Smugglers bez perkusji!

28. Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską
Kamil Piotr Piotrowski, 16 maja 2012
Smugglers
Fot. Kamil Piotrowski
Kubryk odbędzie się w Łodzi po raz 28. To jedyna w Polsce impreza, na którą zapraszani są tylko wykonawcy głęboko inspirujący się morską tradycją, mający w repertuarze szanty i grający akustycznie. Słowem, szantowa czołówka RP.

Porównując programy minionych kilku edycji, wychodzi na to, że czołówka nie jest tak liczna. Nisza nisz. To sprawia, że na koncerty przybywają znane wszystkim grupy, z lekkimi modyfikacjami, a od czasu do czasu program uzupełnia wykonawca z pogranicza folku morskiego i innych folkowych nurtów. Bywały na Kubryku zespoły celtyckie, bywali przedstawiciele Albionu, pojawiała się poezja morska, nawet folk miejski ale folk-rocka nie było tu prawie 20 lat! Ale będzie.

Mamy doskonałą wiadomość. Grupa Smugglers, bo o niej mowa, wystąpi znów na Kubryku! Jedyny na scenie żeglarskiej przedstawiciel folk-rockowego grania, u którego morskie pieśni pracy stanowią bardzo ważną część repertuaru (właściwie to jedyny prawdziwy zespół szanty-rockowy), przez długi czas, ze względu na zmienioną, na bardziej tradycyjną, formułę festiwalu, nie mógł tu występować. Obecne zaproszenie nie obyło się bez pewnych kompromisów. Zespół musi perkusję zostawić w domu ale i tak będzie to spora gratka dla widzów.

Kolejną niespodzianką będzie grupa North Wind, która do Łodzi przyjedzie bez dwóch współzałożycieli - Grzegorza Lewtaka i Jacka Apanasewicza, którzy kilka miesięcy temu oficjalnie ogłosili rozstanie z zespołem. Poza wymienionymi już chyba będzie bez szczególnych niespodzianek, choć do końca pewnym być nie można. Kubryk to Kubryk.

Pierwszego dnia, na koncercie ballad i muzyki folk, obok gospodarzy czyli grupy Cztery Refy, wystąpią Flash Creep, Formacja i po raz drugi w historii, częstochowska grupa Drake.
Drugiego dnia, już tego szantowego, obok wspomnianych North Wind, Smugglers, Czterech Refów, na scenie zobaczymy jeszcze grupy: North Cape, Sąsiedzi (w nieco wyjątkowym składzie), Qftry i młodą grupę Pod Wiatr.

Tawerną festiwalową w tym roku będzie "Keja Pub". Szczegóły programowe znajdziecie jak zawsze w dziale "wydarzenia".


28 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Kubryk", 25-26.05.2012, ŁDK, Łódź
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu