Do braci Słowian

Magazyn Gniazdo nr 11
Kamil Piotr Piotrowski, 21 maja 2012
Gniazdo nr 11
Fot. Kamil Piotrowski
Początkowo magazyn ukazywał się w formacie zeszytowym i objętości 30 stron. W 2008 r. zmienił się format i szata graficzna. Dziś to poważna gazeta, z kolorową okładką i pięćdziesięcioma stronami tekstów. Jest kolejny numer.

Pismo ukazuje się od 2006 r. Gazeta kierowana jest do ludzi zainteresowanych tematyką rodzimowierstwa, czy wręcz wyznających rodzimowierczą wiarę. Tematyka obraca się głównie wokół spraw wierzeń i wiary mieszkańców terenów Polski i pozostałych krain słowiańskich sprzed chrystianizacji, ich historii ale także dnia współczesnego. Do naszej redakcji dotarł właśnie kolejny, 11 numer "Gniazda", pierwszy w tym roku i pierwszy pod nieformalnym jeszcze przywództwem naszego kolegi Witta Wilczyńskiego, jako naczelnego.

"Gniazdo" wizualnie mile zaskakuje. Jak na tytuł niskobudżetowy, prezentuje się okazale. Redakcja nie powinna mieć żadnych kompleksów względem np. o wiele starszego pisma "Gadki z Chatki", w wielu aspektach, nawet je wyprzedza. Gruby, klejony, z grzbietem (sic!), kolorowa okładka i ponad 50 stron tekstu. A w środku też ciekawie.

Artykuł, który przykuwa uwagę to podsumowanie obecności słowiańskiej mitologii, albo raczej jej brak, w polskiej literaturze ("Słowiański świat odnaleziony“). Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że zachwycamy się mitologiami Greków, Skandynawów, a tak mało wiemy o własnej, równie bogatej. Autor wykazuje te braki w polskich powieściach fantasy, książkach historycznych. Warto poczytać.

Poza tym, historie o tym jak to z wężami i smokami w słowiańskiej historii było ("Smoki, żmije i inne bestyje“). Po lekturze można się nawet przekonać do tych gadów. Redaktorzy odwiedzili też ważne dla kultury Słowian miejsce. Okazuje się, że przedchrześcijańskie ślady widoczne są tam do dziś ("Śladami dawnej wiary w Górce Klasztornej“).

Ciekawy dla badaczy historii, naszego pochodzenia, może okazać się artykuł dr. Konrada Lewandowskiego ("Nowy prapoczątek Rigwedy“), w którym stara się on rozwiązać zagadkę hymnu "Prapoczątek", powstałego 3300 lat temu. Jak udowadnia autor, nad wyraz jest on aktualny.

Poza tym felietony, relacje z festiwali (z Wolina, Litwy), recenzje płyt, książek, wywiady (pierwszy w Polsce z muzykami Hedningarny!, z fascynatem kultury Indian Ameryki Płn, czy muzykiem pochodzącym z Krety).

Do najnowszego "Gniazda" odsyłam wszystkich ciekawych naszych słowiańskich prapoczątków, o których tak niewiele się jeszcze pisze. Mamy też dobrą wiadomość, od bieżącego wydania magazyn "Gniazdo" można, "drogą kupna", nabywać w naszym sklepie.


"Gniazdo - Rodzima wiara i kultura", nr 1(11)/2012

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu