Beltaine nie tym razem

Znamy laureata Wirtualnych Gęśli 2011
Anna Wilczyńska, 15 maja 2012
Polskie Radio
Fot. Kamil Piotrowski
Po wtorkowej konferencji prasowej znamy już dokładny program "Nowej Tradycji", ale najważniejsze to to, że poznaliśmy także zwycięzcę plebiscytu internautów - "Wirtualne Gęśle". Beltaine, najbardziej utytułowani, nie tym razem.

Konferencja w studio Polskiego Radia im. W. Szpilmana odsłoniła nam szczegóły programu "Nowej Tradycji". Dyrektor "Dwójki", Małgorzata Małaszko-Stasiewicz podkreśliła akcenty tej rocznicowej - XV imprezy (specjalna płyta, koncerty, wystawa). Z kolei Małgorzata Jędruch-Włodarczyk polecała bardzo konkurs, gdyż jej zdaniem, poziom zgłaszających się zespołów był bardzo wysoki i trudno było wyłonić finalistów.

Co ciekawe, w tym roku oprócz transmisji na antenie, koncerty (z wyjątkiem części konkursowej) będzie można oglądać na żywo w Internecie, na stronie radiowej Dwójki. Kolejna zmiana to przesunięcie wręczenia nagród laureatom Folkowego Fonogramu Roku na dzień później (piątek), ponieważ w drugiej części wieczoru czwartkowego odbędzie się koncert jubileuszowy.

Po tych prezentacjach głos zabrał Jan Konador, który w imieniu organizatorów ogłosił zwycięzcę tegorocznych "Wirtualnych Gęśli". Został nim album "Gore! - Pieśni buntu i niedoli XVI-XX w" projektu R.U.T.A. Za najlepszą okładkę internauci uznali okładkę płyty "Requiem Polskie" zespołu Monodia Polska, zaprojektowaną przez Zofię Herbich. Szczegółowe wyniki - kolejność pierwszych 10 płyt, na które internauci oddali najwięcej głosów, szczegółowa punktacja - podane zostaną 17 maja o godz. 19.00 na stronie plebiscytu.

Jan zwrócił też uwagę na wydawnictwo "Pieśni z Kożyna". Po raz pierwszy bowiem w historii konkursu płyta z muzyką źródeł dotarła do pierwszej dziesiątki finalistów. Wręczenie nagrody -specjalnej statuetki wykonanej przez rzeźbiarza Wojciecha Józefowicza nastąpi w trakcie festiwalu.

Gratulujemy zwycięzcom 'Wirtualnych Gęśli", a już 16 maja zapraszamy do klubu UrsynOff na  przedsmak festiwalu - wystąpi zespół Melodia w Polsce, laureat III miejsca w czasie ubiegłorocznej "Nowej Tradycji".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu