Flook na Zamku

Jubileusz będzińskiego festiwalu
Kamil Piotr Piotrowski, 8 maja 2012
Flook
Fot. Nick David
Robi nam się powoli rok muzyki irlandzkiej. Po Eleanor McEvoy i Loreenie McKennitt, po nowinie z Globaltiki nt. Kili, kolejna dobra wiadomość dla miłośników celtyckiego folku. Na festiwal Zamek przybędzie grupa Flook.

Jak tak dalej pójdzie, to ten rok będziemy mogli określić rokiem muzyki irlandzkiej w Polsce. Tyle gwiazd inspirujących się muzyką Irlandii w Polsce jeszcze nie było.

Po Gaelforce Dance, Loreenie McKennitt, Eleanor Mc Evoy, kolejny wykonawca na swojej stronie www wpisał Polskę jako kraj letnich koncertów.

Na początku wakacji grupa Kila wystąpi na wybrzeżu, o czym pisaliśmy już, a na sam koniec kanikuły, brytyjska grupa Flook, przybędzie do Zagłębia na jubileuszowy, X Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek".

Już na początku marca w sieci pojawiły się pierwsze wici o ich przybyciu, ale dopiero dziś, oficjalnie organizatorzy festiwalu to potwierdzili. Trochę to trwało ale możemy wreszcie i my głośno o tym... pisać.

Grupa Flook działa od 1995 r, choć rozrzuceni po całej Wielkiej Brytanii, z powodzeniem udaje im się koncertować i nagrywać. Na koncie mają trzy autorskie płyty, i jak piszą o sobie na stronie - łączą różne nurty muzyki współczesnej z tradycyjną muzyką irlandzką w nowatorski sposób. Zaczepiliśmy liderkę grupy Sarę Allen i zapytaliśmy o Polskę, ozczekiwania wobec tej wizyty i planów na pobyt. Jak się okazuje grupa miała już kontakt z polskimi muzykami:

- "Spotkaliśmy świetną polską grupę The Reelium, kilka lat temu na Słowacji (2004 - przyp. red.), z kolei nasz Brian pracował ze wspaniałą Marią Pomianowską, grającą na sarangi, ale to wszystko. Słyszeliśmy, że scena folkowa w Polsce jest bardzo żywa i wielu młodych ludzi gra na bardzo wysokim poziomie. Również jesteśmy świadomi wielkiej gościnności w twoim kraju, więc czekamy z niecierpliwością" - pisała do nas Sarah kilkanaście dni temu.

Zapytana o to czego możemy się spodziewać, odpowiedziała:

- "To ekscytujący dla nas czas. Mieliśmy dużą przerwę od koncertowania, ale pracujemy już nad nowym materiałem, który nabiera kształtu. Jesteśmy spragnieni grania. Nasz występ na Zamku na pewno pokaże skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy".

Mamy też dobrą wiadomość dla uczestników pofestiwalowych sesji muzycznych. Otóż:

- "Jesteśmy bardzo towarzyską grupą ludzi, jestem pewna, że niektórzy z nas, a może nawet wszyscy, będą zachwyceni, jeśli będą mogli usiąść po koncercie i pograć z polskimi muzykami. Będzie to dla nas także prawdziwa uczta usłyszeć polską muzykę ludową i może nauczyć się kilku nowych utworów".

Zapytaliśmy też o plany turystyczne, czy zamierzają coś zwiedzać w Polsce i usłyszeliśmy, że być może część zespołu zostanie u nas na dłużej.
Taka gwiazda to mocny punkt festiwalu, godny jubileuszu. Wkrótce opowiemy wam o kolejnych zespołach zaproszonych na "Zamek" i o jubileuszowych planach. Śledźcie nasz portal.


X Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek, 24-26.08.2012, Będzin
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu