaje w kręgu muzyki klasycznej. Tym razem inspirowała ją twórczość rówieśniczki Chopina. czytaj całość »

Świątecznie i z mazurkami

Kapela Mateusza Niwińskiego
To już swoista tradycja, że drugiego dnia Wielkanocy organizatorzy festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" zapraszają na "zapowiedzi". Tym razem w Warszawie zagrają zespoły wykonujące muzykę historyczną i tradycyjną.
czytaj całość »

Wietnamskie mazurki

Janusz Prusinowski Trio
Nie od dziś polskie zespoły wędrują po świecie, ale do Azji trafiają rzadko. Po Marii Pomianowskiej, często goszczącej na tym kontynencie, po Shannon, Beltaine czy ostatnio Czeremszynie, kolejna grupa rusza na podbój Azji. czytaj całość »

Finałowa dwunastka

Agata Siemaszko i Kuba Wilk
Poznaliśmy już Folkowy Fonogram Roku 2011 oraz Fonogramu Źródeł za ub. rok. Nadszedł czas na ujawnienie grup i wykonawców, których usłyszymy w czasie konkursu na XV Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". czytaj całość »

Ludovavy jubileusz

Mosaic w Wieliszewie
To już pięć lat minęło, odkąd grupa Mosaic czaruje nas swoją unikalną mozaiką etnicznych i folkowych dźwięków. Od dawna planowane urodziny zespołu, odbędą się w warszawskim klubie PraCoVnia. Grupa zapowiada nowości.
czytaj całość »

Głos lidera

Haydamaky
Tydzień temu informowaliśmy o sporze jaki trwa w zespole Haydamaky, znanej u nas grupy z Ukrainy. Wtedy publikowaliśmy stanowisko większości muzyków zespołu - dziś głos drugiej strony, lidera Oleksandra Jarmoły. czytaj całość »

Z wyboru fanów i jury

Publiczność Przystanku Woodstock
Złoty Bączek to plebiscyt publiczności dla najlepszej grupy występującej na dużej scenie "Przystanku Woodstock". W tym roku, już po raz czwarty, ta nagroda zostanie przyznana również artystom Sceny Folkowej. czytaj całość »

"Śpiewy, gwizdy" nagrodzone

Kocur, śpiewy i gwizdy
Najnowsze wydawnictwo "Muzyki Odnalezionej", książka z płytą CD, "Śpiewy, gwizdy, krzyki", została uhonorowana III nagrodą w konkursie "Fonogram Źródeł 2011". To dobra okazja, by przyjrzeć się tej pozycji bliżej. czytaj całość »
«1, 2, 3 - 26, 27, 28, 29, 30 - 35, 36, 37»
Pokaż menu